Škůdci okrasných rostlin – 2Ploštice (Heteroptera)

Listy a vrcholky výhonů jsou znetvořené sáním ploštic, které bývají dlouhé asi 5 až 10 cm. Mají šedou, hnědou, zelenou barvu, někdy jsou i vícebarevné.

Ploštice silně škodí především v horkých, suchých letních měsících. Preventivně proto zakročte včas proti plevelům. Ploštice ničíme chemickým postřikem v časných ranních hodinách, protože tehdy ještě ploštice nejsou příliš pohyblivé.

Plži, hlemýžď zahradní, plzák zahradní, slimáček polní, atd.

Žerou zejména jemné části rostlin, nejvíce jim chutnají mladé sazenice.

Proti těmto škůdcům nastražíme speciální návnady, po kterých jsou plži omámeni. Každé ráno je posbíráme a zlikvidujeme. Tradiční návnadou jsou silnější plátky syrových brambor.

Svilušky

Svilušky

Svilušky (Tetranychidae)

Svilušky se vyskytují na mnoha okrasných rostlinách s ochlupeným rubem listů nebo také na kaktusech. Na rubu listů jsou asi 0,5 mm velcí žlutaví a červenaví škůdci (larvy a dospělci). Na líci listů je patrné při silnějším napadení žlutavé zbarvení.

Množení svilušek podporuje suchý vzduch. Proto se musíme starat, zvlášť v zimě, o trvalé zvlhčování vzduchu.

Škvor obecný

Škvor napadá zejména jiřinky a listopadky. Tito 1,5 až 2 cm dlouzí škůdci ožírají nejen listy, ale s oblibou i květy.

Preventivně rozvěsíme na rostliny chomáče dřevité vlny nebo věchýtky slámy. Škvoři je využijí jako noční úkryt. Časně ráno je tam najdeme. Rostliny můžeme také ošetřit chemickým postřikem.


  • Kůrovci – škůdci okrasných stromů Existuje několik druhů kůrovců, kteří napadají okrasné stromy. Mezi ně patří jilmový brouk, který přenáší obávanou houbovou chorobu jilmů. Napadení okrasných stromů Kůrovci vrtají chodbičky buď hlouběji v dřevě, nebo těsně po kůrou. Brouci napadají hlavně zesláblé stromy – udržováním dobrých růstových podmínek lze napadení předcházet. Poškozené větve odstraňujeme.   Podobné..
  • Máta a její škůdci Škůdce máty – mandelinka mátová Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně. Ochrana proti mandelince mátové Likvidujeme ručním sběrem. U léčivých rostlin se chemická ochrana nepoužívá. Podobné články: Bělásek zelný..
  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..