Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála



Co je monilióza?

Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce.

Co dělat při napadení meruňky:

  • Co nejdříve ostříháme a spálíme napadené suché větve
  • Napadené plody pravidelně sbíráme a likvidujeme.
  • V období vegetačního klidu odstraníme z koruny všechny zaschlé plody a spálíme je.
  • Ošetřujeme postřiky

Moniliový úžeh napadá také třešně a višně, má podobné příznaky. Proti této chorobě postupujeme stejně jako u meruněk.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk






  • Smutnice – zahradní škůdce Smutnice jsou postrach skleníků. Jedná se o černé malé mušky o velikosti cca 2 mm. Hojně se právě vyskytuje ve sklenících, protože jim vyhovuje zdejší klima. Mušky a larvy smutnice Dospělé mušky smutnice přenášejí na rostliny spory hub, což může být pro mladé rostliny fatální. Pro vychytání a zlikvidování smutnice..
  • Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Přikrývání záhonů netkanou textilií Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí. Před..