Škůdci okrasných rostlin – 2Ploštice (Heteroptera)

Listy a vrcholky výhonů jsou znetvořené sáním ploštic, které bývají dlouhé asi 5 až 10 cm. Mají šedou, hnědou, zelenou barvu, někdy jsou i vícebarevné.

Ploštice silně škodí především v horkých, suchých letních měsících. Preventivně proto zakročte včas proti plevelům. Ploštice ničíme chemickým postřikem v časných ranních hodinách, protože tehdy ještě ploštice nejsou příliš pohyblivé.

Plži, hlemýžď zahradní, plzák zahradní, slimáček polní, atd.

Žerou zejména jemné části rostlin, nejvíce jim chutnají mladé sazenice.

Proti těmto škůdcům nastražíme speciální návnady, po kterých jsou plži omámeni. Každé ráno je posbíráme a zlikvidujeme. Tradiční návnadou jsou silnější plátky syrových brambor.

Svilušky

Svilušky

Svilušky (Tetranychidae)

Svilušky se vyskytují na mnoha okrasných rostlinách s ochlupeným rubem listů nebo také na kaktusech. Na rubu listů jsou asi 0,5 mm velcí žlutaví a červenaví škůdci (larvy a dospělci). Na líci listů je patrné při silnějším napadení žlutavé zbarvení.

Množení svilušek podporuje suchý vzduch. Proto se musíme starat, zvlášť v zimě, o trvalé zvlhčování vzduchu.

Škvor obecný

Škvor napadá zejména jiřinky a listopadky. Tito 1,5 až 2 cm dlouzí škůdci ožírají nejen listy, ale s oblibou i květy.

Preventivně rozvěsíme na rostliny chomáče dřevité vlny nebo věchýtky slámy. Škvoři je využijí jako noční úkryt. Časně ráno je tam najdeme. Rostliny můžeme také ošetřit chemickým postřikem.


  • Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..