Krásné květy hortenziíHortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenavé, pak bílé a nakonec nahnědlé.

Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy, opadavá nebo stálezelené. Květy jsou uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. V našich podmínkách se daří především opadavým druhům hortenzií.

Jaké stanoviště pro hortenzie

Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Snesou i plné slunce, ale musí mít dostatek vláhy. Půdu hortenzie vyžadují humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí (rašelinu). Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.

Množení hortenzií

Většinu hortenzií je možné množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.

Barva hortenzií

Barva květů hortenzií záleží na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální pak zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové nebo modré odstíny.

Hortenzie dokáží zdobit zahradu dlouhou dobu, jsou velmi dekorativní. Květenství se také často využívá do suchách aranžmá.

Hortenzie, květiny s modrými květy

Hortenzie, květiny s modrými květy  • Šípek – plody pro okrasu Šípky jsou zdrojem vitamínů Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína. Šípky jako dekorace Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí..
  • Kdy a jak sázet révu vinnou Réva vinná se sází většinou na jaře, když se půda dostatečně prohřeje, a to v dubnu až květnu. V teplých oblastech je možné sázet révu i na podzim od konce října až do listopadu, pokud nemrzne. Kam vysadit révu vinnou Réva vinná je teplomilná dřevina, které se dobře daří v nadmořské výšce 200..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..