Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění
Choroby a škůdci ořechů
Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky.
Sklizeň a uskladnění ořechů
Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme, převracíme a kontrolujeme. Ukládáme je ve vzdušných pytlích v suché a chladné místnosti.
Lískové ořechy zrají během září. Sbíráme je ze země nebo češeme z keřů. Pak sušíme a uskladňujeme stejně jako u vlašských ořechů.
- Neobvyklé poškození rostlin Spála růžokvětých dřevin Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj. Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit. Spála pupenů Škodlivou houbou infikované pupeny..
- Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
- Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..
- Preventivní opatření před škůdci a chorobami Mnohé choroby a škůdci se množí v důsledku špatného postupu při pěstování rostlin. Dobrou prevencí před škůdci a chorobami je správné obdělávání půdy a zlepšování její úrodnosti organickými a průmyslovými hnojivy a úprava půdní reakce pravidelným vápněním. Důležité je také používat zdravé osivo a sadbu, pěstovat odrůdy odolné nebo alespoň tolerantní..