Pelargónie páskatá – Pelargonium zonale
Pěstování pelargonie páskaté
Pelargónie páskatá je lidově taktéž nazývaná muškát. Často je pěstovaná na oknech a balkónech. Oblíbená je hlavně proto, že kvete od jara do prvních mrazíků v nejrůznějších barevných odstínech. Květy pelargonií jsou jednoduché i plné, u některých druhů s výrazným očkem. Listy můžou být sytě zelené nebo pestrobarevné, bíle panašované nebo hnědě zbarvené (palisandr).
Pelargónie můžeme použít i k osázení venkovních záhonů, např. v předzahrádce nebo u pergoly.
Množení pelargonií
Pelargónie se množí na podzim nebo na jaře odebráním řízků z mateřské rostliny nebo semeny, která se vysévají v prosinci nebo lednu. Malé rostlinky pelargónií se dvakrát přepichují, na záhony se sázejí koncem května. Rostliny vypěstované ze semen jsou zdravé a silné.
- Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
- Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..
- Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..
- Květiny na jižní balkon a terasu Květiny na jižní balkon a terasu Pelargonie Dlouhokvět Ozdobnice (pro terasy a velké balkony) Štírovník Dochan (pro terasy a velké balkony) Černooká Zuzana Povijnice Na balkoně můžeme nakombinovat trojici barev – cihlově červené pelargonie, modré vějířovky a oranžovočervené štírovníky. Pelargonie sadíme do druhé řady, aby vějířovky a štírovníky mohly volně..