Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů
Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy.
Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé, bez listů. Housenky okusují zejména listy a kůru. Protože se jedná o škůdce, který nemá v našich krajinách žádného přirozeného nepřítele, je velmi těžké jej zlikvidovat.
Boj se žravými housenkami je velmi těžký. Housenky zavíječe zimostrázového se líhnou třikrát do roka – začátkem května, v červenci a na začátku září. Během několika dní dokáží zlikvidovat celý buxus.
Silně napadené keře housenkami
Silně napadené keře jsou hnědé, listy seschlé. Typické pro napadené keře je charakteristický zápach v okolí keřů, který je způsoben trusem housenek. Záchrana takto silně napadených keřů je možná – keře sestříháme do živého dřeva, aplikujeme postřik proti žravému hmyzu, pořádně zalijeme. Buxus by měl znovu obrazit. Pokud ne, nezbývá nic jiného, než jej vykopat a spálit.
Ekologická likvidace housenek
U málo napadených keřů pravidelně prohlížíme a sbíráme housenky. Nejčastěji se vyskytují uvnitř keře, proto je nutné keř rozhrnout. Housenky jsou velké asi 4 až 5 cm, barvu mají zelenožlutou s černými pruhy. To, že je keř napaden zavíječem zimostrázovým, poznáme nejen podle okousaných listů, ale také podle pavučinek na listech a velkého množství zeleného trusu v okolí buxusů.
Chemická ochrana buxusů
Pro chemickou ochranu se rozhodneme, pokud jsou buxusy silně napadené a sbírání housenek je neúčinné. Keře postříkáme vhodným postřikem proti žravým škůdcům.
Proti zavíječi zimostrázovému se nejvíce osvědčil postřik Karate, namíchaný v poměru dle příbalového letáku. Nevýhodou je, že tento postřik je nutné na buxusy aplikovat při každém líhnutí housenek, tj. třikrát do roka.
- Jak chránit jabloně před škůdci Jabloně jsou oblíbenou ovocnou dřevinou, kterou může ohrožovat mnoho druhů škůdců, jako jsou například mšice, molice, nebo housenky. Zde jsou některé tipy, jak chránit své jabloně a udržet je zdravé a plodné. Preventivní ochrana stromů před škůdci Pravidelně kontrolujte své jabloně. Prohlédněte si listy, větve, kmen a kořeny, abyste zjistili,..
- Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
- Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..
- Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..