Kana – exotická květina



Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté.

Jak pěstovat kanu?

Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou propustnou půdu. Hlízy se předpěstovávají v pařeništích, jsou teplomilné. Na venkovní záhony se vysazují v červnu. Kanu pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Odkvetlé květy odstraňujeme. Po prvním podzimním mrazu se hlízy vyjmou ze země, nať odřízneme a oklepeme hlínu. Necháme oschnout a pak uložíme do sklepa při teplotě do 10°C.

Jak se množí kana

Kanu množíme dělením hlíz na jaře. Z jedné rostliny můžeme získat 5 až 10 sazenic se dvěma a více puky. Můžeme množit také zimním výsevem semen při teplotě nad 20°C.

Kana neboli dosna

Kana neboli dosna







  • Blatouchy na zahradách Blatouchy jsou rostliny pěstované na vlhčích místech, kvetou od dubna do června žlutými kvítky, které jsou velké asi 4 cm. Blatouchy jsou jedovaté. V teplých oblastech blatouchy zatahují na léto listy, v chladnějších vydrží olistěné až do podzimu. Daří se jim u potoků nebo jezírek, případně v mělké vodě u břehů. Mají rády..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..
  • Hořec v zahradě Hořec – Gentiana – patří mezi letničky, dvouletky nebo i trvalky. Některé druhy jsou poloopadavé, jiné stálezelené. Hořec se pěstuje pro modré květy. Vysazujeme jej do skalek. Jsou plně mrazuvzdorné. Prospívá jim slunce nebo polostín a humózní, dobře propustná, vlhká, kyselá půda. V přírodě některé druhy rostou i na vápenci. Množení..