Zakládání nového trávníkuTrávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností.

Zakládání nového trávníku

Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník je středně těžká, propustná, vzdušná půda. Pokud chceme mít trávník na lehčích půdách, musíme přidat těžší jílovitou zeminu, abychom zpevnili povrch. Naopak těžkou jílovitou půdu musíme vylehčit, čímž zvýšíme propustnost půdy a obsahu vzduchu v ní.

Příprava půdy pro trávník

Ideálním obdobím pro přípravu půdy pro budoucí trávník je podzim. Půda přes zimu slehne a trávník pak bude pěkně rovný. Při zakládání trávníku do neslehlé půdy je povrch nerovný a tato chyba se pak těžko napravuje. Při přípravě půdy vybereme všechny kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem, vyhnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zryjeme do země.

Vysévání nového trávníku

Nejvhodnější doba pro výsev trávníku je v dubnu až květnu. Travní semeno vyséváme za bezvětří, nejlépe před deštěm. Množství travního semene potřebného k výsevu 1 m2 je asi 25 až 30 g. Rozhozené semeno se zapravuje do půdy kovovými hráběmi a povrch se pak zhutní upěchováním nebo zaválcováním. Celou plochu budoucího trávníku hned důkladně pokropíme. Zálivku v suchém období několikrát opakujeme, aby tráva mohla vyklíčit a zakořenit. Při denních teplotách kolem 20°C vzklíčí semena asi za 10 až 14 dní.

Zakládání nového trávníku

Zakládání nového trávníku  • Krásné květy hortenzií Hortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství..
  • Podzimní květina hvězdnice Podzimní zahrada nemusí být jen o padajícím barevném listí, ale také ji můžou rozzářit pestré květy hvězdnice. Hvězdnice je nenáročná trvalka, která má jak nižší, tak i vyšší kultivary. Nízké hvězdnice se hodí do skalek a na obruby záhonů. Středně vysoké druhy do květinových záhonů a mohutné soliterní rostliny využijeme..
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Pampas stříbřitý Travina pampas Pampas stříbřitý je právem označovaný za jednu z nejkrásnějších okrasných travin. Z trsu tuhých šedozelených listů vyrůstají koncem léta až přes 2 metry vysoká stébla zakončená stříbřitě bílým, u některých kultivarů i růžovým květenstvím, které zdobí zahradu až do jara. Pěstování a péče o pampas Pampas je velmi náročný na..