Květina kala – pěstování a péče
Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina.
Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku.
Jak pěstovat kalu
Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme zajistit sucho a teplo v období vegetačního klidu, který trvá od května přibližně do poloviny června. Listy kaly odumřou a v této době je nejvýhodnější věnovat se rostlině co nejméně. Rostlina nám před očima zdánlivě odumře, ale uvnitř už začínají vznikat základy květů.
Po ukončení vegetačního klidu, kdy začnou rašit listy, umístíme rostlinu na světlé, slunečné místo a začneme bohatě zalévat. Substrát nenecháme vyschnout, ale podzemní orgány rostliny nesmí stát ve vodě. Nezapomeneme také na přihnojování kapalným dusíkatým hnojivem. Nejvhodnějším stanovištěm je slunné místo v zahradě nebo na balkóně.
V říjnu rostlinu přeneseme do bytu a až do prosince ji uložíme v chladu. Nejlepší teplota je kolem 8 až 10 °C, ale snese i teplotu mezi 12 až 15 °C. Od konce prosince můžeme teplotu zvýšit na pokojovou. Rostliny jsou však vděčné za občasné rosení listů.
Rozmnožování kaly
Rostliny množíme vegetativně na konci vegetačního klidu v létě. Větší rostliny tvoří mnoho oddenků, které snadno odebereme. Vysazujeme je do směsi písku, rašeliny a kvalitního kompostu. Mladé rostliny vykvétají zpravidla za půl roku.
Choroby a škůdci kaly
Z chorob kaly sužují především houbové a bakteriální choroby, které dostanou příležitost hlavně při našich pěstitelských přehmatech. Ze škůdců se objevují běžné mšice, molice a svilušky, stejně jako u většiny ostatních domácích rostlin.
Jedovaté kaly
Kaly jsou krásné květiny, ale jedovaté. Proto je nezbytné chránit před jejich buněčnou šťávou především kůži a oči a v rodinách s malými dětmi je třeba umístit tyto rostliny do bezpečné vzdálenosti.
- Čím hnojit česnek? Česnek potřebuje dostatečné množství živin pro růst a tvorbu zdravých a silných hlízek. Kvalitní hnojení může být důležitým faktorem při pěstování česneku. Při použití jakéhokoli hnojiva je důležité dodržovat pokyny na obalu a nepoužívat ho více, než je doporučeno. Nadměrné hnojení může způsobit spálení kořenů a poškození rostliny. Níže jsou..
- Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
- Sázení tulipánů Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře. Velikost cibule tulipánů Cibule, které..
- Kaktusovité jiřinky (Dahlia pinnata) Kaktusovité jiřinky jsou velmi oblíbenou skupinou této královny podzimu. Existují kultivary s květy bílými, žlutými, oranžovými, fialovými, červenými nebo růžovými. Květy jsou plné, květní plátky jsou na koncích špičaté. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i k řezu. Kde sázet kaktusovité jiřinky? V zahradě je sázíme do samostatných skupin nebo v kombinaci..