Slimáci v zahradě a jak na ně



Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a prevenci.

Požírači rostlin – zeleniny, ovoce a květin

Slimáci jsou známí svým apetitem na různé druhy rostlin. Svými ústy, která jsou vybavena drsnými čelistmi, dokážou snadno přímo oškubat rostliny, čímž mohou zničit listy, stonky i plody. Mezi oblíbené pochoutky slimáků patří saláty, rajčata, petržel, květiny a mnoho dalších zahradních plodin. Jejich noční aktivita znamená, že mohou působit škody nepozorovaně, což může být frustrující pro zahradníky, kteří ráno objeví poškozené rostliny.

Slimáci v zahradě

Slimáci v zahradě

Jak na slimáky

Zachování rovnováhy v zahradě a minimalizace škod způsobených slimáky vyžaduje přístup, který kombinuje různé metody kontroly. Zde je několik strategií, které mohou pomoci omezit populaci slimáků:

Ruční odstraňování – pravidelně procházejte zahradu a ručně sbírejte slimáky. Můžete je buď zničit (například utopením ve vodě s mýdlem), nebo je přemístit do jiné oblasti daleko od vaší zahrady. Nejvíc slimáků vylézá po dešti nebo večer.

Použití překážek – vytvořte překážky, které slimákům znemožní přístup k vašim rostlinám. Například můžete kolem záhonů umístit pletivo nebo jemné drny.

Použití nástrah – použití nástrah, jako jsou misky s pivem nebo kvasem, může přilákat slimáky a pomoci snížit jejich populaci. Slimáci se do misky dostanou a utopí se.

Použití přírodních pesticidů – pokud jsou slimáci ve vaší zahradě zvláště problematičtí, můžete zvážit použití přírodních pesticidů, jako je železitý fosfát, který je neškodný pro lidi a domácí mazlíčky, ale účinně hubí slimáky. Zakoupíte jej v zahradnických potřebách.





  • Jak ochránit záhony před kočkami Zahrada plná čerstvých zeleninových plodin může být lákavým místem pro kočky, které si rády vyhrabávají půdu nebo používají záhon jako místo pro své potřeby. Mohou tak způsobit škody na zelenině a bylinách. Jak záhony před kočkami uchránit? Citrusová kůra a aromatické bylinky Kočky nemají rády vůni citrusových plodů. Umístěte kůru..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 4 Háďátko Příznaky: háďátka nepatří k typickým škůdcům pokojových květin. Pokud ale rostlina náhle uhyne bez zjevného důvodu, vyjmeme ji z květináče. Jsou-li na kořenech korkovité nádorky, mohou být způsobeny kořenovým háďátkem. Co dělat: rostlinu musíme ihned zničit, její zbytky nesmíme dávat ani do kompostu. Kořenová háďátka se přenášejí zamořenými zeminami a nemocnými..
  • Jak poznáme svilušky Svilušky poznáme tak, že listy začínají měnit barvu do nezdravého bronzového tónu. Pokud se podíváme na spodek listů, s největší pravděpodobností zde najdeme drobného roztoče s příznačným pavučinkovitým vláknem. Jak se zbavit svilušek Rychlé množení svilušek podporuje suché a teplé prostředí. Na odstranění svilušek použijeme chemický postřik. V případě teplého počasí je nutné..
  • Mšice – škůdce českých zahrad Jak mšice škodí rostlinám Nejrozšířenějším škůdcem českých zahrad je mšice. Mšice jsou velké 0,5 až 6 mm. Jsou buď okřídlené nebo bezkřídlé. Mšice škodí sáním šťáv. Rostliny navíc reagují na podráždění změnou barvy nebo svinováním a dalšími deformacemi. Mšice rovněž přenášejí virové choroby. Druhy mšic Mšice srstková – napadá srstky..