Volně rostoucí živé plotyJaké keře pro volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty jsou ty, kterým necháme jejich přirozený vzhled bez stříhání. K velmi oblíbeným keřům pro volně rostoucí plot patří tavolník, kdoulovec, hlohyně zimolez obyčejný, trojpuk drsný, ibišek syrský, muchovník, meruzalka krvavá, ruj vlasatá, dřišťál, šeřík, dřín vlasatý.

Okrasným keřům dodává na přitažlivosti jejich vzhled, který se během roku mění – jarní květy, plody a podzimní zbarvení.

K vysazení živého plotu uvnitř zahrady můžeme použít nižší keře jako keřové růže, azalky, skalník, kalinu, čilimník, brslen, cesmínu, atd.

Nízké živé ploty

Pro tvarování nízkých živých plotů je vhodný zimostráz obecný, který roste pomalu a není náročný na půdu. Stříhá se v červenci až srpnu. Z dalších rostlin můžeme použít levanduli lékařskou. U levandule odstřihujeme květní stonky po odkvětu. Rostliny řežeme v dubnu hloubkovým řezem, ne však do starého – pouze jednoleté výhony. Pro nízké živé ploty je vhodný také barevný dřišťál s načervenalými listy. Vyžaduje slunné stanoviště. Dřišťál stříháme po opadu listů.

Zimolez, živý plot

Zimolez, živý plot  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Jak založit živý plot Stříhání..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..