Jak pěstovat cíniePůda pro cínie

Cínie pěstujeme ve výživné, ale lehčí půdě, vyžadují slunečnou polohu. Zvláště vyšší kultivary vysazujeme do poloh chráněných před větrem. Pravidelně zaléváme, občas mírně přihnojíme plným hnojivem.

Kdy vysévat a sázet cínie

Sazenice cínií můžeme předpěstovat ze semen, kterých je na trhu dostatek. Osivo vyséváme od února do dubna a alespoň jednou přepichujeme. Hotové sazenice si můžeme zakoupit též u zahradníka. Vysazujeme je koncem května na záhon. Sázíme ve vzdálenosti 25 až 40 cm podle vzrůstnosti a větvení kultivaru. Jsou-li sazenice cínií poněkud vytažení, můžeme je zaštípnout, aby obrazily. Zpravidla kvetou od června nebo července až do konce vegetační sezóny.

Pěstování cínií

Pěstování cínií

Kam vysazovat cínie

Cínie se hodí do smíšených letničkových záhonů do sousedství rostlin přiměřeně vysokých, do lemů a samostatných skupin. Vysoké kultivary se výborně hodí k řezu do vázy, nízké naopak do nádob. Řežou se plně rozvinuté úbory, které vydrží ve váze celý týden.


  • Růže – řez, hnojení, zalévání, přezimování Kdy řežeme růže Základní řez růží se provádí na jaře, ještě než růže začnou rašit. V létě se jen odstřihují odkvetlé části opakovaně kvetoucích růží, což podporuje druhé kvetení. Pouze u sadových a botanických růží provádíme průklest jednou za dva až tři roky. Existují rozdíly v řezu velkokvětých a mnohokvětých růží a..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Astra čínská – Callistephus chinensis Astra čínská je oblíbenou letničkou, která byla vyšlechtěna v mnoha odrůdách lišících se výškou rostlin, hustotou jejich rozvětvení, tvarem, velikostí, uspořádáním a barvou květů. Astra čínská má odrůdy jednoduché nebo plnokvěté. Kde a kdy vysadit astry Astry kvetou od poloviny srpna do konce září. Předpěstované sazenice se na záhony vysazují v polovině..
  • Tygřice – Tigridia pavonia Pěstování tygřice Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně..