Zazimování begóniíKdy je správný čas sklidit hlízy begónií?

Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny.

Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a hlízy vyryjeme nebo v případě, že je máme v květináči, tak vyklepneme. V truhlících nebo květináčích pěstované begónie také můžeme v nádobách ponechat a umístit je do skleníku nebo do chladné místnosti.

Zazimování begónií

Zazimování begónií

Během cca 14 dnů zaschnou zbytky lodyh a lze je odstranit. Hlízy pak opatrně očistíme od hlíny, dáváme pozor, abychom hlízy nepoškodili. Begónie přes zimu skladujeme při teplotě cca 6 °C v mírně vlhké rašelině, v místnosti by měla být tma.

Tip: malé hlízy můžeme skladovat v igelitovém sáčku v ledničce v zásuvce pro zeleninu.


  • Kdy vyrýt jiřinky? V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění hnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu, která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní část odřízněte asi 10 cm..
  • Pěstování sasanek Kdy sázíme sasanky? Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm. Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších..
  • Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Kosatec síťkovaný pochází z Kavkazu a přilehlých oblastí. Někteří botanici jej označují jako kosateček (Iridodiction reticulatum). Kvete někdy již v únoru, většinou modře nebo purpurově, příjemně voní. Je vhodný zvláště do skalek. Kdy a jak vysazovat kosatec síťkovaný Cibulky kosatce síťkovaného se vysazují v říjnu do hloubky 5 cm a chrání se přikrývkou..
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..