Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů



Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy.

Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé, bez listů. Housenky okusují zejména listy a kůru. Protože se jedná o škůdce, který nemá v našich krajinách žádného přirozeného nepřítele, je velmi těžké jej zlikvidovat.

Boj se žravými housenkami je velmi těžký. Housenky zavíječe zimostrázového se líhnou třikrát do roka – začátkem května, v červenci a na začátku září. Během několika dní dokáží zlikvidovat celý buxus.

Buxus po napadení housenkami

Buxus po napadení housenkami

Silně napadené keře housenkami

Silně napadené keře jsou hnědé, listy seschlé. Typické pro napadené keře je charakteristický zápach v okolí keřů, který je způsoben trusem housenek. Záchrana takto silně napadených keřů je možná – keře sestříháme do živého dřeva, aplikujeme postřik proti žravému hmyzu, pořádně zalijeme. Buxus by měl znovu obrazit. Pokud ne, nezbývá nic jiného, než jej vykopat a spálit.

Ekologická likvidace housenek

U málo napadených keřů pravidelně prohlížíme a sbíráme housenky. Nejčastěji se vyskytují uvnitř keře, proto je nutné keř rozhrnout. Housenky jsou velké asi 4 až 5 cm, barvu mají zelenožlutou s černými pruhy. To, že je keř napaden zavíječem zimostrázovým, poznáme nejen podle okousaných listů, ale také podle pavučinek na listech a velkého množství zeleného trusu v okolí buxusů.

Buxus po napadení housenkami

Buxus po napadení housenkami

Chemická ochrana buxusů

Pro chemickou ochranu se rozhodneme, pokud jsou buxusy silně napadené a sbírání housenek je neúčinné. Keře postříkáme vhodným postřikem proti žravým škůdcům.

Proti zavíječi zimostrázovému se nejvíce osvědčil postřik Karate, namíchaný v poměru dle příbalového letáku. Nevýhodou je, že tento postřik je nutné na buxusy aplikovat při každém líhnutí housenek, tj. třikrát do roka.

Škůdce buxusů

Škůdce buxusů







  • Problémy při pěstování kopru Kopr, s jeho svěží chutí a výraznou vůní, je oblíbenou bylinkou ve světě kulinářství. 08 Přemnožení kopru Kopr má tendenci rychle se šířit a občas může vyžadovat kontrolu, aby nedominovat ostatním rostlinám. Semena kopru se snadno samovolně rozptylují a mohou vést k nekontrolovanému růstu. Abychom tomu předešli, doporučuje se pravidelně..
  • Jak se ekologicky zbavit škůdce mandelinka bramborová Mandelinka bramborová, je jedním z nejvíce devastujících škůdců bramborových rostlin. Tito malí brouci mají červeno-hnědé tělo s černými pruhy a mohou způsobit vážné poškození bramborových listů a plodů. Pokud se snažíte bojovat proti tomuto škůdci ekologicky, zde je několik metod, které můžete zvážit: Fyzická likvidace mandelinek Pravidelně prohlížejte své rostliny..
  • Chvostoskoci (Collembola) – škůdci v kompostu Kompostování je skvělý způsob, jak snížit množství organického odpadu a vytvořit živnou půdu pro vaši zahradu. Nicméně, při kompostování se můžete setkat s různými organismy, včetně chvostoskoků (Collembola). Tyto malí bezobratlí tvorové, známí také jako skokani, jsou běžně přítomni v kompostu a mohou být viditelní jako drobné, bílé nebo černé..
  • Třásněnky na okrasných rostlinách Třásněnka mečíková Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy. Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků,..