Vodní rostlinyBahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm.

Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm.

Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara (březen a duben), později vyrůstají velké listy. Pěstuje se na vlhkých půdách, vyžaduje dostatek prostoru.

Ďáblík bahenní (Calla) – plazivý až metr dlouhý oddenek, lesklé srdčité listy, palicovité květenství s bělozeleným toulcem (kvete v červnu až červenci). Pěstujeme při břehu, v hloubce 15 cm. Nikdy si tuto rostlinu nenosíme z volné přírody, patří mezi chráněné druhy.

Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea) – až 200 cm vysoká tráva. Je typickým příkladem druhu, který vyžaduje kolísání vodního sloupce. Roste nejčastěji na březích řek. Pěstují se pestrolisté kultivary.

Karbinec (Lycopus) – je běžná domácí rostlina, kvetoucí v červenci a srpnu. Pěstujeme ji na březích, v mokřinkách a na místech s vysokou podzemní vodou.

Kejklířka (Mimulus) – pěstují se pouze kultivary s výraznými květy, většina jich kvete od červena do srpna, potřebují vlhkou živnou půdu.

Kosatce (Iris) – existuje mnoho druhů a kultivarů, k nejčastějším patří kosatec žlutý, sibiřský a nebo různobarevný. Většina z nich se pěstuje v mokřinách a mělkých vodách.

Lekníny (Nymphaea) – množství druhů a kultivarů, liší se barvou květů i nároky na pěstování, kvetou od dubna do října, pro většinu kultivarů vyhovuje hloubka vody 30 až 100 cm.

Orobinec (Typha) – několik druhů, trávovité listy, květenství jsou válcovité palice, známé tzv. doutníky, vyžadují humózní bahnitou půdu a 10 až 50 cm vody.

Prvosenka (Primula) – některé prvosenky vyžadují vlhčí až přemokřený substrát (ne trvale), zaplavování vodou apod. Kvetou časně zjara. V září je nejlepší doba pro jejich výsadbu.

Rákos (Phragmites) – trávy vysoké 80 až 500 cm podle druhu, hloubka vody 5 až 50 cm. Existují pestrolisté kultivary.

Zábělník bahenní (Comarum) – tvarem listů se podobá mochnám, květy jsou nachově červené, kvetou od června do července. Množíme dělením i semenem, pěstujeme v hloubce 0 až 10 cm.

Zevar (Sparganium) – zajímavé, trávám podobné rostliny, vysoké 20 až 100 cm, vyžadují hloubku vody 10 až 30 cm.

Lekníny

Lekníny  • Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
  • Jezírka v zahradě K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky. V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko...
  • Jak udržovat jezírko a vodu v něm Jaro – instalujeme ponorné čerpadlo pro fontánu nebo vodopád. V květnu vysazujeme rostliny. Lekníny vyjmeme z vody a rozsadíme – děláme jedno za 3 roky. Hnojíme vodní rostliny, nejlépe speciálním hnojivem v sáčku. Léto – krmíme ryby a doplňujeme vodu v nádrži. Odstraňujeme odkvetlé květy. Odumřelá organická hmota klesá na dno a rostliny zbytečně..
  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...