Krásné květy hortenzií
Hortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenavé, pak bílé a nakonec nahnědlé.
Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy, opadavá nebo stálezelené. Květy jsou uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. V našich podmínkách se daří především opadavým druhům hortenzií.
Jaké stanoviště pro hortenzie
Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Snesou i plné slunce, ale musí mít dostatek vláhy. Půdu hortenzie vyžadují humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí (rašelinu). Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.
Množení hortenzií
Většinu hortenzií je možné množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.
Barva hortenzií
Barva květů hortenzií záleží na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální pak zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové nebo modré odstíny.
Hortenzie dokáží zdobit zahradu dlouhou dobu, jsou velmi dekorativní. Květenství se také často využívá do suchách aranžmá.
- Jak mít krásné hortenzie Z hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy. Proč květy nemají jasné barvy Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné..
- Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
- Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
- Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..