Verbena neboli sporýšVerbena, sporýš nebo také železník – to jsou jména pro jednu velmi oblíbenou letničku. Pro verbenu jsou typické malé a většinou vonné květy s očkem, uspořádané v květenství na vrcholu stonků. Vzpřímeně rostoucí odrůdy se používají pro osázení záhonů. V poslední době vzrůstá obliba převislých odrůd pro nádoby.

Verbena kvete od července do října. Vyšší odrůdy dorůstají do výšky cca 20 cm a hodí se k výsadbě na záhony, pokryjí i velké plochy. Verbena bohatě kvete do prvních mrazů.

Množení verbeny

Pokud si chceme sazenice verbeny vypěstovat sami, musíme začít již koncem února. Výsev udržuje v mírném teple. Sazenice vysazujeme na záhony nebo do truhlíků po 15. květnu ve vzdálenosti 20 až 25 cm od sebe. Verbeny můžeme také množit řízkováním. Stonkové řízky odebereme z rostlin v období pozdního léta. Řízky zakořeňujeme pod sklem, sazenice vysazujeme ven až koncem května.

Jakou půdu potřebují verbeny?

Verbenám se daří v zemině určené pro muškáty a petúnie, obdobně se i hnojí. Nejlépe rostou na plném slunci, snesou i mírný stín.

Verbena - sporýš

Verbena – sporýš  • Pěstování dvoutvárky ze semínek Dvoutvárka (Dimorphotheca) je jedna z nejhezčích letniček, která dosahuje podle druhu výšky 30 až 35 cm. Je to velmi půvabná květina, která pro zdárný růst potřebuje slunce a teplo. Květy mají oranžovou barvu. Pěstování dvoutvárky Pěstujeme ji na záhřevných, písčitých půdách s malou příměsí jílu a na slunné poloze. Mokré půdy..
  • Muškáty a fuchsie v únoru Péče o muškáty v únoru Pokud nechceme pěstovat nové muškáty z řízků, můžeme použít staré muškáty z předešlého roku. Muškáty (Pelargonium), které jsme nechali přezimovat na suchém místě, koncem února seřízneme a dáme jim novou zeminu. Aby z muškátů byly opět hustě rozvětvené keříky, každý výhon seřízneme na třetinu délky. Přitom dbáme na..
  • Clerodendrum Jak pěstovat clerodendrum Clerodendrum je nádherná exotická květina, kterou je možné pěstovat v domácím prostředí. V zimním období jim vyhovuje teplota od 10 do 20 °C. Ale pozor, mohou v tuto dobu i opadat. Zalévají se tak, aby jim nikdy nezaschl kořenový bal. V březnu se loňské výhony seříznou až ke staršímu dřevu, rostlinu..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..