Choroby a škůdci rostlin



Choroba jilmů

Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě.

Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo!

Zelenání pestrolistých rostlin

Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může nastat u rostlin pěstovaných ve stínu, někdy ovšem i při dobrém osvětlení zelenají původně pestré listy odrůd. Aby nepokračovat zvrat k zelené barvě druhu, co nejdříve odřezáváme výhony se zelenými listy.

Jak na škvora

Škvor

Škvor

Škvoři nejvíce škodí v plných květech chryzantém a jiřinek. V noci ožírají korunní plátky, které se pak stávají nevzhlednými. Během dne se skrývají ve středu květů nebo pod listy a jinými odpadky na půdě. Proto všechny nečistoty odstraňujeme. Zatřepeme otevřenými květy a pak postříkáme rostliny i půdu např. hexylem.






  • Kněžice zeleninová – škůdce našich zahrad Co je kněžice zeleninová? Kněžice zeleninová je invazní ploštice, které se na naše území dostala v důsledku globalizace. Řadí se mezi nové škůdce ovoce a zeleniny. Tělo dospělého jedince je zbarveno zeleně, čímž se stává na listech špatně viditelné. Velikost těla je 13 až 18 mm. Na první pohled jsou k nerozeznání..
  • Choroby vinné révy v průběhu roku Choroby a škůdci na vinné révě Choroby a škůdce můžeme na vinné révě pozorovat již na jaře. Brzy po vyrašení mohou listy a letorosty napadnout roztoči a objeví se plstnatost nebo kadeřavost. Tyto choroby nezpůsobují výraznější poškození révových keřů. Napadení by muselo být extrémní, aby došlo k poškození a omezení růstu,..
  • Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..
  • Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..