Zazimování begóniíKdy je správný čas sklidit hlízy begónií?

Jakmile přes lodyhy přejde první podzimní mrazík, je nejvyšší čas. Mráz nesmí být moc silný, protože by nám poškodil nejen lodyhy, ale také vrchní část hlízy, která často vykukuje zpod hlíny.

Lodyhy begónií odřízneme asi 5 až 6 cm vysoko nad zemí a hlízy vyryjeme nebo v případě, že je máme v květináči, tak vyklepneme. V truhlících nebo květináčích pěstované begónie také můžeme v nádobách ponechat a umístit je do skleníku nebo do chladné místnosti.

Zazimování begónií

Zazimování begónií

Během cca 14 dnů zaschnou zbytky lodyh a lze je odstranit. Hlízy pak opatrně očistíme od hlíny, dáváme pozor, abychom hlízy nepoškodili. Begónie přes zimu skladujeme při teplotě cca 6 °C v mírně vlhké rašelině, v místnosti by měla být tma.

Tip: malé hlízy můžeme skladovat v igelitovém sáčku v ledničce v zásuvce pro zeleninu.


  • Pěstování lilií v květináčích Pěstování lilií v květináčích je velmi oblíbené, protože má celou řadu výhod. Takto pěstované lilie mohou kvést kdykoliv během roku, záleží, kdy je vysadíme. Pro výsadbu použijeme kvalitní zahradní substrát. Květináč by měl být co nejvyšší. Na jeho dno dáme vrstvu substrátu, pak uložíme cibuli a zasypeme substrátem až do vrchu...
  • Jak pěstovat jiřinky Jiřinky patří mezi nejoblíbenější květiny našich zahrad, které kvetou ve druhé polovině léta a na podzim. Aby nám jiřinky zahradu rozzářily, musíme myslet již na jaře na jejich výsadbu. Sázení jiřinek Hlízy jiřinek sázíme v teplých polohách již koncem dubna, jinde až koncem dubna. Dáváme pozor hlavně na pozdní jarní mrazíky,..
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..