Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahradyPěstování aksamitníků

Aksamitníky patří k jedněm z nejznámějších a nejpěstovanějším letničkám v našich zahradách. Jsou nenáročné a jejich pěstování je jednoduché. Umisťujeme je na světlé, slunné stanoviště nebo do polostínu. Rostou dobře v každé půdě. Dobře snášejí sucho i krátkodobé přemokření.

Sazenice aksamitníku můžeme zakoupit, nebo si je snadno vypěstovat ze semen. Ze semen pěstujeme dopředu nebo můžeme vysévat přímo na záhony. Odkvetlé květy během vegetace odstraňujeme, čímž podpoříme nové kvetení. Aksamitník kvete až do prvních mrazů.

Choroby a škůdci aksamitníků

Aksamitník nejsou napadány žádnými chorobami, ze škůdců si na mladých rostlinách pochutnají slimáci. Aksamitníky fungují jako odpuzovače škodlivého hmyzu a dokáží blokovat vývoj parazitických půdních háďátek. Mají typické, ne vždy příjemné aroma.

Aksamitník se do Evropy dostal v druhé polovině osmnáctého století z Mexika. I když se mu lidově říká Afrikán, z Afriky nepochází.

Aksamitník - afrikán

Aksamitník – afrikán  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..
  • Nevadlec – pěstování na zahradě Nevadlec – Celosia Nevadlec patří k laskavcovitým rostlinám. Existují v mnoha barvách a velikostech – od 20 do 80 cm. Pěstujeme je jak na záhonech, tak v truhlících a květináčích. Nevadlec je vhodný do suchých květinových vazeb. Nevadlec klasnatý – Celosia spicata Nevadlec klasnatý dorůstá do výšky až 1 metr. Klasnaté květenství je..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..