Zakládáme ovocnou zahraduNež se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých stromů.

Sklep pro uchování ovoce

Sklep se využívá k uchování podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek. Měl by mít vysokou relativní vlhkost (cca 80 až 90 %) a nízkou teplotu. Ta by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C, na podzim a na jaře mezi 6 až 8 °C. Pokud nemáme dobrý sklep, nemá smysl sázet větší množství zimních jádrovin, protože nám přes zimu nevydrží.

Uspořádání ovocné výsadby

Při zakládání ovocné zahrady přihlížíme k velikosti a tvaru pozemku. Také zohledníme světové strany a sklon pozemku (svah). Na malé zahrádce je vhodnější pěstovat menší ovocné stromky. Mají tu výhodu, že se dobře ošetřují. Na malé ploše můžeme pěstovat více druhů ovoce s postupným zráním.

Ovocné dřeviny

Ovocné dřeviny  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Popínavý beztrnný ostružník Pěstování beztrnného ostružníku Popínavý beztrnný ostružník dává na slunném stanovišti vysoké výnosy plodů. Plody jsou velké a chutné a obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek. Snadno se sklízejí. V méně příznivých podmínkách vyžadují ochranu proti mrazivým větrům a zimním mrazům. Ostružiny lze zmrazovat, zpracovávat na mošty, kompoty, marmelády a víno. Podobné..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Pěstování slivoní – plody Rez hrušňová – nemoci ovocných..