Vodní rostlinyBahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm.

Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm.

Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara (březen a duben), později vyrůstají velké listy. Pěstuje se na vlhkých půdách, vyžaduje dostatek prostoru.

Ďáblík bahenní (Calla) – plazivý až metr dlouhý oddenek, lesklé srdčité listy, palicovité květenství s bělozeleným toulcem (kvete v červnu až červenci). Pěstujeme při břehu, v hloubce 15 cm. Nikdy si tuto rostlinu nenosíme z volné přírody, patří mezi chráněné druhy.

Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea) – až 200 cm vysoká tráva. Je typickým příkladem druhu, který vyžaduje kolísání vodního sloupce. Roste nejčastěji na březích řek. Pěstují se pestrolisté kultivary.

Karbinec (Lycopus) – je běžná domácí rostlina, kvetoucí v červenci a srpnu. Pěstujeme ji na březích, v mokřinkách a na místech s vysokou podzemní vodou.

Kejklířka (Mimulus) – pěstují se pouze kultivary s výraznými květy, většina jich kvete od červena do srpna, potřebují vlhkou živnou půdu.

Kosatce (Iris) – existuje mnoho druhů a kultivarů, k nejčastějším patří kosatec žlutý, sibiřský a nebo různobarevný. Většina z nich se pěstuje v mokřinách a mělkých vodách.

Lekníny (Nymphaea) – množství druhů a kultivarů, liší se barvou květů i nároky na pěstování, kvetou od dubna do října, pro většinu kultivarů vyhovuje hloubka vody 30 až 100 cm.

Orobinec (Typha) – několik druhů, trávovité listy, květenství jsou válcovité palice, známé tzv. doutníky, vyžadují humózní bahnitou půdu a 10 až 50 cm vody.

Prvosenka (Primula) – některé prvosenky vyžadují vlhčí až přemokřený substrát (ne trvale), zaplavování vodou apod. Kvetou časně zjara. V září je nejlepší doba pro jejich výsadbu.

Rákos (Phragmites) – trávy vysoké 80 až 500 cm podle druhu, hloubka vody 5 až 50 cm. Existují pestrolisté kultivary.

Zábělník bahenní (Comarum) – tvarem listů se podobá mochnám, květy jsou nachově červené, kvetou od června do července. Množíme dělením i semenem, pěstujeme v hloubce 0 až 10 cm.

Zevar (Sparganium) – zajímavé, trávám podobné rostliny, vysoké 20 až 100 cm, vyžadují hloubku vody 10 až 30 cm.

Lekníny

Lekníny  • Vodní rostliny Bažinaté a pobřežní rostliny Puškvorec obecný je trvalka rostoucí na okrajích vod, na otevřeném plném slunci s hloubkou vody do 25 cm, výška 75 cm, šířka 60 cm. Šípatka střelolistá je trvalka rostoucí u okrajů vod. Pěstuje se pro listy a květy, je mrazuvzdorná. Roste na otevřených slunných stanovištích, ve vodě..
  • Ryby v jezírku Jaké ryby jsou vhodné do jezírka Pokud je vodní plocha dostatečně velká, můžeme si jezírko ozvláštnit rybami. Hodně prostoru potřebuje koi kapr. Dobře přizpůsobivý karas zlatý a shubunkin se spokojí s menšími rozměry nádrže. Blízko vodní hladiny se drží jesen zlatý a karas zlatý. Při vysazování ryb do jezírka je položíme..
  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...
  • Zahradní jezírko s fontánou nebo vodopádem Fontána nebo malý vodopád na zahradě je vždy velmi atraktivní. Fontána je oblíbená pro svoji jednoduchou instalaci. Vodopád dokáže podtrhnout přírodní vzhled okrasné zahrady. Fontána, ani vodopád se neobejdou bez čerpadla s elektromotorem. Z tohoto důvodu je jedním ze základních požadavků bezpečné uložení kabelu do půdy a vodotěsná zásuvka k připojení kabelu od..