Vodní rostlinyBahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm.

Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm.

Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara (březen a duben), později vyrůstají velké listy. Pěstuje se na vlhkých půdách, vyžaduje dostatek prostoru.

Ďáblík bahenní (Calla) – plazivý až metr dlouhý oddenek, lesklé srdčité listy, palicovité květenství s bělozeleným toulcem (kvete v červnu až červenci). Pěstujeme při břehu, v hloubce 15 cm. Nikdy si tuto rostlinu nenosíme z volné přírody, patří mezi chráněné druhy.

Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea) – až 200 cm vysoká tráva. Je typickým příkladem druhu, který vyžaduje kolísání vodního sloupce. Roste nejčastěji na březích řek. Pěstují se pestrolisté kultivary.

Karbinec (Lycopus) – je běžná domácí rostlina, kvetoucí v červenci a srpnu. Pěstujeme ji na březích, v mokřinkách a na místech s vysokou podzemní vodou.

Kejklířka (Mimulus) – pěstují se pouze kultivary s výraznými květy, většina jich kvete od červena do srpna, potřebují vlhkou živnou půdu.

Kosatce (Iris) – existuje mnoho druhů a kultivarů, k nejčastějším patří kosatec žlutý, sibiřský a nebo různobarevný. Většina z nich se pěstuje v mokřinách a mělkých vodách.

Lekníny (Nymphaea) – množství druhů a kultivarů, liší se barvou květů i nároky na pěstování, kvetou od dubna do října, pro většinu kultivarů vyhovuje hloubka vody 30 až 100 cm.

Orobinec (Typha) – několik druhů, trávovité listy, květenství jsou válcovité palice, známé tzv. doutníky, vyžadují humózní bahnitou půdu a 10 až 50 cm vody.

Prvosenka (Primula) – některé prvosenky vyžadují vlhčí až přemokřený substrát (ne trvale), zaplavování vodou apod. Kvetou časně zjara. V září je nejlepší doba pro jejich výsadbu.

Rákos (Phragmites) – trávy vysoké 80 až 500 cm podle druhu, hloubka vody 5 až 50 cm. Existují pestrolisté kultivary.

Zábělník bahenní (Comarum) – tvarem listů se podobá mochnám, květy jsou nachově červené, kvetou od června do července. Množíme dělením i semenem, pěstujeme v hloubce 0 až 10 cm.

Zevar (Sparganium) – zajímavé, trávám podobné rostliny, vysoké 20 až 100 cm, vyžadují hloubku vody 10 až 30 cm.

Lekníny

Lekníny  • Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
  • Jak vybrat vodní rostliny Vodní plochy v zahradě Vodní plochy jsou v okrasné zahradě velmi působivým prvkem. Může se jednat o malá zahradní jezírka nebo pítka pro ptáky. Málokterá zahrada má přirozený zdroj vody nebo alespoň vyšší hladinou podzemní vody. Protéká-li voda zahradou nebo v ní přímo pramení, máme situaci velmi usnadněnou. Stačí jen vhodně upravit..
  • Ryby v jezírku Jaké ryby jsou vhodné do jezírka Pokud je vodní plocha dostatečně velká, můžeme si jezírko ozvláštnit rybami. Hodně prostoru potřebuje koi kapr. Dobře přizpůsobivý karas zlatý a shubunkin se spokojí s menšími rozměry nádrže. Blízko vodní hladiny se drží jesen zlatý a karas zlatý. Při vysazování ryb do jezírka je položíme..
  • Nákup fontány nebo vodopádu do jezírka Nákup fontány V dnešní době není problém zařízení pro fontánu koupit. Sada obsahuje ponorné čerpadlo se seřizovačem toku, fondánovou hlavici a hubici. Tradiční hubice vytváří přepadající sloupec kapek. Kapky by neměly být příliš jemné, aby je neodnášel vítr. Fontánu můžeme umístit jak do středu jezírka, tak na jeho na okraj. Umístění..