Jak rozdělujeme růžeRůže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití.

Půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad, ale i jako květiny pro veřejná prostranství. Můžeme je vysazovat i na mírnější svahy a to přibližně ve vzdálenosti 40 cm od sebe. Na zimu není nutné půdopokryvné růže přikrývat. Výška porostu půdopokryvných růže je asi 80 cm.

Růže

Růže

Miniaturní růže

S miniaturními růžemi se můžeme setkat ve skalkách. Říká se jim také trpasličí nebo zakrslé. Jsou vhodné i k pěstování v nádobách a jsou tak často ozdobou interiérů. Do skalek jsou vhodné miniaturní růže zejména s jednoduchými květy. Můžeme je také vysazovat jako lemy záhonů – jednotlivé rostliny by měly být ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Na zimu miniaturní růže přihrnujeme listím nebo kompostem. Miniaturní růže jsou vysoké max. 50 cm. Tvoří kompaktní vzpřímeně rostoucí keříky.

Sadové růže

Sadové nebo také parkové růže je velice rozmanitá skupina, do které patří růže málo šlechtěné s jednoduchými květy. Většinou kvetou jen na začátku léta, novější odrůdy pak i opakovaně. Jedná se o mohutné keře, které vyžadují dostatek prostoru. Proto je vysazujeme solitérně. Tyto růže nevyžadují ochranu na zimu, protože nejsou choulostivé. Je ale nutné zajistit ochranu před zvěří.

Sadové růže mají květy s plným nebo prázdným středem.

Růže

Růže

Anglické růže

Tyto růže byly vyšlechtěny cca před 60 lety v Anglii. Jsou většinou voňavé s hustou stavbou květů. Jednotlivé rostliny vysazujeme asi metr od sebe. Velké květy jsou těžké a výhony se často pod nimi ohýbají. Špatně snášejí déšť. Květy anglických růží jsou velké 8 cm a více.

Čajohybridy

Čajohybridy jsou růže s dokonale tvarovaným plným květem, které jsou vhodné do vázy, protože mají dlouhý stonek. Jedná se o nejpěstovanější skupinu růží. Mají velké množství barev. Čajohybridy vysazujeme do záhonů asi 50 cm od sebe. Kvetou opakovaně až do prvních mrazů. Na zimu rostliny přihrneme hlínou.

Růže

Růže

Floribundy

Floribundy jsou často pěstované růže. Kvetou nepřetržitě celé léto. Vysazujeme je do záhonů na vzdálenost asi 40 cm mezi rostlinami. Na zimu je nutné floribundy přihrnout.

Velkokvěté floribundy mají v květenství 4 až 9 květů.

Polyantky

Polyantky mají malé květy, keř mívá výšku až 1 metr. Jsou pro pěstování nenáročné. Můžeme je vysazovat jako solitérní rostliny.

Růže

Růže

Popínavé růže

Pnoucí nebo také popínavé růže potřebují pro zdárný růst oporu. Květy mohou být malé i velké. Kvetou na začátku léta, některé odrůdy opakovaně. Pnoucí růže vysazujeme ke stěnám, k pergolám nebo na kovové konstrukce oblouků. Výhony jsou dlouhé alespoň 2 metry.

Záhonové růže

Je to označení pro všechny růže, které se pěstují na záhonech.

Růže

Růže

Další názvy růží

Stromkové růže – pěstované na kmínku, který tvoří podnož.

Terasové růže – jedná o jiný název miniaturních růží.

Malé pnoucí růže – jedná se o půdopokryvné růže, které jsou vyvazovány na oporu.


  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Jak pěstovat plaménky, řez a choroby plaménků Plaménky (klematisy) patří mezi velmi oblíbené popínavé dřeviny, pěstované u nás. Řez plaménků Řez plaménků významně ovlivňuje nejen dobrý růst, ale také bohatost květů. Způsob řezu se liší podle toho, ve kterém období daný druh plaménků kvete. Plaménky kvetoucí na jaře od dubna do června na loňských výhonech se při..
  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..