Pěstování sasanekKdy sázíme sasanky?

Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm.

Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších a nejsou tedy zcela mrazuvzdorné. Na chráněných místech pod lehkým krytem však přezimují bez problémů. Kdo chce mít jistotu, před zimou je vyjme a na jaře opět vysadí.

Jakou půdu a stanoviště zvolit pro sasanky

Půda by měla být dobrá, humózní, snadno propustná, u citlivějších druhů raději s drenáží.

Stanoviště pro sasanky vybíráme chráněné, slunné až polostinné.

Pěstování sasanek

Pěstování sasanek

Sasanky pěstujeme na záhonech, na skalkách, pod keři a ve stinných partiích pod okrasnými stromy. Zvláště u našich sasanek a dalších drobných druhů využíváme skupinového efektu. Jednu nebo několik rostlinek snadno přehlédnete. Celá skupina zdobí plochu již na dálku.

Množení sasanek

Sasanky můžeme množit dělením větších hlízek během července nebo výsevem nažek brzy po dozrání. Podobně jako u ostatních hlíznatých a cibulovitých rostlin necháme nadzemní část zatáhnout, aby se nevyčerpávala podzemní část. Hlavně při řezu do vázy nebo sečení.


  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
  • Drobné orchideje pleionky Pleionky jsou drobné orchideje, rostoucí v Tibetu a je známo čtrnáct druhů. Na našich zahradách a skalkách se dobře uplatní ty druhy, které kvetou časně na jaře. Jsou to především druhy Pleione formosana a Pleione Limprichtii, která je plně mrazuvzdorná a bez úhony snáší mráz až do -15 °C. Pleione formosana..
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..