Jak pěstovat slézovec (Lavatera)Slézovec je letnička, která by neměla chybět v žádné venkovské zahradě. Působí velmi okrasně svými květy v zářivých barvách. Kvete bíle nebo karmínově růžově.

Pěstování slézovce ze semínek

Výška slézovce je podle druhu od 60 do 90 cm. Vyhovuje mu dobře zpracovaná zahradní půda, která není přehnojená dusíkem. Nejlépe se této letnička daří na plném slunci.

Pěstování slézovce ze semínek

Pěstování slézovce ze semínek

Pěstování slézovce je velmi snadné, na dobrém stanovišti rychle roste. Můžeme jej vysazovat všude tam, kde potřebujeme zakrýt nevzhledný zahradní kout, např. před zašlé zdi, ploty, atd.

Slézovec vyséváme během dubna na konečné stanoviště, tj. zahradní záhon. Meziřádková vzdálenost musí činit 50 cm. V řádku vysejeme ve vzdálenostech 40 cm 3 až 4 semena do hnízd. Po vzejití ponecháme v každém hnízdě jen jednu rostlinu. Řezané květiny vydrží ve váze poměrně dlouho (1 týden). Doba kvetení sahá od července od září.

 


  • Stračka zahradní (Delphinium) Stračka zahradní patří mezi letničky (jednoleté rostliny), které můžeme vysévat přímo na záhon. Existují odrůdy, které dorůstají do výšky od 50 cm až po 1 metr. Pěstování stračky zahradní Stračky dávají přednost hluboce nakypřené vápenité půdě, která je spíše vlhčí. Nesnášejí hnojení čerstvým chlévským hnojem. Stanoviště by mělo být umístěné..
  • Iberka okoličnatá neboli štěničník (Iberis umbellata) Iberka okoličnatá zvaná lidově též štěničník je jednoletá rostlina, která tvoří nádherné lepy a kvetoucí koberce. Na venkovní záhony ji můžeme vysévat již na začátku dubna. Pěstování iberky okoličnaté Iberkám se daří téměř v každé zemině, nejlépe ovšem v písčitohlinité. Semena vyséváme na meziřádkovou vzdálenost 20 cm do mělkých žlábků tak, aby..
  • Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady Pěstování aksamitníků Aksamitníky patří k jedněm z nejznámějších a nejpěstovanějším letničkám v našich zahradách. Jsou nenáročné a jejich pěstování je jednoduché. Umisťujeme je na světlé, slunné stanoviště nebo do polostínu. Rostou dobře v každé půdě. Dobře snášejí sucho i krátkodobé přemokření. Sazenice aksamitníku můžeme zakoupit, nebo si je snadno vypěstovat ze semen. Ze semen..
  • Astra čínská Pěstování astry čínské Astra čínská je velmi oblíbená letnička. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů lišících se velikostí, tvarem a barvou květenství. Astry dělíme do několika skupin – jehlicovité, pivoňkovité, pštrosí pero nebo princess. Astry kvetou od července do září. Vyšší kultivary se používají k řezu, nižší se dobře uplatní k plošné výsadbě, na..