Kůrovci – škůdci okrasných stromů



Existuje několik druhů kůrovců, kteří napadají okrasné stromy. Mezi ně patří jilmový brouk, který přenáší obávanou houbovou chorobu jilmů.

Napadení okrasných stromů

Kůrovci vrtají chodbičky buď hlouběji v dřevě, nebo těsně po kůrou. Brouci napadají hlavně zesláblé stromy – udržováním dobrých růstových podmínek lze napadení předcházet. Poškozené větve odstraňujeme.

Kůrovec

Kůrovec

 






  • Hniloba u révy vinné Octová hniloba Octová hniloba se během zrání hroznů vinné révy objevuje téměř u všech révových keřů. Ať už jsou pěstovány ve velkém nebo v malém na našich zahradách. Přímá ochrana před touto hnilobou neexistuje. Původcem octové hniloby jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na hroznech. Jak poznáme napadení touto chorobou? U..
  • Škůdci okrasných rostlin – 3 Štítenka skleníková Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé. Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina..
  • Obyčejná voda proti mšicím Vodou proti mšicím Mšice, svilušky a třásněnky se dají dobře omezovat postřiky vodovodní vodou, tedy sprchováním rostlin. Pro úspěch této metody je důležité důkladné postříkání svrchní, a zejména spodní strany listů vlažnou vodou. Ošetření je třeba několikrát opakovat, protože na listech ještě většinou zůstanou vajíčka, ze kterých se líhnou nové..
  • Americké padlí angreštové – nemoci ovocných dřevin Americké padlí angreštové se nejvíce vyskytuje při vyšší vzdušné vlhkosti a vyšších teplotách. Na vrcholcích letorostů, na řapících listů a na plodech se vytvoří zprvu bělavé, později šedohnědé houbové povlaky. Růst výhonů se zastaví a plody jsou znehodnoceny. Proti této chorobě je vhodný včasný chemický postřik. Účinná prevence proti americkému..