Choroby a škůdci rostlinChoroba jilmů

Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě.

Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo!

Zelenání pestrolistých rostlin

Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může nastat u rostlin pěstovaných ve stínu, někdy ovšem i při dobrém osvětlení zelenají původně pestré listy odrůd. Aby nepokračovat zvrat k zelené barvě druhu, co nejdříve odřezáváme výhony se zelenými listy.

Jak na škvora

Škvor

Škvor

Škvoři nejvíce škodí v plných květech chryzantém a jiřinek. V noci ožírají korunní plátky, které se pak stávají nevzhlednými. Během dne se skrývají ve středu květů nebo pod listy a jinými odpadky na půdě. Proto všechny nečistoty odstraňujeme. Zatřepeme otevřenými květy a pak postříkáme rostliny i půdu např. hexylem.


  • Jak poznat vrtalky a květilky? Napadení vrtalkou Příznakem napadení rostlin vrtalkou jsou vyžrané klikaté cestičky v listech, které jsou nejdříve bílé a později zhnědnou. Jde o častý jev zejména u chryzantém. Larvy různých vrtalek škodí i v listech např. kosatců. Napadení květilkou Podobné poškození vytvářejí i larvy květilky, které tvoří puchýře na listech různých rostlin a někdy..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..