Nejčastěji pěstované druhy okrasného česnekuDruhy okrasného česneku

Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu.

Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu.

Česnek Christophův je domovem v Turkestánu. Patří mezi nejkrásnější druhy česneků. Stvoly vysoké 50 až 60 cm mají v červnu 20 až 30 cm veliká řidší květenství světle růžově purpurové barvy. Jsou velmi vhodné i do suchých kytic.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Česnek karatauský je vysoký 20 až 30 cm. Květy jsou velké 10 až 12 cm a mají veliká hustě kulovitá světle růžová květenství. Lze je sušit do zimních kytic. Je ozdobný i svými širokými modrozelenými listy, které jsou na spodní straně purpurové. Tento česnek kvete v květnu.

Česnek kulatokvětý je malajsijského původu. Na tenkých 60 až 80 cm vysokých stvolech má v červenci hustá kulovitá nahoru zašpičatělá květenství. Mají v průměru 3 až 4 cm a jsou tmavě purpurové barvy. Hodí se i k řezu.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Z nízkých druhů, vysokých 15 až 25 cm se nejčastěji pěstuje česnek žlutý pocházející ze Španělska. Kvete v červnu a jeho polokulovitá květenství zlatožluté barvy jsou asi 7 cm velká. Podobný, poněkud nižší, je česnek Ostrovského, jehož květy jsou fialově růžové.


  • Sázení a přesazování lilií Kdy přesazovat lilie Lilii bělostnou musíme přesazovat již v sprnu. Ostatní lilie sázíme nebo přesazujeme v září. Kdy je ta nejsprávnější dobu pro tuto činnost. Jaká půda je vhodná pro lilie Téměř všechny lilie milují teplé, slunné stanoviště a především potřebují půdu, která dostatečně odvádí vodu. Máte-li jílovitou, těžkou půdu. Musíte její..
  • Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..
  • Rychlení tulipánů Na květy tulipánů nemusíme čekat až do dubna. Hlavně nižší a rané odrůdy tulipánů mohou zdobit interiér bytu již v zimě. Postup rychlení tulipánů Do hlubší misky nebo kořenáče vysazujeme nejčastěji po třech cibulích. Vybereme takové, které mají obvod 12 až 14 cm. Stačí, když mezi nimi zůstanou dva centimetry místa..