Stračka, Ostrožka – DelphiniumNázev celého rodu těchto nádherných, impozantních květin, pocházejících z Číny, vznikl na základě podobnosti nerozvinutých poupat s tvarem těla delfína.

Existuje okolo 400 jednoletých i vytrvalých druhů straček. Všechny mají vysoké vzpřímené lodyhy zakončené hroznem květů, rozvíjejících se postupně od zdola nahoru. Ty mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Pro květy straček jsou typickými barvami všechny odstíny modré – od světle modré přes azurovou až po tmavě modrou. Ale mohou být i bílé, růžové nebo fialové. Novinkou jsou stračky se smetanovými a žlutými květy.

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Stračka, Ostrožka – Delphinium

Pěstování vytrvalých druhů stračky

Vytrvalé druhy straček jsou mnohem robustnější a dosahují výšky až 2 metry. Jsou mrazuvzdorné a množí se většinou dělením trsů. Pro svou nespornou dekorativnost a také proto, že velmi dlouho vydrží ve váze, jsou velmi oblíbené jako řezané květiny.

Pěstování jednoletých straček

Jednoleté druhy straček jsou drobnější, dosahují výšky kolem 50 cm, hroznovitá květenství jsou hustší, ale méně trvanlivá. Velmi dlouho si uchovávají jasnou barvu, a tak se výborně hodí k sušení a do suchých dekorací. Vyséváme je přímo na stanoviště, a to nejlépe už na podzim, protože velmi dlouho klíčí a nemají rády přesazování. Stračky potřebují před větrem chráněná slunná stanoviště, kvalitní půdu a dostatek zálivky.

Tipy pro pěstování stračky, ostrožky

Pokud první květenství vytrvalých druhů hned po odkvětu těsně nad zemí seříznete, vykvetou znovu.

POZOR! Stračky jsou jedovaté, nezapomeňte si tedy po práci s nimi umýt ruce.

Jak pečovat o řezané stračky

Stračky vydrží ve váze až deset dní, což z nich činí jednu z nejdéle žijících řezaných květin. Ale to jen za podmínek, že o ně dobře pečujeme. Do vázy nalijeme čistou vodu, a protože stračky znečišťují vodu velmi rychle a bakterie, které se ve vodě mohou rychle množit, zkracují životnost, přidáme do vody výživu pro řezané květiny. Před vložením do vázy odstraníme květinám pomocí ostrého nože kousek stonku.


  • Pěstování pryskyřníků Pryskyřníky mají plný velký květ v barvě bílé, odstínech růžové, červené, nachové a žluté. Jedná se o plnokvětý kultivar. Co potřebují pryskyřníky Tyto rostlinky nejsou mrazuvzdorné, proto musíme na podzim jejich hlízovité ztlustělé kořeny vyjmout z půdy a nechat v suchu přezimovat. V jarních měsících je pak vysazujeme do větších květináčů. Půda musí být..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Vděčná trvalka turan Jak kvete turan? Vděčnou trvalkou je také turan. Květy jsou podobné hvězdnicím a jsou umístěny na lodyhách vysokých cca 60 cm. Turan kvete bíle, v odstínech modré, fialové, růžové a červené. Střed květu je žlutý. Některé kultivary turanu po seříznutí vykvetou ještě jednou. Turany mají rády slunné stanoviště s úrodnou vlhkou půdou..
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..