Slimáci v zahradě a jak na ně



Slimáci jsou častým problémem pro zahradníky po celém světě. Zatímco někteří mohou považovat slimáky za nevinná a zábavná stvoření, jiní je nenávidí, protože se často setkávají s jejich devastujícím účinkem. Slimáci mohou být škůdci, kteří ničí rostliny a zahradní plodiny, a tak je důležité přijmout opatření k jejich kontrole a prevenci.

Požírači rostlin – zeleniny, ovoce a květin

Slimáci jsou známí svým apetitem na různé druhy rostlin. Svými ústy, která jsou vybavena drsnými čelistmi, dokážou snadno přímo oškubat rostliny, čímž mohou zničit listy, stonky i plody. Mezi oblíbené pochoutky slimáků patří saláty, rajčata, petržel, květiny a mnoho dalších zahradních plodin. Jejich noční aktivita znamená, že mohou působit škody nepozorovaně, což může být frustrující pro zahradníky, kteří ráno objeví poškozené rostliny.

Slimáci v zahradě

Slimáci v zahradě

Jak na slimáky

Zachování rovnováhy v zahradě a minimalizace škod způsobených slimáky vyžaduje přístup, který kombinuje různé metody kontroly. Zde je několik strategií, které mohou pomoci omezit populaci slimáků:

Ruční odstraňování – pravidelně procházejte zahradu a ručně sbírejte slimáky. Můžete je buď zničit (například utopením ve vodě s mýdlem), nebo je přemístit do jiné oblasti daleko od vaší zahrady. Nejvíc slimáků vylézá po dešti nebo večer.

Použití překážek – vytvořte překážky, které slimákům znemožní přístup k vašim rostlinám. Například můžete kolem záhonů umístit pletivo nebo jemné drny.

Použití nástrah – použití nástrah, jako jsou misky s pivem nebo kvasem, může přilákat slimáky a pomoci snížit jejich populaci. Slimáci se do misky dostanou a utopí se.

Použití přírodních pesticidů – pokud jsou slimáci ve vaší zahradě zvláště problematičtí, můžete zvážit použití přírodních pesticidů, jako je železitý fosfát, který je neškodný pro lidi a domácí mazlíčky, ale účinně hubí slimáky. Zakoupíte jej v zahradnických potřebách.






  • Hniloba u révy vinné Octová hniloba Octová hniloba se během zrání hroznů vinné révy objevuje téměř u všech révových keřů. Ať už jsou pěstovány ve velkém nebo v malém na našich zahradách. Přímá ochrana před touto hnilobou neexistuje. Původcem octové hniloby jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují na hroznech. Jak poznáme napadení touto chorobou? U..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
  • Zavíječ zimostrázový – škůdce buxusů Zavíječ zimostrázový je malý motýlek. Jedná se o nepříjemného škůdce, který se v našich zahradách objevil teprve před několika lety. Původem je z východní Asie, odkud se rozšířil až do Evropy. Housenky zavíječe zimostrázového napadají buxusy a během velmi krátké doby dokáží zcela zlikvidovat vzrostlé keře. Napadené keře jsou často úplně holé,..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..