Pěstujeme okrasný česnekOkrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou.

Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období a v zimě naopak sucho v půdě.

K čemu je dobrý okrasný česnek

Nejlépe se hodí do stepní partie zahrady spolu s různými trvalkami, cibulnatými a hlíznatými květinami a trvalkami snášejícími sušší půdy. Nízké druhy okrasných česneků se uplatní i ve skalce.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Vysazování okrasného česneku

Cibule okrasných česneků se vysazují podle počasí a stavu půdy od konce září do počátku listopadu. Velké cibule vysokých druhů sázíme do hloubky 12 až 15 cm a na vzdálenost 25 až 50 cm od sebe, malé cibule nízkých druhů do hloubky 6 až 8 cm na vzdálenost 10 až 25 cm od sebe.

Na stanovišti ponecháme rostliny několik let, jejich květenství pak zvláště vyniknou. Na jiné místo je přesadíme teprve tehdy, až porost silně zhoustne. Cibule okrasného česneku ze země vyzvedneme, až když listy zcela zežloutnou. Po usušení je do nové výsadby uchováváme při teplotě 18 až 20 °C. Některé druhy se snadno množí samovýsevem. Aby se v zahradě nerozplevelily, květenství po dokvětu odstřihneme.


  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..
  • Jarní květiny do stínu Pro kvetení na jaře lze pěstovat pod stromy, které jsou v té době ještě neolistěné, drobné cibulnaté květiny. Jsou to především sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, ladoničky, kandíky, botanické šafrány. Dále se pod stromy daří nízkým, tzv. hajním trvalkám, jako jsou petrklíče, sasanky, kopytníky, plicníky, zběhovce, konvalinky, atd. Podobné články: Nejčastěji pěstované..
  • Tygřice – Tigridia pavonia Pěstování tygřice Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně..