Jak rozdělujeme růžeRůže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití.

Půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad, ale i jako květiny pro veřejná prostranství. Můžeme je vysazovat i na mírnější svahy a to přibližně ve vzdálenosti 40 cm od sebe. Na zimu není nutné půdopokryvné růže přikrývat. Výška porostu půdopokryvných růže je asi 80 cm.

Růže

Růže

Miniaturní růže

S miniaturními růžemi se můžeme setkat ve skalkách. Říká se jim také trpasličí nebo zakrslé. Jsou vhodné i k pěstování v nádobách a jsou tak často ozdobou interiérů. Do skalek jsou vhodné miniaturní růže zejména s jednoduchými květy. Můžeme je také vysazovat jako lemy záhonů – jednotlivé rostliny by měly být ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Na zimu miniaturní růže přihrnujeme listím nebo kompostem. Miniaturní růže jsou vysoké max. 50 cm. Tvoří kompaktní vzpřímeně rostoucí keříky.

Sadové růže

Sadové nebo také parkové růže je velice rozmanitá skupina, do které patří růže málo šlechtěné s jednoduchými květy. Většinou kvetou jen na začátku léta, novější odrůdy pak i opakovaně. Jedná se o mohutné keře, které vyžadují dostatek prostoru. Proto je vysazujeme solitérně. Tyto růže nevyžadují ochranu na zimu, protože nejsou choulostivé. Je ale nutné zajistit ochranu před zvěří.

Sadové růže mají květy s plným nebo prázdným středem.

Růže

Růže

Anglické růže

Tyto růže byly vyšlechtěny cca před 60 lety v Anglii. Jsou většinou voňavé s hustou stavbou květů. Jednotlivé rostliny vysazujeme asi metr od sebe. Velké květy jsou těžké a výhony se často pod nimi ohýbají. Špatně snášejí déšť. Květy anglických růží jsou velké 8 cm a více.

Čajohybridy

Čajohybridy jsou růže s dokonale tvarovaným plným květem, které jsou vhodné do vázy, protože mají dlouhý stonek. Jedná se o nejpěstovanější skupinu růží. Mají velké množství barev. Čajohybridy vysazujeme do záhonů asi 50 cm od sebe. Kvetou opakovaně až do prvních mrazů. Na zimu rostliny přihrneme hlínou.

Růže

Růže

Floribundy

Floribundy jsou často pěstované růže. Kvetou nepřetržitě celé léto. Vysazujeme je do záhonů na vzdálenost asi 40 cm mezi rostlinami. Na zimu je nutné floribundy přihrnout.

Velkokvěté floribundy mají v květenství 4 až 9 květů.

Polyantky

Polyantky mají malé květy, keř mívá výšku až 1 metr. Jsou pro pěstování nenáročné. Můžeme je vysazovat jako solitérní rostliny.

Růže

Růže

Popínavé růže

Pnoucí nebo také popínavé růže potřebují pro zdárný růst oporu. Květy mohou být malé i velké. Kvetou na začátku léta, některé odrůdy opakovaně. Pnoucí růže vysazujeme ke stěnám, k pergolám nebo na kovové konstrukce oblouků. Výhony jsou dlouhé alespoň 2 metry.

Záhonové růže

Je to označení pro všechny růže, které se pěstují na záhonech.

Růže

Růže

Další názvy růží

Stromkové růže – pěstované na kmínku, který tvoří podnož.

Terasové růže – jedná o jiný název miniaturních růží.

Malé pnoucí růže – jedná se o půdopokryvné růže, které jsou vyvazovány na oporu.


  • Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..