Pěstování brslenu křídlatého



Brslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům.

Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají eliptický tvar a na podzim se barví do sytě červených až ohnivých barev.

Brslen křídlatý dorůstá do max. výšky 2,5 metru, často je ale nižší. Z tohoto důvodu je vhodný i do menších zahrad. Větve mají převislý růst a keř je hustě olistěn, roste do šířky.

Pěstování brslenu křídlatého

Pěstování brslenu křídlatého

Plody brslenu

Brslen křídlatý kvete na jaře malými květy, ze kterých se do podzimu utvoří červené tobolky.

Pozor na jedovatý brslen

Brslen patří k jedovatým rostlinám, protože obsahuje glykosidy a hořčiny. Při výsadbě volíme takové místo, aby s tímto keřem nepřišli do styku děti a domácí zvířata.

Kde pěstovat brslen

Opadavé brsleny sázíme na slunné stanoviště, kde na podzim dosáhne krásného ohnivého zbarvení. Nesnáší přemokření, mírné sucho tomuto keři nevadí.

Množení brslenu

Brslen křídlatá lze dobře množit pomocí bylinných řízků brzy v létě nebo dřevitými řízky v předjaří. Rostliny je dobré po zakořenění několikrát zaštípnout, aby se lépe rozvětvily.






  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...