Umístění a přihnojování bonsajíKam umístit venkovní a pokojové bonsaje

Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů.

Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme přistiňovat.

Přihnojování bonsají

Jsou-li rostliny v nádobě dobře prokořeněné, začneme je přihnojovat. Používáme plnohodnotná hnojiva ve vhodném složení. Rozhoduje přístup vzduchu do substrátu, teplota a půdní reakce. Začínáme přihnojovat po přesázení za 3 až 4 týdny, podle druhu rostliny. Rychle rostoucí bonsaje přihnojujeme častěji od začátku března až do konce srpna, pravidelně každý desátý den.

Umístění a přihnojování bonsají

Umístění a přihnojování bonsají

Nikdy nehnojíme čerstvě přesázené rostliny, nemocné nebo ve stadiu klidu! Můžeme použít i univerzální hnojiva. Od začátku jara používáme hnojiva s větším obsahem fosforu a draslíku, abychom podpořili vyzrávání výhonů i případnou násadu květů, pro příští rok. Pro zdárný růst rostlin je výhodné vzájemně střídat hnojiva kapalná s granuláty.


  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Prvosenka jarní květina Na každé jarní zahrádce a předzahrádce by neměly chybět prvosenky (Primula). Všechny druhy prvosenek mají přízemní listové růžice a trubkovité, zvonkovité nebo ploché květy. Primulky se hodí téměř pro všechny stanoviště – lemy záhonů, do skalky, na okraje vodních nádrží, do rašelinových záhonů, atd. Hrnkové prvosenky Pokud si koupíme hrnkovou..
  • Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..