Vlnovník jabloňový – škůdce jabloníVlnovníci jsou roztoči, kteří napadají všechny části rostlin kromě kořenů. Při svém šíření využívají vítr, zvířata a také lidi. Využijí jakoukoliv možnost rozptylu z jednoho hostitele na druhý.

Dospělí vlnovci jsou velmi malí, cca 0,2 mm. Barvu mají světle až jantarově žlutou, se dvěma páry krátkých nohou ve přední části těla. Na jaře při nalévání pupenů se roztoči zavrtávají dovnitř, kde sají šťávu. Po opadu okvětních lístků se přestěhují na listy. V hálkách se během vegetační sezóny vyvine 2 až 3 generace roztočů.

Příznaky napadení vlnovníkem

Vlnovník jabloňový se vyskytuje nejen na jabloni domácí, lesní a maloplodé, ale také na okrasných jabloních. Viditelným příznakem napadením tímto roztočem jsou puchýřkovité hálky na listech. Puchýřky vznikají počátečním sáním přezimovaných dospělých samiček. Prvními příznaky je tvorba malých puchýřků, růžově červených na spodní straně listů. Hálky se tvoří po stranách listové čepele a na spodní straně listu se tvoří plstnaté útvary. Ve středu každého útvaru je prohlubeň, ve které se roztoči vyvíjejí.

Příznaky napadení vlnovníkem

Příznaky napadení vlnovníkem

Pokračující sání roztočů zabíjí buňky, což způsobuje změnu barvy puchýřku na světle hnědou na listech jabloní. Na konci vegetační sezóny jsou listy zcela zničené a mohou začít předčasně opadávat. Ztráta listí oslabuje stromy, omezuje růst výhonků a narušuje zrání plodů a tvorbu pupenů.

Barevné poškození listů a celkový vzhled někdy způsobují, že jsou zaměňovány s listovou skvrnitostí nebo houbovou rzí.

Ochrana před vlnovníkem

Při menším napadení je možné ruční odstraňování napadených listů a jejich následná likvidace. Před rašením pupen můžeme použít chemický postřik proti vlnovníkovi.


  • Chřestovníček – škůdce lilií a růží Chřestovníček liliový Chřestovníček liliový, nápadně červený brouk, napadá nejen lilie, ale třeba i růže. Dospělci i larvy se živí rostlinami a jedinou biologickou ochranou je mechanické sbírání. To bude u růží asi trochu komplikované. Příznaky poškození rostlin chřestovníčkem Chřestovníček liliový ničí především listy. Vykusuje do nich půlkruhové výkusy. Listy pak..
  • Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
  • Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
  • Houby v trávě a na zahradě Houby v trávníku Vlhké podzimní počasí podporuje v zahradě růst různých hub, tzv. prašivek. Tyto houby často vyrůstají na trávnících v kruzích, které pak mění barvu trávy. Houby mají krátkou životnost a zpravidla nepřežijí první zimní mrazy. Jak zabránit výskytu hub v trávníku Účinné prostředky, jak zabránit výskytu těchto hub na zahradě,..