Tvarování a řez bonsajíTvarování bonsají

Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem.

Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit s japonskou typologií, v níž jsou stromy názorně nakresleny.

Kdy začít s tvarováním bonsají

S tvarováním bonsají začínáme hned u mladých rostlin. Nejdříve zkoumáme tvar stromku, natáčíme ho, natahujeme větve apod. K drátování používáme měděné nebo hliníkové dráty. Dráty na větvích ponecháme u listnáčů 3 až 5 měsíců, u konifer mohou zůstat i jeden rok.

Tvarování a řez bonsají

Tvarování a řez bonsají

Řezem a ohybem mladý stromek formujeme do zvoleného typu.  Řezem odstraňujeme převislé nebo slabé větve, anebo takové, které rostou nahoru. Jalovce a cypřišky tvarujeme sestřihem nebo vyštipováním. Borovice zakracujeme zaštipováním ve stadiu tzv. svící, kdy redukujeme délku budoucích větví.

U listnatých dřevin zkracujeme polovyzrálé výhony, jakmile dosáhnou délky 6 až 8 cm. Nejhlouběji zakrátíme výhony rostoucí kolmo vzhůru, eventuálně je úplně odstraníme. Výhony rostoucí do stran zakracujeme podle potřeby za druhým až čtvrtým listem. Tak docílíme přirozeného nárůstu kratších větví. Tvarování se ovšem liší podle druhu a nároků jednotlivých dřevin, a na to nesmíme zapomenout.


  • Údržba trávníku Sečení trávníku Trávník pravidelně sečeme, zejména v období od dubna do října. Nově vyrostlý trávník poprvé sečeme ve výšce 10 cm, nejlépe kosou. Sekačka by mohla křehkou mladou trávu poškodit. Od dubna do července sečeme nově založený trávník každý týden až deset dní, čímž podpoříme jeho zhoustnutí. Pravidelná podzimní a jarní..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..
  • Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..