Rodgerzie – stínomilná trvalkaCo jsou rodgerzie?

Rodgerzie jsou mohutné trvalky s tlustými oddenky, ze kterých vyrůstají dlanité nebo zpeřené listy a latnatá květenství. Hodí se do větších zahrad a parků jako výrazné dominanty. Pěkně působí jako předsadba před většími keři.

Květy jsou většinou krémové, u některých odrůd růžové nebo purpurové. Ve volné přírodě rostou rodgerzie ve východoasijských lesích a skalnatých údolích většinou poblíž potoka.

Pěstování rodgerzie

Nejčastěji se pěstuje rodgerzie noholistová, která má dlanitě dělené listy. Z pěstovaných druhů je nejmohutnější, můžou mít tmavě červené listy. Z drobnějších druhů můžeme jmenovat rodgerzii bezolistou, rodgerzii jírovcolistou a rodgerzii zpeřenou.

Pěstování rodgerzie

Pěstování rodgerzie

Tato stínomilná trvalka se řadí k odolným bylinám, které vyžadují mírně vlhké, dobře drenážované, humózní půdy. Pěstujeme je v polostínu až stínu, odrůdy s bronzově až purpurově zbarvenými stonky a listy jsou na světlo náročnější.

Rodgerzie štítnatá je statnou majestátní bylinou, která v době květu dorůstá až do výšky 1,5 metru. Od zbývajících druhů se odlišuje především tím, že má velké nedělení štítnaté listy, které můžou mít až 50 cm v průměru. Vyhovuje jí kyselejší prostředí a je tedy vhodné přidávat při výsadbě rašelinu nebo nevápněný kompost.


  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..