Stračka, Ostrožka – Delphinium



Název celého rodu těchto nádherných, impozantních květin, pocházejících z Číny, vznikl na základě podobnosti nerozvinutých poupat s tvarem těla delfína.

Existuje okolo 400 jednoletých i vytrvalých druhů straček. Všechny mají vysoké vzpřímené lodyhy zakončené hroznem květů, rozvíjejících se postupně od zdola nahoru. Ty mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Pro květy straček jsou typickými barvami všechny odstíny modré – od světle modré přes azurovou až po tmavě modrou. Ale mohou být i bílé, růžové nebo fialové. Novinkou jsou stračky se smetanovými a žlutými květy.

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Pěstování vytrvalých druhů stračky

Vytrvalé druhy straček jsou mnohem robustnější a dosahují výšky až 2 metry. Jsou mrazuvzdorné a množí se většinou dělením trsů. Pro svou nespornou dekorativnost a také proto, že velmi dlouho vydrží ve váze, jsou velmi oblíbené jako řezané květiny.

Pěstování jednoletých straček

Jednoleté druhy straček jsou drobnější, dosahují výšky kolem 50 cm, hroznovitá květenství jsou hustší, ale méně trvanlivá. Velmi dlouho si uchovávají jasnou barvu, a tak se výborně hodí k sušení a do suchých dekorací. Vyséváme je přímo na stanoviště, a to nejlépe už na podzim, protože velmi dlouho klíčí a nemají rády přesazování. Stračky potřebují před větrem chráněná slunná stanoviště, kvalitní půdu a dostatek zálivky.

Tipy pro pěstování stračky, ostrožky

Pokud první květenství vytrvalých druhů hned po odkvětu těsně nad zemí seříznete, vykvetou znovu.

POZOR! Stračky jsou jedovaté, nezapomeňte si tedy po práci s nimi umýt ruce.

Jak pečovat o řezané stračky

Stračky vydrží ve váze až deset dní, což z nich činí jednu z nejdéle žijících řezaných květin. Ale to jen za podmínek, že o ně dobře pečujeme. Do vázy nalijeme čistou vodu, a protože stračky znečišťují vodu velmi rychle a bakterie, které se ve vodě mohou rychle množit, zkracují životnost, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Před vložením do vázy odstraníme květinám pomocí ostrého nože kousek stonku.






  • Jak rozdělujeme růže Růže obsahují více jak 20 tisíc odrůd a jsou rozděleni podle svých vlastností do několika skupin. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je v barvě, velikosti a tvaru květu, ve výšce rostlin nebo také v použití. Půdopokryvné růže Půdopokryvné růže jsou také nazývány pokryvné. Jsou nenáročné na údržbu, proto jsou vhodné nejen do zahrad,..
  • Ošetřování popínavých růží Jak se starat o popínavé růže? Během vegetace popínavé růže podle potřeby zavlažujeme, přihnojujeme a chráníme proti chorobám a škůdcům. Při jarním řezu odstraňujeme ve starších keřích výhony starší než 4 roky, u ponechaných výhonů odstřihneme jejich namrzlé a zaschlé konce a zakrátíme jejich příliš dlouhý obrost. Silné jednoleté výhony..
  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
  • Koniklec trvalka do skalky Koniklec – Pulsatilla je trvalka, která se hodí především do skalek. Má vzpřímené nebo převislé zvonkovité květy. Po odkvětu se listy nápadně zvětší. Koniklec potřebuje ke svému růstu plné slunce a úrodnou půdu, dobře propustnou a bohatou na humus. Je velmi citlivý na poškození kořenů. Koniklec množíme v zimě kořenovými..