Tvarování borovicJak tvarovat borovice

Tvarování a zaštipování borovic má svá přísná pravidla. Pro tento zásah je nejvhodnějším měsícem květen.

Borovice, které jsou vysazené jako solitéry necháváme volně růst, nezasahujeme do jejich tvaru (netvarujeme, nezaštipujeme).

Pro tvarování jsou vhodné zakrslé nebo trpasličí borovice, které rostou pomalu. Roční přírůstky jsou podle druhu od 5 do 20 cm. Nově narašené výhony mají světle zelenou barvu a jsou měkké. Pokud tyto nové výhony zaštípneme o třetinu, zpomalíme tím růst rostliny.

Tvarování borovic

Tvarování borovic

Výhon zkrácený o dvě třetiny má za následek výrazné zbrzdění růstu. Při úplném odstranění výhonu zastaví borovice růst daným směrem – toto používáme, pokud větev roste směrem do zdi nebo cesty. Mladé výhony zaštipujeme rukou, nepoužíváme nůžky.

V místě zaštípnutí se vytvoří několik menších nových výhonů, čímž postupně dojde k zahuštění borovice.


  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..