Stračka, Ostrožka – DelphiniumNázev celého rodu těchto nádherných, impozantních květin, pocházejících z Číny, vznikl na základě podobnosti nerozvinutých poupat s tvarem těla delfína.

Existuje okolo 400 jednoletých i vytrvalých druhů straček. Všechny mají vysoké vzpřímené lodyhy zakončené hroznem květů, rozvíjejících se postupně od zdola nahoru. Ty mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Pro květy straček jsou typickými barvami všechny odstíny modré – od světle modré přes azurovou až po tmavě modrou. Ale mohou být i bílé, růžové nebo fialové. Novinkou jsou stračky se smetanovými a žlutými květy.

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Pěstování vytrvalých druhů stračky

Vytrvalé druhy straček jsou mnohem robustnější a dosahují výšky až 2 metry. Jsou mrazuvzdorné a množí se většinou dělením trsů. Pro svou nespornou dekorativnost a také proto, že velmi dlouho vydrží ve váze, jsou velmi oblíbené jako řezané květiny.

Pěstování jednoletých straček

Jednoleté druhy straček jsou drobnější, dosahují výšky kolem 50 cm, hroznovitá květenství jsou hustší, ale méně trvanlivá. Velmi dlouho si uchovávají jasnou barvu, a tak se výborně hodí k sušení a do suchých dekorací. Vyséváme je přímo na stanoviště, a to nejlépe už na podzim, protože velmi dlouho klíčí a nemají rády přesazování. Stračky potřebují před větrem chráněná slunná stanoviště, kvalitní půdu a dostatek zálivky.

Tipy pro pěstování stračky, ostrožky

Pokud první květenství vytrvalých druhů hned po odkvětu těsně nad zemí seříznete, vykvetou znovu.

POZOR! Stračky jsou jedovaté, nezapomeňte si tedy po práci s nimi umýt ruce.

Jak pečovat o řezané stračky

Stračky vydrží ve váze až deset dní, což z nich činí jednu z nejdéle žijících řezaných květin. Ale to jen za podmínek, že o ně dobře pečujeme. Do vázy nalijeme čistou vodu, a protože stračky znečišťují vodu velmi rychle a bakterie, které se ve vodě mohou rychle množit, zkracují životnost, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Před vložením do vázy odstraníme květinám pomocí ostrého nože kousek stonku.


  • Jak pěstovat čechravu Jak vypadá čechrava Čechrava je 0,5 až 1 metr vysoká trvalka kvetoucí bohatými latami drobných bílých, růžových, červených nebo fialově nachových kvítků. Je ozdobná i svými dvakrát až třikrát trojčetně dělenými listy. Čechravě nejlépe vyhovuje polostinné stanoviště s dostatečně vlhkou půdou, kde vydrží velmi dlouho bez přesazení. Občasné přihnojení kompostem s Cereritem..
  • Jazylka chobotnatá (Salpiglossis sinuata) Jazylka chobotnatá je 50 až 80 cm vysoká letnička. Kvete v červenci až srpnu široce nálevkovitými květy v různých barvách, zdobených výraznou žilnatinou. Sazenice jazylky vypěstované z březnového výsevu se vysazují v květnu na vzdálenost 30 cm od sebe. Jazylka se používá k osázení pestrých květinových záhonů v předzahrádkách, blízko cest nebo odpočivadel. Květy lze použít..
  • Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..