Kana – exotická květina
Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté.
Jak pěstovat kanu?
Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou propustnou půdu. Hlízy se předpěstovávají v pařeništích, jsou teplomilné. Na venkovní záhony se vysazují v červnu. Kanu pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Odkvetlé květy odstraňujeme. Po prvním podzimním mrazu se hlízy vyjmou ze země, nať odřízneme a oklepeme hlínu. Necháme oschnout a pak uložíme do sklepa při teplotě do 10°C.
Jak se množí kana
Kanu množíme dělením hlíz na jaře. Z jedné rostliny můžeme získat 5 až 10 sazenic se dvěma a více puky. Můžeme množit také zimním výsevem semen při teplotě nad 20°C.
- Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
- Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
- Množení jiřinek Jiřinky nebo-li jiřiny jsou květinami pozdního léta. Hlízy vysazujeme na slunná, teplá a chráněná místa na začátku května. Rostliny vypěstované z řízků sázíme až koncem května. Hlízy vyndáme ze sklepa asi 14 dní před plánovaným sázením, očistíme je a můžeme namočit na ¼ hodiny do růžového roztoku hypermanganu. Pokud jsou hlízy..
- Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..