Tvarování borovicJak tvarovat borovice

Tvarování a zaštipování borovic má svá přísná pravidla. Pro tento zásah je nejvhodnějším měsícem květen.

Borovice, které jsou vysazené jako solitéry necháváme volně růst, nezasahujeme do jejich tvaru (netvarujeme, nezaštipujeme).

Pro tvarování jsou vhodné zakrslé nebo trpasličí borovice, které rostou pomalu. Roční přírůstky jsou podle druhu od 5 do 20 cm. Nově narašené výhony mají světle zelenou barvu a jsou měkké. Pokud tyto nové výhony zaštípneme o třetinu, zpomalíme tím růst rostliny.

Tvarování borovic

Tvarování borovic

Výhon zkrácený o dvě třetiny má za následek výrazné zbrzdění růstu. Při úplném odstranění výhonu zastaví borovice růst daným směrem – toto používáme, pokud větev roste směrem do zdi nebo cesty. Mladé výhony zaštipujeme rukou, nepoužíváme nůžky.

V místě zaštípnutí se vytvoří několik menších nových výhonů, čímž postupně dojde k zahuštění borovice.


  • Proč jsou konce tújí hnědé? Co znamenají hnědé túje? Hnědé konce na větvích tújí můžou být způsobené z mnoha důvodů. Na jaře to může být z nedostatku vody v zimě, v kombinaci s mrazivým vzduchem. Hnědé konce postupně zcela uschnou a opadají. Protože je túje stálezelená dřevina, potřebuje přísun vody po celý rok, tedy i v zimě. Jakmile zmrzne půda kolem..
  • Jehličnany do stínu Tis Nejlépe se do stínu uplatní tis, dorůstající do výšky až 15 metrů a vytvářející širokou keřovitou korunu. Řezem jej můžeme velmi dobře tvarovat jako živý plot nebo do různých tvarů – válců, koulí, jehlanů. Některé kultivary mají žlutou barvu jehličí. Samičí rostliny jsou na podzim a počátkem zimy ozdobené..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...