Třapatky neboli rudbekieTřapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin.

Druhy třapatek

Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2 metrů. Ráda odnožuje, proto může vytvořit i velký porost. Daří se jí dobře ve všech nevysychavých půdách.

Třapatka zářivá je středně vysoká trvalka, dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Květy jsou zlatožluté s černohnědým terčem.

Třapatka srstnatá je jednoletá až dvouletá, bývá často pěstovaná. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm. Daří se jí na slunci ve středně těžké půdě. Kvete od začátku léta až do podzimu. Ve váze tato třapatka vydrží i dva týdny.

Třapatka trojlaločná je jednoletá až dvouletá rostlina. Dorůstá do výšky až 150 cm. Květy jsou menší, žluté s hnědočerným středem. Kvete od června do září. Této třapatce vyhovují vlhčí stanoviště.

Třapatka nachová má květy červenavěpurpurové, vzácněji i bílé. Dorůstá do výšky kolem 60 až 100 cm. Má ráda slunné stanoviště. Kromě dekorativního vzhledu je také léčivá.

Pěstování třapatek

Jednoleté třapatky vyséváme koncem března, na záhony je vysazujeme v květnu. Víceleté druhy množíme dělením trsů před začátkem rašení. Třapatku nachovou množíme kořenovými řízky.

Většina třapatek vyžaduje středně těžké, živinami dostatečně zásobené půdy a světlé stanoviště. V případě déletrvajícího sucha je nutná zálivka.

Třapatka trvalka

Třapatka trvalka  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
  • Podzimní květina hvězdnice Podzimní zahrada nemusí být jen o padajícím barevném listí, ale také ji můžou rozzářit pestré květy hvězdnice. Hvězdnice je nenáročná trvalka, která má jak nižší, tak i vyšší kultivary. Nízké hvězdnice se hodí do skalek a na obruby záhonů. Středně vysoké druhy do květinových záhonů a mohutné soliterní rostliny využijeme..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..