Pěstování sasanek



Kdy sázíme sasanky?

Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm.

Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších a nejsou tedy zcela mrazuvzdorné. Na chráněných místech pod lehkým krytem však přezimují bez problémů. Kdo chce mít jistotu, před zimou je vyjme a na jaře opět vysadí.

Jakou půdu a stanoviště zvolit pro sasanky

Půda by měla být dobrá, humózní, snadno propustná, u citlivějších druhů raději s drenáží.

Stanoviště pro sasanky vybíráme chráněné, slunné až polostinné.

Pěstování sasanek

Pěstování sasanek

Sasanky pěstujeme na záhonech, na skalkách, pod keři a ve stinných partiích pod okrasnými stromy. Zvláště u našich sasanek a dalších drobných druhů využíváme skupinového efektu. Jednu nebo několik rostlinek snadno přehlédnete. Celá skupina zdobí plochu již na dálku.

Množení sasanek

Sasanky můžeme množit dělením větších hlízek během července nebo výsevem nažek brzy po dozrání. Podobně jako u ostatních hlíznatých a cibulovitých rostlin necháme nadzemní část zatáhnout, aby se nevyčerpávala podzemní část. Hlavně při řezu do vázy nebo sečení.






  • Jak pěstovat ocúny na zahradě Ocún je jedinou cibulovinou, která u nás kvete na podzim. Květy jsou fialové nebo růžové. Ve volné přírodě rostou na vlhkých loukách. Drobnokvěté odrůdy jsou podobné krokusům. Zahradní odrůdy ocúnů jsou nenáročné na pěstování. Snadno rostou a bohatě kvetou velkými nápadnými květy. Vyžadují dostatek světla. V případě suchého období je nutná zálivka...
  • Kdy vyrýt jiřinky? V okamžiku, kdy mráz spálí nadzemní části jiřinek tak, že nevypadají pěkně, měli byste ze země vyrýt jejich hlízy. Při vyrývání nesmíte hlízy poškodit, protože jinak během zimního uskladnění hnijí. Z tohoto důvodu používejte jen rycí vidle. Odstraňte zeminu, která ulpěla mezi hlízami a na nich. Nadzemní část odřízněte asi 10 cm..
  • Květina kala – pěstování a péče Kala dříve nesměla chybět snad v žádné svatební kytici. Kala se také pěstovala jako pokojová květina. Označení kala je vžité české jméno této rostliny. Správný název je Zantedeschia. Kala je cibulnatá rostlina, která nesnáší mráz, a proto nemůže přes zimu zůstat venku. Jak pěstovat kalu Pěstování kaly není obtížné. Rostlinám musíme..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Ladoňky – Scilla Krokus – Šafrán – Crocus..