Krásné květy hortenziíHortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenavé, pak bílé a nakonec nahnědlé.

Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy, opadavá nebo stálezelené. Květy jsou uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. V našich podmínkách se daří především opadavým druhům hortenzií.

Jaké stanoviště pro hortenzie

Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Snesou i plné slunce, ale musí mít dostatek vláhy. Půdu hortenzie vyžadují humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí (rašelinu). Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.

Množení hortenzií

Většinu hortenzií je možné množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.

Barva hortenzií

Barva květů hortenzií záleží na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální pak zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové nebo modré odstíny.

Hortenzie dokáží zdobit zahradu dlouhou dobu, jsou velmi dekorativní. Květenství se také často využívá do suchách aranžmá.

Hortenzie, květiny s modrými květy

Hortenzie, květiny s modrými květy  • Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
  • Kvetoucí jarní keře Pěnišník (Rhododendron) je bohatě kvetoucí keř s různobarevnými květy od bílé, žluté, růžové, červené až po fialovou. Potřebuje kyselou a vlhkou půdu, stanoviště by mělo být otočené na sever. Pěnišníku vyhovuje rozptýlené světlo. Přímé slunce snese pouze v případě, že je půda vlhká. Pokud odstraníme odkvetlé květy, zlepší se tím v příštím roce..
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
  • Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..