Pěstování narcisů



Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů.

Jak pěstovat narcisy

Narcisy vyžadují kyprou a propustnou půdu. Stanoviště by mělo být slunné nebo velmi málo zastíněné. Na vláhu jsou náročnější než tulipány, ale podmáčení nesnesou. Nesmíme zapomenout ani na pravidelné doplňování živin. Narcisy kvetou podle druhu a odrůdy od března do května. Odkvetlé květy uštípneme, aby se cibule zbytečně nevysilovaly a přihnojíme je hnojivou zálivkou. Listy u odkvetlých narcisů neodstraňujeme. Během června samy zatáhnou a přesunou živiny do podzemních orgánů.

Pěstování narcisů

Pěstování narcisů

Vysazování cibulí narcisů

Cibule narcisů se vysazují v září a říjnu. Můžeme je vysazovat po tulipánech. Ovšem vysazovat tulipány po narcisech se nedoporučuje. Cibule narcisů vysazujeme do hloubky přibližně 2 až 3 x větší, než je výška cibule. Hlubší výsadba ochrání cibule před nepříznivými vlivy. Citlivější odrůdy je vhodné  navíc na zimu překrýt silnější vrstvou listí.

Přesazování narcisů

Narcisy přesazujeme jen jednou za 3 až 4 roky. Chceme-li je přesadit, nejvhodnější termín je brzy po zažloutnutí lisů. Později by mohlo dojít k poškození nových kořenů. Než je znovu vysadíme, uložíme je na stinné místo, při teplotě kolem 20 °C.





  • Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
  • Botanické šafrány – krokusy Vysazování šafránu Jarní botanické šafrány neboli krokusy zdobí zahradu většinou už od března. Daří se jim na slunném místě s humózní, lehčí a propustnou, ne příliš suchou půdou. Hlízky se vysazují od druhé poloviny září do konce října do hloubky 6 až 8 cm. Nejsou náročné na stanoviště ani na péči...
  • Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..
  • Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..