Tvarování a řez bonsajíTvarování bonsají

Nikdy stromy neformujeme do nahodilých nebo nepřirozených forem.

Existují různé typy miniaturizace, odpovídající pozorování tvarů stromů v přírodě, v různých situacích, na různých stanovištích. Můžeme tudíž vypěstovat strom vzpřímený, kaskádu nebo polokaskádu, kořenový strom, strom v kameni, na kameni lze vysázet i lesní krajinku a strom. Je třeba se dobře seznámit s japonskou typologií, v níž jsou stromy názorně nakresleny.

Kdy začít s tvarováním bonsají

S tvarováním bonsají začínáme hned u mladých rostlin. Nejdříve zkoumáme tvar stromku, natáčíme ho, natahujeme větve apod. K drátování používáme měděné nebo hliníkové dráty. Dráty na větvích ponecháme u listnáčů 3 až 5 měsíců, u konifer mohou zůstat i jeden rok.

Tvarování a řez bonsají

Tvarování a řez bonsají

Řezem a ohybem mladý stromek formujeme do zvoleného typu.  Řezem odstraňujeme převislé nebo slabé větve, anebo takové, které rostou nahoru. Jalovce a cypřišky tvarujeme sestřihem nebo vyštipováním. Borovice zakracujeme zaštipováním ve stadiu tzv. svící, kdy redukujeme délku budoucích větví.

U listnatých dřevin zkracujeme polovyzrálé výhony, jakmile dosáhnou délky 6 až 8 cm. Nejhlouběji zakrátíme výhony rostoucí kolmo vzhůru, eventuálně je úplně odstraníme. Výhony rostoucí do stran zakracujeme podle potřeby za druhým až čtvrtým listem. Tak docílíme přirozeného nárůstu kratších větví. Tvarování se ovšem liší podle druhu a nároků jednotlivých dřevin, a na to nesmíme zapomenout.


  • Zahradní zídky z přírodního kamene Použití přírodního kamene v zahradě Přírodní kámen je nejlepší materiál na výzdobu zahrad. Jednotlivé velké kameny můžeme dávat mezi keře, ploché kameny pak využít jako nášlap pro lepší přístup k rostlinám na záhonu. Ve skalkách pak kameny používáme pro vytvoření přirozeného prostředí pro skalničky. Opěrné zídky Pokud máme na zahradě jen..
  • Ozdobné tvarování rostlin Rostliny vhodné pro tvarování Pro ozdobné tvarování se hodí stálezelené rostliny s malými listy, které můžeme sestřihávat do ozdobných tvarů. Jedná se např. o tis, zimolez nebo zimostráz. Pro malé prostory např. balkonů a teras jsou vhodnější jednodušší geometrické tvary, jako např. koule, kužel nebo pyramida. Při pěstování rostlin v nádobě myslíme..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..