Volně rostoucí živé plotyJaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot  • Barevné plody v zimní zahradě Kalina obecná Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz. Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají..
  • Tavola kalinolistá (Physocarus opulifolius) Pěstování tavoly kalinolisté Tavola kalinolistá je 2 až 3 metry vysoký opadavý keř s laločnatými listy podobnými listům kaliny obecné. Kůra na starších větvích se v pruzích odlupuje. Kvete koncem května až počátkem června bílými květy s načervenalými prašníky. Květy jsou sestaveny do polokulovitých okolíků. Plody jsou měchýřky, které po zmáčknutí vydávají typický..
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..