Zakládání nového trávníkuTrávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností.

Zakládání nového trávníku

Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník je středně těžká, propustná, vzdušná půda. Pokud chceme mít trávník na lehčích půdách, musíme přidat těžší jílovitou zeminu, abychom zpevnili povrch. Naopak těžkou jílovitou půdu musíme vylehčit, čímž zvýšíme propustnost půdy a obsahu vzduchu v ní.

Příprava půdy pro trávník

Ideálním obdobím pro přípravu půdy pro budoucí trávník je podzim. Půda přes zimu slehne a trávník pak bude pěkně rovný. Při zakládání trávníku do neslehlé půdy je povrch nerovný a tato chyba se pak těžko napravuje. Při přípravě půdy vybereme všechny kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem, vyhnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zryjeme do země.

Vysévání nového trávníku

Nejvhodnější doba pro výsev trávníku je v dubnu až květnu. Travní semeno vyséváme za bezvětří, nejlépe před deštěm. Množství travního semene potřebného k výsevu 1 m2 je asi 25 až 30 g. Rozhozené semeno se zapravuje do půdy kovovými hráběmi a povrch se pak zhutní upěchováním nebo zaválcováním. Celou plochu budoucího trávníku hned důkladně pokropíme. Zálivku v suchém období několikrát opakujeme, aby tráva mohla vyklíčit a zakořenit. Při denních teplotách kolem 20°C vzklíčí semena asi za 10 až 14 dní.

Zakládání nového trávníku

Zakládání nového trávníku  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Péče o trávník Květopas jabloňový..
  • Podzim na zahradě – listopad V listopadu uklízíme zahradu před zimou. Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru. Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..