Umístění a přihnojování bonsajíKam umístit venkovní a pokojové bonsaje

Přes zimní období umisťujeme venkovní bonsaje do skleníků, pařenišť nebo světlých sklepů.

Pokojovým bonsajím se daří na oknech směřujících na východ, jihovýchod nebo jih. Okna směřující na západ jsou méně vhodná – rostliny v nich trpí velkým úpalem. Nemáme-li tedy jinou možnost umístění, bonsaje musíme přistiňovat.

Přihnojování bonsají

Jsou-li rostliny v nádobě dobře prokořeněné, začneme je přihnojovat. Používáme plnohodnotná hnojiva ve vhodném složení. Rozhoduje přístup vzduchu do substrátu, teplota a půdní reakce. Začínáme přihnojovat po přesázení za 3 až 4 týdny, podle druhu rostliny. Rychle rostoucí bonsaje přihnojujeme častěji od začátku března až do konce srpna, pravidelně každý desátý den.

Umístění a přihnojování bonsají

Umístění a přihnojování bonsají

Nikdy nehnojíme čerstvě přesázené rostliny, nemocné nebo ve stadiu klidu! Můžeme použít i univerzální hnojiva. Od začátku jara používáme hnojiva s větším obsahem fosforu a draslíku, abychom podpořili vyzrávání výhonů i případnou násadu květů, pro příští rok. Pro zdárný růst rostlin je výhodné vzájemně střídat hnojiva kapalná s granuláty.


  • Dělící stěny a treláže na zahradě Treláže neboli propletené mřížoví se používá na boční strany pergol a chrání nás tak před okolím. Na treláže lze umístit truhlíky nebo k nim vysadit popínavé rostliny. Jako výplně pergol se používají treláže s tenkým rámem, mohou mít tvar čtverce nebo obdélníku. Horní strana může být rovná nebo do oblouku. Jednotlivé treláže..
  • Okrasná zahrada v zimě Příprava okrasné zahrady na zimu V okrasné zahradě před zimou odstříháme suché natě trvalek a vytrháme letničky. Aby se daly dobře zkompostovat a rychleji se v kompostu rozložily, je nejlépe je drtit na elektrickém drtiči. Rostlinám, které obtížně přezimují, např. chryzantémám, japonským sasankám, atd. stonky necháme a odstřihneme je až na..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..
  • Vysévání letniček Vyséván a pěstování letniček Většinu letniček je třeba předpěstovat, jen některé se vysévají přímo na záhon (např. slunečnice, povíjnice, ostrožky, dvoutvárky). Informace o termínu výsevu najdete na sáčku s osivem. Jak vysévat letničky? Do výsevní misky dáme výsevní substrát, semena letniček dáváme v pravidelných intervalech nebo je jemně rozptýlíme. Substrát..