Zazimování begóniíKdy je správný čas sklidit hlízy begónií?

Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny.

Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a hlízy vyryjeme nebo v případě, že je máme v květináči, tak vyklepneme. V truhlících nebo květináčích pěstované begónie také můžeme v nádobách ponechat a umístit je do skleníku nebo do chladné místnosti.

Zazimování begónií

Zazimování begónií

Během cca 14 dnů zaschnou zbytky lodyh a lze je odstranit. Hlízy pak opatrně očistíme od hlíny, dáváme pozor, abychom hlízy nepoškodili. Begónie přes zimu skladujeme při teplotě cca 6 °C v mírně vlhké rašelině, v místnosti by měla být tma.

Tip: malé hlízy můžeme skladovat v igelitovém sáčku v ledničce v zásuvce pro zeleninu.


  • Kosatec síťkovaný (Iris reticulata) Kosatec síťkovaný pochází z Kavkazu a přilehlých oblastí. Někteří botanici jej označují jako kosateček (Iridodiction reticulatum). Kvete někdy již v únoru, většinou modře nebo purpurově, příjemně voní. Je vhodný zvláště do skalek. Kdy a jak vysazovat kosatec síťkovaný Cibulky kosatce síťkovaného se vysazují v říjnu do hloubky 5 cm a chrání se přikrývkou..
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..
  • Rychlení tulipánů Na květy tulipánů nemusíme čekat až do dubna. Hlavně nižší a rané odrůdy tulipánů mohou zdobit interiér bytu již v zimě. Postup rychlení tulipánů Do hlubší misky nebo kořenáče vysazujeme nejčastěji po třech cibulích. Vybereme takové, které mají obvod 12 až 14 cm. Stačí, když mezi nimi zůstanou dva centimetry místa..
  • Sázení tulipánů Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře. Velikost cibule tulipánů Cibule, které..