Pěstování brslenu křídlatéhoBrslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům.

Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají eliptický tvar a na podzim se barví do sytě červených až ohnivých barev.

Brslen křídlatý dorůstá do max. výšky 2,5 metru, často je ale nižší. Z tohoto důvodu je vhodný i do menších zahrad. Větve mají převislý růst a keř je hustě olistěn, roste do šířky.

Pěstování brslenu křídlatého

Pěstování brslenu křídlatého

Plody brslenu

Brslen křídlatý kvete na jaře malými květy, ze kterých se do podzimu utvoří červené tobolky.

Pozor na jedovatý brslen

Brslen patří k jedovatým rostlinám, protože obsahuje glykosidy a hořčiny. Při výsadbě volíme takové místo, aby s tímto keřem nepřišli do styku děti a domácí zvířata.

Kde pěstovat brslen

Opadavé brsleny sázíme na slunné stanoviště, kde na podzim dosáhne krásného ohnivého zbarvení. Nesnáší přemokření, mírné sucho tomuto keři nevadí.

Množení brslenu

Brslen křídlatá lze dobře množit pomocí bylinných řízků brzy v létě nebo dřevitými řízky v předjaří. Rostliny je dobré po zakořenění několikrát zaštípnout, aby se lépe rozvětvily.


  • Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
  • Rozdělení keřů podle výšky Uplatnění keřů v zahradě Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí. Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých..
  • Zimokvět časný (Chimonanthus praecox) Zimokvět časný je keř, který kvete již v předjaří. Kvete žlutými květy s purpurovým středem. Nařezané větvičky můžeme použít v interiéru do vázy k dekorativním účelům. Pěstování zimokvětu časného Keř zimokvětu se vyplatí vysadit před slunnou zeď a obalit se trpělivostí. První květy se totiž mohou objevit i po několika letech. Nedaří se mu..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..