Verbena neboli sporýšVerbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby.

Verbena kvete od července do října. Vyšší odrůdy dorůstají do výšky cca 20 cm a hodí se k výsadbě na záhony, pokryjí i velké plochy. Verbena bohatě kvete do prvních mrazů.

Množení verbeny

Pokud si chceme sazenice verbeny vypěstovat sami, musíme začít již koncem února. Výsev udržuje v mírném teple. Sazenice vysazujeme na záhony nebo do truhlíků po 15. květnu ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. Verbeny můžeme také množit řízkováním. Stonkové řízky odebereme z rostlin v období pozdního léta. Řízky zakořeňujeme pod sklem, sazenice vysazujeme ven až koncem května.

Jakou půdu potřebují verbeny?

Verbenám se daří v zemině určené pro muškáty a petúnie, obdobně se i hnojí. Nejlépe rostou na plném slunci, snesou i mírný stín.

Verbena - sporýš

Verbena – sporýš  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Jak pěstovat citrony a další citrusové plody Citrusové plody si můžeme snadno vypěstovat i doma v květináči. Kvalitou se nijak neliší od těch, které zakoupíte v obchodě. Naopak mnohdy jsou mnohem větší. Ke zdárnému pěstování je třeba dodržovat několik pěstitelských zásad. Květináče a nádoby pro citrusové plody Citroník, mandarinka nebo pomerančovník se pěstují v nádobách nebo větších květináčích. Jedná se..
  • Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..
  • Květiny na severní balkon a terasu Květiny na severní balkon a terasu Okrasné zelí Vilec Lobelka Hlíznaté begonie Netýkavka Lilie Stromková fuchsie Na severní balkon nebo terasu volíme rostliny, které se spokojí s polostínem nebo stínem. Slunce na takovýto balkon svítí jen pár hodin denně nebo vůbec. Vhodnými květinami jsou např. begonie, fuchsie a netýkavky. Na severní balkon..