Verbena neboli sporýš
Verbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby.
Verbena kvete od července do října. Vyšší odrůdy dorůstají do výšky cca 20 cm a hodí se k výsadbě na záhony, pokryjí i velké plochy. Verbena bohatě kvete do prvních mrazů.
Množení verbeny
Pokud si chceme sazenice verbeny vypěstovat sami, musíme začít již koncem února. Výsev udržuje v mírném teple. Sazenice vysazujeme na záhony nebo do truhlíků po 15. květnu ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. Verbeny můžeme také množit řízkováním. Stonkové řízky odebereme z rostlin v období pozdního léta. Řízky zakořeňujeme pod sklem, sazenice vysazujeme ven až koncem května.
Jakou půdu potřebují verbeny?
Verbenám se daří v zemině určené pro muškáty a petúnie, obdobně se i hnojí. Nejlépe rostou na plném slunci, snesou i mírný stín.
- Jak pěstovat kejklířku Pěstování kejklířky Kejklířky pěstované ze semen lze vysazovat jak do záhonů, tak za okno. Potřebují dostatečnou zálivku a půdu, která drží vláhu. Venku se nejčastěji pěstuje vytrvalá Mimulus luteus, ve skleníku pak Mimulus Aurantiacus. Prvně jmenovaná se snadno množí. Nové výhony přiléhají k zemi, brzy zakoření a dají se oddělit...
- Pěstování citrusů Rady a tipy pro pěstování citrusů: Rostliny přesazujeme každý rok do většího květináče o 2 cm. Půda by měla být zahradní s přidáním hrubého písku a rašeliny. Případně si můžeme zakoupit již namíchaný substrát v zahradnictví. Citronovník nesnáší vápno, kyselost půdy by měla být pH 6-7. Přihnojujeme pouze kombinovaným hnojivem, ve kterém..
- Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
- Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale Pěstování pelargonie páskaté Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle..