Nejčastější nemoci muškátů
Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz.
Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají.
Rez muškátová – vytváří na listech skvrny, které jsou velké cca 5 až 7 mm a postupně se zvětšují. Na spodní straně listů se tvoří puchýřky, z nichž se uvolňují žlutohnědé výtrusy. Listy muškátu opadávají, stonky se deformují a rostliny se tak znehodnocují. Rez muškátová se vyskytuje hlavně ve vlhčím prostředí. Základní prevencí je pěstování muškátů v sušších podmínkách.
Plíseň šedá – napadá muškáty při pěstování ve vlhčích podmínkách, při nadměrné hustotě rostlin nebo při přehnojení dusíkem. Nejprve se na listech a stoncích tvoří vodnaté, později hnědé nekrotické skvrny, které se později pokryjí šedým plísňovým potahem.
- Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
- Pěstování macešky zahradní (Viola x witrockiana) Jak sázet macešku zahradní Maceška Zahradní (Viola x witrockiana) patří mezi nejoblíbenější dvouletky. Většinou se uplatňuje při plošném osázení záhonů, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými květinami, hlavně tulipány. Maceška zahradní se používá též na obruby záhonů a do přenosných nádob. Sazenice macešek Je vyšlechtěno mnoho kultivarů macešek, které..
- Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..
- Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..