Zakládání nového trávníku



Trávník je výraznou estetickou plochou v zahradě, udržovaný travní koberec bývá chloubou majitele. Často bývá trávník v promyšleném kontrastu s okrasnými dřevinami a květinovými záhony. Trávník ochraňuje pozemek před prašností.

Zakládání nového trávníku

Základem při zakládání nového trávníku je kvalitní příprava půda před jeho založením a pravidelná každoroční péče. Nejlepší půdou pro trávník je středně těžká, propustná, vzdušná půda. Pokud chceme mít trávník na lehčích půdách, musíme přidat těžší jílovitou zeminu, abychom zpevnili povrch. Naopak těžkou jílovitou půdu musíme vylehčit, čímž zvýšíme propustnost půdy a obsahu vzduchu v ní.

Příprava půdy pro trávník

Ideálním obdobím pro přípravu půdy pro budoucí trávník je podzim. Půda přes zimu slehne a trávník pak bude pěkně rovný. Při zakládání trávníku do neslehlé půdy je povrch nerovný a tato chyba se pak těžko napravuje. Při přípravě půdy vybereme všechny kořeny a podzemní části vytrvalých plevelů. Půdu povápníme mletým vápencem, vyhnojíme kompostem, fosforečnými a draselnými hnojivy, které hluboko zryjeme do země.

Vysévání nového trávníku

Nejvhodnější doba pro výsev trávníku je v dubnu až květnu. Travní semeno vyséváme za bezvětří, nejlépe před deštěm. Množství travního semene potřebného k výsevu 1 m2 je asi 25 až 30 g. Rozhozené semeno se zapravuje do půdy kovovými hráběmi a povrch se pak zhutní upěchováním nebo zaválcováním. Celou plochu budoucího trávníku hned důkladně pokropíme. Zálivku v suchém období několikrát opakujeme, aby tráva mohla vyklíčit a zakořenit. Při denních teplotách kolem 20°C vzklíčí semena asi za 10 až 14 dní.

Zakládání nového trávníku

Zakládání nového trávníku







  • Čím nahradit pergolu? Besídka – vzdušná stavba bez pevných stěn a podlahy. Altán – volně stojící uzavíratelný zahradní domek s okny a podlahou. Přístřešek – krytý prostor opatřený klasickým pergolovým stropním roštem vhodným pro zaparkování auta. Fasádní mříž nebo treláž – pro zvýraznění nedokonalosti stěn domu nebo plotu. Solitérní konstrukce – umožňuje popínavým rostlinám..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..
  • Vysévání letniček Vyséván a pěstování letniček Většinu letniček je třeba předpěstovat, jen některé se vysévají přímo na záhon (např. slunečnice, povíjnice, ostrožky, dvoutvárky). Informace o termínu výsevu najdete na sáčku s osivem. Jak vysévat letničky? Do výsevní misky dáme výsevní substrát, semena letniček dáváme v pravidelných intervalech nebo je jemně rozptýlíme. Substrát..