Stračka, Ostrožka – Delphinium
Název celého rodu těchto nádherných, impozantních květin, pocházejících z Číny, vznikl na základě podobnosti nerozvinutých poupat s tvarem těla delfína.
Existuje okolo 400 jednoletých i vytrvalých druhů straček. Všechny mají vysoké vzpřímené lodyhy zakončené hroznem květů, rozvíjejících se postupně od zdola nahoru. Ty mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Pro květy straček jsou typickými barvami všechny odstíny modré – od světle modré přes azurovou až po tmavě modrou. Ale mohou být i bílé, růžové nebo fialové. Novinkou jsou stračky se smetanovými a žlutými květy.
Pěstování vytrvalých druhů stračky
Vytrvalé druhy straček jsou mnohem robustnější a dosahují výšky až 2 metry. Jsou mrazuvzdorné a množí se většinou dělením trsů. Pro svou nespornou dekorativnost a také proto, že velmi dlouho vydrží ve váze, jsou velmi oblíbené jako řezané květiny.
Pěstování jednoletých straček
Jednoleté druhy straček jsou drobnější, dosahují výšky kolem 50 cm, hroznovitá květenství jsou hustší, ale méně trvanlivá. Velmi dlouho si uchovávají jasnou barvu, a tak se výborně hodí k sušení a do suchých dekorací. Vyséváme je přímo na stanoviště, a to nejlépe už na podzim, protože velmi dlouho klíčí a nemají rády přesazování. Stračky potřebují před větrem chráněná slunná stanoviště, kvalitní půdu a dostatek zálivky.
Tipy pro pěstování stračky, ostrožky
Pokud první květenství vytrvalých druhů hned po odkvětu těsně nad zemí seříznete, vykvetou znovu.
POZOR! Stračky jsou jedovaté, nezapomeňte si tedy po práci s nimi umýt ruce.
Jak pečovat o řezané stračky
Stračky vydrží ve váze až deset dní, což z nich činí jednu z nejdéle žijících řezaných květin. Ale to jen za podmínek, že o ně dobře pečujeme. Do vázy nalijeme čistou vodu, a protože stračky znečišťují vodu velmi rychle a bakterie, které se ve vodě mohou rychle množit, zkracují životnost, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Před vložením do vázy odstraníme květinám pomocí ostrého nože kousek stonku.
- Pěstování lilie bělostné a lilie zlatohlavé V našich zahradách zdomácněla lilie zlatohlavá, která spolu s lilií bělostnou roste v půdách neutrálních i mírně zásaditých a vyžaduje přítomnost vápníku v půdě. Jak pěstovat lilie Výškou patří tyto dvě lilie mezi dominantní rostliny, dorůstají do výšky 1 až 1,5 m. Lilie bělostná výrazně voní. Některým lidem tato silná vůně natolik vadí, že..
- Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..
- Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..
- Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..