Zakládáme ovocnou zahradu



Než se rozhodneme založit ovocnou zahradu, měli bychom si rozmyslet, pro kolik osob budeme ovoce pěstovat, zda budeme chtít zajistit celoroční spotřebu nebo pokrýt jen část. Dále uvážíme, zda máme kde ovoce dlouhodobě uschovat tak, aby vydrželo zimní podmínky. V neposlední řadě také zvážíme, zda budeme stačit na každoroční údržbu vzrostlých stromů.

Sklep pro uchování ovoce

Sklep se využívá k uchování podzimních a zimních odrůd jablek a hrušek. Měl by mít vysokou relativní vlhkost (cca 80 až 90 %) a nízkou teplotu. Ta by se měla v zimě pohybovat v rozmezí 2 až 4 °C, na podzim a na jaře mezi 6 až 8 °C. Pokud nemáme dobrý sklep, nemá smysl sázet větší množství zimních jádrovin, protože nám přes zimu nevydrží.

Uspořádání ovocné výsadby

Při zakládání ovocné zahrady přihlížíme k velikosti a tvaru pozemku. Také zohledníme světové strany a sklon pozemku (svah). Na malé zahrádce je vhodnější pěstovat menší ovocné stromky. Mají tu výhodu, že se dobře ošetřují. Na malé ploše můžeme pěstovat více druhů ovoce s postupným zráním.

Ovocné dřeviny

Ovocné dřeviny







  • Jak na pěstování jahod Jahody patří vedle třešní k nejranějšímu ovoci sklízenému na našich zahradách. Jsou oblíbené pro svou lahodnou chuť. Obsahují značné množství vitamínu C. Pro pěstitele mají jahody tu výhodu, že je lze pěstovat v nejrůznějších klimatických podmínkách. Po výsadbě v polovině léta můžeme plody sklízet již v červnu příštího roku. Předpoklady dobré úrody jahod Přestože..
  • Dřín Pěstování dřínu Dřín kvete na jaře drobnými žlutými květy. Od konce srpna dozrávají podlouhlé červené peckovice. Mají lahodnou chuť a značný obsah vitamínů. Plody lze kombinovat syrové nebo kompotované. Dřín je zcela zimovzdorný, nejlépe se mu daří na slunných místech s vápenatou půdou. Podobné články: Pěstování slivoní – plody Rez hrušňová..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Strupovitost jádrovin – nemoc ovocných dřevin Strupovitost jádrovin se projevuje hnědočernými skvrnami na listech a plodech, případně i trhlinami a deformacemi. Účinná prevence proti strupovitosti: Pěstování odrůd rezistentních proti této chorobě. Řezem udržovat korunu stromu světlé a vzdušné, aby po dešti rychleji osychala. Týden před podzimním opadem listí se doporučuje postříkat koruny stromů 5 až 7%..