Pěstování sasanekKdy sázíme sasanky?

Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm.

Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších a nejsou tedy zcela mrazuvzdorné. Na chráněných místech pod lehkým krytem však přezimují bez problémů. Kdo chce mít jistotu, před zimou je vyjme a na jaře opět vysadí.

Jakou půdu a stanoviště zvolit pro sasanky

Půda by měla být dobrá, humózní, snadno propustná, u citlivějších druhů raději s drenáží.

Stanoviště pro sasanky vybíráme chráněné, slunné až polostinné.

Pěstování sasanek

Pěstování sasanek

Sasanky pěstujeme na záhonech, na skalkách, pod keři a ve stinných partiích pod okrasnými stromy. Zvláště u našich sasanek a dalších drobných druhů využíváme skupinového efektu. Jednu nebo několik rostlinek snadno přehlédnete. Celá skupina zdobí plochu již na dálku.

Množení sasanek

Sasanky můžeme množit dělením větších hlízek během července nebo výsevem nažek brzy po dozrání. Podobně jako u ostatních hlíznatých a cibulovitých rostlin necháme nadzemní část zatáhnout, aby se nevyčerpávala podzemní část. Hlavně při řezu do vázy nebo sečení.


  • Kdy vyrýt jiřinky? V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění hnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu, která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní část odřízněte asi 10 cm..
  • Hvězdník není amarylis V posledních letech se u nás často pěstuje cibulová pokojová rostlina s úzkými řemenovitými listy a obrovskými květy. Obecně lidé říkají, že pěstují amarylis. Ve skutečnosti ale nejde o amarylis neboli zornici, ale o hvězdník. Jak vypadá pravá amarilis Pravá amarylis pochází z Jižní Afriky. Řemenovité listy vyrůstají současně s květním stvolem. Tím se..
  • Jarní květiny do stínu Pro kvetení na jaře lze pěstovat pod stromy, které jsou v té době ještě neolistěné, drobné cibulnaté květiny. Jsou to především sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, ladoničky, kandíky, botanické šafrány. Dále se pod stromy daří nízkým, tzv. hajním trvalkám, jako jsou petrklíče, sasanky, kopytníky, plicníky, zběhovce, konvalinky, atd. Podobné články: Ladoňky –..
  • Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..