Volně rostoucí živé plotyJaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Jak založit živý..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..