Máta a její škůdci



Škůdce máty – mandelinka mátová

Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně.

Ochrana proti mandelince mátové

Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá.

Mandelinka mátová - škůdce máty

Mandelinka mátová – škůdce máty






  • Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
  • Choroby a škůdci rostlin Choroba jilmů Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě. Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo! Zelenání pestrolistých rostlin Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může..
  • Hniloba hlíz, strupovitost hlíz Hniloba hlíz Hniloba hlíz hrozí cibulím i hlízám, např. skládková hniloba u mečíků a šafránů. Tzv. suchá hniloba se projevuje černými skvrnami na hlízách, ty později splývají a pletiva zahnívají. Dalším druhem hniloby je tzv. tvrdá hniloba – hnědé skvrny na svraštělých hlízách. Strupovitost u hlíz Hlízy může postihnout i..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..