Jak rozdělujeme růže
Růže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití.
Půdopokryvné růže
Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad, ale i jako květiny pro veřejná prostranství. Můžeme je vysazovat i na mírnější svahy a to přibližně ve vzdálenosti 40 cm od sebe. Na zimu není nutné půdopokryvné růže přikrývat. Výška porostu půdopokryvných růže je asi 80 cm.
Miniaturní růže
S miniaturními růžemi se můžeme setkat ve skalkách. Říká se jim také trpasličí nebo zakrslé. Jsou vhodné i k pěstování v nádobách a jsou tak často ozdobou interiérů. Do skalek jsou vhodné miniaturní růže zejména s jednoduchými květy. Můžeme je také vysazovat jako lemy záhonů – jednotlivé rostliny by měly být ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Na zimu miniaturní růže přihrnujeme listím nebo kompostem. Miniaturní růže jsou vysoké max. 50 cm. Tvoří kompaktní vzpřímeně rostoucí keříky.
Sadové růže
Sadové nebo také parkové růže je velice rozmanitá skupina, do které patří růže málo šlechtěné s jednoduchými květy. Většinou kvetou jen na začátku léta, novější odrůdy pak i opakovaně. Jedná se o mohutné keře, které vyžadují dostatek prostoru. Proto je vysazujeme solitérně. Tyto růže nevyžadují ochranu na zimu, protože nejsou choulostivé. Je ale nutné zajistit ochranu před zvěří.
Sadové růže mají květy s plným nebo prázdným středem.
Anglické růže
Tyto růže byly vyšlechtěny cca před 60 lety v Anglii. Jsou většinou voňavé s hustou stavbou květů. Jednotlivé rostliny vysazujeme asi metr od sebe. Velké květy jsou těžké a výhony se často pod nimi ohýbají. Špatně snášejí déšť. Květy anglických růží jsou velké 8 cm a více.
Čajohybridy
Čajohybridy jsou růže s dokonale tvarovaným plným květem, které jsou vhodné do vázy, protože mají dlouhý stonek. Jedná se o nejpěstovanější skupinu růží. Mají velké množství barev. Čajohybridy vysazujeme do záhonů asi 50 cm od sebe. Kvetou opakovaně až do prvních mrazů. Na zimu rostliny přihrneme hlínou.
Floribundy
Floribundy jsou často pěstované růže. Kvetou nepřetržitě celé léto. Vysazujeme je do záhonů na vzdálenost asi 40 cm mezi rostlinami. Na zimu je nutné floribundy přihrnout.
Velkokvěté floribundy mají v květenství 4 až 9 květů.
Polyantky
Polyantky mají malé květy, keř mívá výšku až 1 metr. Jsou pro pěstování nenáročné. Můžeme je vysazovat jako solitérní rostliny.
Popínavé růže
Pnoucí nebo také popínavé růže potřebují pro zdárný růst oporu. Květy mohou být malé i velké. Kvetou na začátku léta, některé odrůdy opakovaně. Pnoucí růže vysazujeme ke stěnám, k pergolám nebo na kovové konstrukce oblouků. Výhony jsou dlouhé alespoň 2 metry.
Záhonové růže
Je to označení pro všechny růže, které se pěstují na záhonech.
Další názvy růží
Stromkové růže – pěstované na kmínku, který tvoří podnož.
Terasové růže – jedná o jiný název miniaturních růží.
Malé pnoucí růže – jedná se o půdopokryvné růže, které jsou vyvazovány na oporu.
- Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
- Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
- Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
- Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..