Jak pěstovat cínie



Půda pro cínie

Cínie pěstujeme ve výživné, ale lehčí půdě, vyžadují slunečnou polohu. Zvláště vyšší kultivary vysazujeme do poloh chráněných před větrem. Pravidelně zaléváme, občas mírně přihnojíme plným hnojivem.

Kdy vysévat a sázet cínie

Sazenice cínií můžeme předpěstovat ze semen, kterých je na trhu dostatek. Osivo vyséváme od února do dubna a alespoň jednou přepichujeme. Hotové sazenice si můžeme zakoupit též u zahradníka. Vysazujeme je koncem května na záhon. Sázíme ve vzdálenosti 25 až 40 cm podle vzrůstnosti a větvení kultivaru. Jsou-li sazenice cínií poněkud vytažení, můžeme je zaštípnout, aby obrazily. Zpravidla kvetou od června nebo července až do konce vegetační sezóny.

Pěstování cínií

Pěstování cínií

Kam vysazovat cínie

Cínie se hodí do smíšených letničkových záhonů do sousedství rostlin přiměřeně vysokých, do lemů a samostatných skupin. Vysoké kultivary se výborně hodí k řezu do vázy, nízké naopak do nádob. Řežou se plně rozvinuté úbory, které vydrží ve váze celý týden.






  • Gazánie Gazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky. Pěstování gazánií Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti..
  • Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je oblíbená popínavá letnička dorůstající do výšky až 150 cm. Semena se vysévají koncem března až začátkem dubna přímo na stanoviště k lehké opěrné konstrukci nebo drátěnému plotu. Pěstování hrachoru Vyséváme do hloubky 5 cm na vzdálenost asi 20 cm. Hrachor vonný kvete v různých barvách od druhé..
  • Druhy aksamitníků Existují tři základní druhy aksamitníku. Aksamitník jemnolistý – Tagetes tenuifolia – je nejméně pěstovaný. Má drobné jednoduché úbory a jemné olistění. Květů je velké množství. Používá se nejčastěji v kombinaci s jinými letničkami na květinových záhonech nebo jako obruby záhonů, případně do skalek. Aksamitník rozkladitý – Tagetes patula – nejčastěji pěstovaný aksamitník...
  • Tipy pro pěstování tulipánů Původ tulipánů Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban. Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na..