Co lze přikrývat netkanou textilií



Zima a předjaří – přikrýváme zelené rostliny ve skalce (textilie nahrazuje chvojí) a přezimující zeleninu jako je špenát, polníček, pór, růžičková kapusta nebo kadeřávek.

Předjaří a jaro – obalujeme přesazené jehličnany, u kterých textilie podpoří lepší ujmutí. Přikrýváme čerstvě vysazenou sazečku, textilie ji ochrání před larvami mouchy houbomilky česnekové. Okraje textilie dobře přihrneme zeminou. Sundáme ji, až jsou natě cibule vysoké asi 20 cm.

Přikrývání kořenové zeleniny netkanou textilií

Na záhonech s výsevy kořenové zeleniny podpoří textilie dřívější vzejití rostlin. Sundáme ji až při jednocení. U mrkve je vhodné textilii po jednocení znovu rozprostřít, protože slouží jako ochrana proti mouše pochroumatce mrkvové, jejíž larvy znehodnocují kořeny. Larvy se vyskytují ve druhé polovině května a druhá generace pak koncem léta a na začátku podzimu.

Přikrývání košťálovin netkanou textilií

Rané košťáloviny chrání textilie na jaře před nočními mrazíky do -5 až -7°C. Můžeme je tedy vysadit dříve než na nechráněné záhony a docílíme ranější sklizeň. Současně jsou rostliny v počátečním období chráněny proti květilkám a dřepčíkům.

Netkaná textilie – přikrývání ovoce a zeleniny

Také vývoj a sklizeň raných brambor urychlíme rozprostřenou textilií hned po výsadbě. Sundáme ji až při prvním přikopčení. Textilie chrání brambory i proti pozdním jarním mrazíkům.

Textilii používáme i při ochraně póru v srpnu a září, kdy jej napadá muška vrtalka pórová, jejíž larvy rozežírají listy.

Bílou netkanou textilii můžeme použít také k ochraně zrajícího rybízu, velkoplodých borůvek, aronií a hroznů před ptactvem.

Netkaná textilie

Netkaná textilie







  • Kultivace zeleniny a ovoce v zahrádkách pro vlastní potřebu Kultivace zeleniny a ovoce v zahrádkách pro vlastní potřebu je v dnešní době stále populárnější aktivitou, kterou mnoho lidí využívá ke zlepšení svého zdraví a udržení zdravého životního stylu. Pěstování zeleniny a ovoce vlastními silami umožňuje kontrolu nad použitými pesticidy a hnojivy a zajišťuje čerstvou, vysoce kvalitní úrodu. Jak začít..
  • Srovnání kompostéru a kompostu Kompostér a klasický kompost Je rozdíl mezi kompostem vyrobeným v kompostéru a klasickém kompostu? Pokud se dodržují určité zásady, rozdíl není patrný. A jaké to jsou? Základem je umístění kompostu nebo kompostéru na vhodné místo. Mělo by být v polostínu pod stromem, ideálně pod ořechem, který stíní a látky z jeho listů navíc..
  • Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu. Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek...
  • Substrát pro balkonové květiny Jaký substrát pro balkonové květiny? Na trhu je široký výběr speciálních substrátů, případně si jej můžeme namíchat sami. Je potřeba znát, jaký substrát potřebují rostliny, které se chystáme vysázet. Pokud kyselý substrát – přidáme více rašeliny, pokud zásaditý, doplníme substrát o vápník, např. v podobě mletého vápence nebo staré omítky. Základem..