Volně rostoucí živé plotyJaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...