Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála
Co je monilióza?
Moniliový úžeh květů je houbová choroba. Projevuje se usycháním větví meruněk. Napadené květy hnědnou, zasychají a zůstávají na stromě. Nejedná se o důsledek mrazů. Monilióza napadá také plody, které hnijí a vytvářejí se na nich kruhy šedých výtrusnic, které jsou zdrojem další infekce.
Co dělat při napadení meruňky:
- Co nejdříve ostříháme a spálíme napadené suché větve
- Napadené plody pravidelně sbíráme a likvidujeme.
- V období vegetačního klidu odstraníme z koruny všechny zaschlé plody a spálíme je.
- Ošetřujeme postřiky
Moniliový úžeh napadá také třešně a višně, má podobné příznaky. Proti této chorobě postupujeme stejně jako u meruněk.

Monilióza meruněk
- Chvostoskoci (Collembola) – škůdci v kompostu Kompostování je skvělý způsob, jak snížit množství organického odpadu a vytvořit živnou půdu pro vaši zahradu. Nicméně, při kompostování se můžete setkat s různými organismy, včetně chvostoskoků (Collembola). Tyto malí bezobratlí tvorové, známí také jako skokani, jsou běžně přítomni v kompostu a mohou být viditelní jako drobné, bílé nebo černé..
- Růže dužnoplodá a její škůdci Jak využít růži dužnoplodou? Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy. Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové. Škůdce šípků – vrtule V posledních letech odchází k častému..
- Mšice – nezdolný zahradní škůdce Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se. Ochrana před mšicemi Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou. Při..
- Preventivní opatření před škůdci a chorobami Mnohé choroby a škůdci se množí v důsledku špatného postupu při pěstování rostlin. Dobrou prevencí před škůdci a chorobami je správné obdělávání půdy a zlepšování její úrodnosti organickými a průmyslovými hnojivy a úprava půdní reakce pravidelným vápněním. Důležité je také používat zdravé osivo a sadbu, pěstovat odrůdy odolné nebo alespoň tolerantní..