Sázení tulipánů
Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře.
Velikost cibule tulipánů
Cibule, které mají obvod více jak deset centimetrů, nám spolehlivě vykvetou. U menších cibulí je pravděpodobnost kvetení menší.
Postup vysazování tulipánů
Cibule tulipánů se vysazují do hloubky kolem deseti centimetrů. Půdu před výsadbou zryjeme do hloubky asi 20 cm. U tulipánů platí pravidlo: čím větší cibule, tím hlubší výsadba. Hlubší výsadba ochrání cibuli před výkyvy teplot a případným vysycháním. U mělce vsazených cibulí sklidíme příští rok více menších cibulek. Vzdálenosti cibulí při výsadbě jsou většinou 12 až 20 cm.
Tulipány vysazujeme ve skupině
Tulipány se snažíme vysazovat ve skupinách po více kusech. Pokud je vysadíme rovnoměrně po celém záhonu nebo zahradě, potlačíme tak efekt zářivých barev. Více rostlin pohromadě nabízí lepší barevný efekt. Tulipány vysazujeme ve skupině na záhony, do skalky nebo jako lem záhonu, vždy ve skupině.
- Jak pěstovat ocúny na zahradě Ocún je jedinou cibulovinou, která u nás kvete na podzim. Květy jsou fialové nebo růžové. Ve volné přírodě rostou na vlhkých loukách. Drobnokvěté odrůdy jsou podobné krokusům. Zahradní odrůdy ocúnů jsou nenáročné na pěstování. Snadno rostou a bohatě kvetou velkými nápadnými květy. Vyžadují dostatek světla. V případě suchého období je nutná zálivka...
- Pěstování lilií v květináčích Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod. Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu...
- Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
- Kaktusovité jiřinky (Dahlia pinnata) Kaktusovité jiřinky jsou velmi oblíbenou skupinou této královny podzimu. Existují kultivary s květy bílými, žlutými, oranžovými, fialovými, červenými nebo růžovými. Květy jsou plné, květní plátky jsou na koncích špičaté. Tyto jiřinky bohatě a dlouho kvetou, jsou vhodné i k řezu. Kde sázet kaktusovité jiřinky? V zahradě je sázíme do samostatných skupin nebo v kombinaci..