Pěstování brslenu křídlatéhoBrslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům.

Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají eliptický tvar a na podzim se barví do sytě červených až ohnivých barev.

Brslen křídlatý dorůstá do max. výšky 2,5 metru, často je ale nižší. Z tohoto důvodu je vhodný i do menších zahrad. Větve mají převislý růst a keř je hustě olistěn, roste do šířky.

Pěstování brslenu křídlatého

Pěstování brslenu křídlatého

Plody brslenu

Brslen křídlatý kvete na jaře malými květy, ze kterých se do podzimu utvoří červené tobolky.

Pozor na jedovatý brslen

Brslen patří k jedovatým rostlinám, protože obsahuje glykosidy a hořčiny. Při výsadbě volíme takové místo, aby s tímto keřem nepřišli do styku děti a domácí zvířata.

Kde pěstovat brslen

Opadavé brsleny sázíme na slunné stanoviště, kde na podzim dosáhne krásného ohnivého zbarvení. Nesnáší přemokření, mírné sucho tomuto keři nevadí.

Množení brslenu

Brslen křídlatá lze dobře množit pomocí bylinných řízků brzy v létě nebo dřevitými řízky v předjaří. Rostliny je dobré po zakořenění několikrát zaštípnout, aby se lépe rozvětvily.


  • Bez černý Bez černý se u nás těší velké oblibě. Z jeho květů se může připravovat sekt (šumivé víno), z plodů se vyrábí víno a šťáva. Dnes se již vyskytují takové odrůdy bezu, které se vyznačují žádoucími vlastnostmi, jako např. tím, že u nich dozrávají všechna vrcholičnatá plochá kytkovitá plodenství najednou, nebo rané odrůdy..
  • Dřín Pěstování dřínu Dřín kvete na jaře drobnými žlutými květy. Od konce srpna dozrávají podlouhlé červené peckovice. Mají lahodnou chuť a značný obsah vitamínů. Plody lze kombinovat syrové nebo kompotované. Dřín je zcela zimovzdorný, nejlépe se mu daří na slunných místech s vápenatou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
  • Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..