Verbena neboli sporýšVerbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby.

Verbena kvete od července do října. Vyšší odrůdy dorůstají do výšky cca 20 cm a hodí se k výsadbě na záhony, pokryjí i velké plochy. Verbena bohatě kvete do prvních mrazů.

Množení verbeny

Pokud si chceme sazenice verbeny vypěstovat sami, musíme začít již koncem února. Výsev udržuje v mírném teple. Sazenice vysazujeme na záhony nebo do truhlíků po 15. květnu ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. Verbeny můžeme také množit řízkováním. Stonkové řízky odebereme z rostlin v období pozdního léta. Řízky zakořeňujeme pod sklem, sazenice vysazujeme ven až koncem května.

Jakou půdu potřebují verbeny?

Verbenám se daří v zemině určené pro muškáty a petúnie, obdobně se i hnojí. Nejlépe rostou na plném slunci, snesou i mírný stín.

Verbena - sporýš

Verbena – sporýš  • Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..
  • Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..
  • Jak pěstovat citrony a další citrusové plody Citrusové plody si můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Kvalitou se nijak neliší od těch, které zakoupíte v obchodě. Naopak mnohdy jsou mnohem větší. Ke zdárnému pěstování je třeba dodržovat několik pěstitelských zásad. Květináče a nádoby pro citrusové plody Citroník, mandarinka nebo pomerančovník se pěstují v nádobách nebo větších květináčích. Jedná se..
  • Truhlíky a květináče pro balkonové květiny Jaké truhlíky a květináče na balkon? Truhlíky, keramické květináče nebo třeba staré hrnce musejí mít pro pěstování balkonových květin dostatečné rozměry. Minimální šířka a hloubka truhlíku je 20 cm. Nezbytné jsou odtokové otvory na dně nádoby, bez nich by se ve spodu držela voda a květina by trpěla zamokřením kořenů...