Rostliny pro živý plot



Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru.

Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu.

Habr, živý plot

Habr, živý plot

Střemcha vavřínová – vytváří stálezelený plot.

Cypřišek Leylandův – je oblíbený pro svůj rychlý růst. Za pět let může dorůst do výšky až 3 – 5 metrů.

Cypřišek zerav řasnatý – má pomalý růst. Stříháme jej v srpnu.

Ptačí zob – má rychlý růst. Je otužilý a nenáročný.

Bobkovišeň – má husté lesklé listy, vytváří vysoké ploty.

Tis – oblíbený jehličnan, který roste pomaleji. Stříháme jej v pozdním létě. Tis má tmavě zelenou nebo zářivě žlutou barvu.

Hloh – jeho vysazením dosáhneme neproniknutelného plotu, který však není příliš vzhledný. Hloh můžeme kombinovat s bukem, habrem babykou nebo ptačím zobem.

Hloh, živý plot

Hloh, živý plot







  • Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia) Jeřáb ptačí je okrasný strom, který můžeme vysazovat jako solitéru do okrasných zahrad a parků. Podle odrůdy dorůstá do výšky 5 až 15 metrů. Mimo stromů lze jeřáb ptačí pěstovat také jako keř. Květy jeřábu ptačího jsou bílé chocholíky, které ostře kořeněně voní. Plody jsou korálkovité jeřabiny. Mimo okrasných druhů..
  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Jeřáb moravský Jeřáb moravský patří k netradičnímu ovoci pěstovanému v našich zahradách. Lze jej pěstovat až do nadmořské výšky 1200 metrů. Jeho plody mají sladkou chuť, jsou červené barvy a zrají od konce srpna do poloviny září. Plody obsahují množství vitamínu C a proto se někdy označují jako citron severu. Podobné články:..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..