Choroby převislých pelargonií a muškátů
Korkovitost
Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou nahrazeny novými, zdravými.
Plíseň šedá
Plíseň šedá – jedná se o vážnou chorobu pelargonií. Plíseň se objevuje převážně v obdobích vlhka na rostlinách, které nejsou nijak chráněny před deštěm. Choroba se projevuje šedým plísňovým povlakem na všech nadzemních částech. Pelargoniím se nejlépe daří na chráněných místech, kam příliš neprší, např. okenní parapet, zastřešený balkon nebo terasa, výklenek.
Vadnutí a skvrnitost listů
Bakteriální vadnutí a skvrnitost listů pelargonií – bakterie, které rostlinu napadnou, rostlinu oslabí, až dojde k jejímu úhynu – buď části rostliny, nebo celé. Při provedené příčného řezu stonkem, objevíme na řezné ploše hnědé až černé cévní svazky. Listy pelargonií ztrácejí svoji sytě zelenou barvu a křehkost. Takto napadené rostliny již nelze zachránit.
- Jak vybrat vhodný květináč Pokud jsme se rozhodli pro pěstování rostlin v nádobách, vybereme vhodný květináč v některém zahradním centru, kde mají širokou nabídku. Vzhled a tvar nádoby Rozhodovat bude nejspíš vzhled nádoby a také cena. Levné plastové truhlíky a květináče vybíráme pouze tehdy, budeme-li v nich pěstovat převislé rostliny, které zakryjí jejich přední stranu. Zároveň nemůžeme..
- Pěstování begónií Zalévání begónií Kořenový bal u begónií nesmí nikdy vyschnout! Rostlina by také neměla stát ve vodě. Zaléváme dostatečně, ale až v okamžiku, kdy povrch půdy začíná vysychat. K zalévání používáme vždy měkkou, vlažnou vodu. Begónie nesnášejí vápník. Při vysoké vzdušné vlhkosti může být begónie napadena padlím. Kvetení begónií Aby begónie..
- Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..
- Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..