Květina kala – pěstování a péče
Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina.
Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku.
Jak pěstovat kalu
Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme zajistit sucho a teplo v období vegetačního klidu, který trvá od května přibližně do poloviny června. Listy kaly odumřou a v této době je nejvýhodnější věnovat se rostlině co nejméně. Rostlina nám před očima zdánlivě odumře, ale uvnitř už začínají vznikat základy květů.
Po ukončení vegetačního klidu, kdy začnou rašit listy, umístíme rostlinu na světlé, slunečné místo a začneme bohatě zalévat. Substrát nenecháme vyschnout, ale podzemní orgány rostliny nesmí stát ve vodě. Nezapomeneme také na přihnojování kapalným dusíkatým hnojivem. Nejvhodnějším stanovištěm je slunné místo v zahradě nebo na balkóně.
V říjnu rostlinu přeneseme do bytu a až do prosince ji uložíme v chladu. Nejlepší teplota je kolem 8 až 10 °C, ale snese i teplotu mezi 12 až 15 °C. Od konce prosince můžeme teplotu zvýšit na pokojovou. Rostliny jsou však vděčné za občasné rosení listů.
Rozmnožování kaly
Rostliny množíme vegetativně na konci vegetačního klidu v létě. Větší rostliny tvoří mnoho oddenků, které snadno odebereme. Vysazujeme je do směsi písku, rašeliny a kvalitního kompostu. Mladé rostliny vykvétají zpravidla za půl roku.
Choroby a škůdci kaly
Z chorob kaly sužují především houbové a bakteriální choroby, které dostanou příležitost hlavně při našich pěstitelských přehmatech. Ze škůdců se objevují běžné mšice, molice a svilušky, stejně jako u většiny ostatních domácích rostlin.
Jedovaté kaly
Kaly jsou krásné květiny, ale jedovaté. Proto je nezbytné chránit před jejich buněčnou šťávou především kůži a oči a v rodinách s malými dětmi je třeba umístit tyto rostliny do bezpečné vzdálenosti.
- Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..
- Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
- Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..
- Rychlení tulipánů Na květy tulipánů nemusíme čekat až do dubna. Hlavně nižší a rané odrůdy tulipánů mohou zdobit interiér bytu již v zimě. Postup rychlení tulipánů Do hlubší misky nebo kořenáče vysazujeme nejčastěji po třech cibulích. Vybereme takové, které mají obvod 12 až 14 cm. Stačí, když mezi nimi zůstanou dva centimetry místa..