Slimáci v zahradě a jak na ně
Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a prevenci.
Požírači rostlin – zeleniny, ovoce a květin
Slimáci jsou známí svým apetitem na různé druhy rostlin. Svými ústy, která jsou vybavena drsnými čelistmi, dokážou snadno přímo oškubat rostliny, čímž mohou zničit listy, stonky i plody. Mezi oblíbené pochoutky slimáků patří saláty, rajčata, petržel, květiny a mnoho dalších zahradních plodin. Jejich noční aktivita znamená, že mohou působit škody nepozorovaně, což může být frustrující pro zahradníky, kteří ráno objeví poškozené rostliny.
Jak na slimáky
Zachování rovnováhy v zahradě a minimalizace škod způsobených slimáky vyžaduje přístup, který kombinuje různé metody kontroly. Zde je několik strategií, které mohou pomoci omezit populaci slimáků:
Ruční odstraňování – pravidelně procházejte zahradu a ručně sbírejte slimáky. Můžete je buď zničit (například utopením ve vodě s mýdlem), nebo je přemístit do jiné oblasti daleko od vaší zahrady. Nejvíc slimáků vylézá po dešti nebo večer.
Použití překážek – vytvořte překážky, které slimákům znemožní přístup k vašim rostlinám. Například můžete kolem záhonů umístit pletivo nebo jemné drny.
Použití nástrah – použití nástrah, jako jsou misky s pivem nebo kvasem, může přilákat slimáky a pomoci snížit jejich populaci. Slimáci se do misky dostanou a utopí se.
Použití přírodních pesticidů – pokud jsou slimáci ve vaší zahradě zvláště problematičtí, můžete zvážit použití přírodních pesticidů, jako je železitý fosfát, který je neškodný pro lidi a domácí mazlíčky, ale účinně hubí slimáky. Zakoupíte jej v zahradnických potřebách.
- Červci – škůdci rostlin Červci se vyskytují zejména na pokojových rostlinách nebo skleníkových rostlinách, které ničí sáním na spodní části listů nebo na stoncích. Rostlina je oslabená, listy postupně žloutnou a opadávají a může dojít až k uhynutí. Jak poznat červce Tento škůdce je velmi malý, dosahuje délky 1,5 až 3 mm. Je pro..
- Mšice – nezdolný zahradní škůdce Mšice jsou nejčastějším zahradním škůdcem rostlin. Rychle se množí, a navíc přenášejí choroby. Při silném napadení přestávají rostliny růst a deformují se. Ochrana před mšicemi Na menší zahradě, kde se ještě příliš nerozmnožily, můžete z biologických řešení zkusit použít výluh z kopřiv nebo tabáku. Po postřiku je potřeba rostliny opláchnout vodou. Při..
- Co je moniliniová spála? Choroba meruněk Moniliniová spála patří k nejzávažnějším chorobám meruněk a višní, může se vyskytnout i u třešní, broskvoní a slivoní. Tato choroba se nejčastěji vyskytuje za vlhkého počasí, kdy teploty nepřesáhnou 12°C. Původcem moniliniové spály je houba Monilinia laxa. Patogeny přežívají v napadených plodech, které zůstaly na stromě nebo spadené pod stromy..
- Neobvyklé poškození rostlin Spála růžokvětých dřevin Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj. Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit. Spála pupenů Škodlivou houbou infikované pupeny..