Škůdci okrasných rostlin – 2Ploštice (Heteroptera)

Listy a vrcholky výhonů jsou znetvořené sáním ploštic, které bývají dlouhé asi 5 až 10 cm. Mají šedou, hnědou, zelenou barvu, někdy jsou i vícebarevné.

Ploštice silně škodí především v horkých, suchých letních měsících. Preventivně proto zakročte včas proti plevelům. Ploštice ničíme chemickým postřikem v časných ranních hodinách, protože tehdy ještě ploštice nejsou příliš pohyblivé.

Plži, hlemýžď zahradní, plzák zahradní, slimáček polní, atd.

Žerou zejména jemné části rostlin, nejvíce jim chutnají mladé sazenice.

Proti těmto škůdcům nastražíme speciální návnady, po kterých jsou plži omámeni. Každé ráno je posbíráme a zlikvidujeme. Tradiční návnadou jsou silnější plátky syrových brambor.

Svilušky

Svilušky

Svilušky (Tetranychidae)

Svilušky se vyskytují na mnoha okrasných rostlinách s ochlupeným rubem listů nebo také na kaktusech. Na rubu listů jsou asi 0,5 mm velcí žlutaví a červenaví škůdci (larvy a dospělci). Na líci listů je patrné při silnějším napadení žlutavé zbarvení.

Množení svilušek podporuje suchý vzduch. Proto se musíme starat, zvlášť v zimě, o trvalé zvlhčování vzduchu.

Škvor obecný

Škvor napadá zejména jiřinky a listopadky. Tito 1,5 až 2 cm dlouzí škůdci ožírají nejen listy, ale s oblibou i květy.

Preventivně rozvěsíme na rostliny chomáče dřevité vlny nebo věchýtky slámy. Škvoři je využijí jako noční úkryt. Časně ráno je tam najdeme. Rostliny můžeme také ošetřit chemickým postřikem.


  • Sucho a sluneční úžeh Co je to sluneční úžeh (úpal)? Sluneční úžeh se projevuje v létě v období sucha a velkého slunečního svitu na ovoci, zelenině, révě vinné, ale i na okrasných rostlinách. Zasažené květy a listy jsou na okrajích seschlé (spálené). U plodů se projevuje zhnědnutím dužiny na povrchu, zejména u tmavších plodů, např. u..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 3 Smutnice v kořenech Příznaky: poletují-li kolem pokojových rostlin malé černé mušky, je to signálem, že rostlina může být napadena škůdci. Mušky jsou neškodné, kladou ale na zeminu vajíčka a z nich vylíhlé larvičky s černou hlavičkou mohou někdy škodit na mladých koříncích, i když se převážně sytí organickými látkami ze substrátu. Co dělat:..
  • Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Co je monilióza? Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce. Co dělat při napadení..