Vodní rostlinyBažinaté a pobřežní rostliny

Puškvorec obecný je trvalka rostoucí na okrajích vod, na otevřeném plném slunci s hloubkou vody do 25 cm, výška 75 cm, šířka 60 cm.

Šípatka střelolistá je trvalka rostoucí u okrajů vod. Pěstuje se pro listy a květy, je mrazuvzdorná. Roste na otevřených slunných stanovištích, ve vodě s hloubkou do 23 cm, výška 45 cm, šířka 30 cm.

Sítina rozkladitá je stálezelená vytrvalá. Pěstuje se pro spirálovitě stočené lodyhy, roste na otevřených slunných stanovištích. Výška 1 metr, šířka 60 cm.

Plovoucí vodní rostliny

Azola karolinská je vytrvalá, plovoucí vodní kapradina, která se pěstuje pro ozdobné listy, které zastiňují vodu a tím omezují růst řas. Roste na slunci i ve stínu, rozrůstá se do různé šířky.

Tokozelka „vodní hyacint“ je plovoucí vodní rostlina pro otevřené a slunné stanoviště v teplé vodě.

Leknín je vytrvalá vodní rostlina pěstovaná v mnoha odrůdách pro plovoucí listy a v létě se rozvíjející květy. Roste na otevřených slunných stanovištích ve stojaté vodě.

Lekníny

Lekníny

Ponořené vodní rostliny

Stolístek vodní je vytrvalá rostlina pěstovaná pro listy. Listy jsou vhodným útočištěm ryb, roste na slunném místě, rozrůstá se do šířky.

Rdest kadeřavý je vytrvalá ponořená rostlina pěstovaná pro listy. Roste na plném slunci a dává přednost chladné vodě. Rozrůstá se do šířky.

Žebratka bahenní je trvalka rostoucí pod hladinou vody. Pěstuje se pro pěkné listy a květy. Daří se jí v prosluněné čisté chladné vodě. Rozrůstá se různě do šířky.


  • Jak vybrat vodní rostliny Vodní plochy v zahradě Vodní plochy jsou v okrasné zahradě velmi působivým prvkem. Může se jednat o malá zahradní jezírka nebo pítka pro ptáky. Málokterá zahrada má přirozený zdroj vody nebo alespoň vyšší hladinou podzemní vody. Protéká-li voda zahradou nebo v ní přímo pramení, máme situaci velmi usnadněnou. Stačí jen vhodně upravit..
  • Vodní rostliny Bahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm. Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm. Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara..
  • Leknín – nejoblíbenější vodní rostlina Leknín (Nymphaea) je nejoblíbenější vodní rostlinou, lidově se mu také říká vodní růže. Oživuje přirozené nebo umělé vodní nádrže a jezírka se stojatou vodou na slunném místě. V jaké nádrži pěstovat leknín? V malé zahrádce stačí pro pěstování leknínu mělčí nádrže do hloubky 40 cm. V těchto nádržích pěstuje méně vzrůstné odrůdy..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Jezírka v zahradě..