Třásněnky na okrasných rostlináchTřásněnka mečíková

Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy.

Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků, proto je musíme mořit kapalnými nebo práškovými přípravky.

Azalka

Azalka

Třásněnky na azalkách

Třásněnky na azalkách se projevují tak, že listy azalek jsou sáním těchto škůdců stříbřitě lesklé a později opadávají. Na rubové (spodní) straně jsou žlutaví a tmaví, asi 1 mm dlouzí škůdci.

Především v létě je třeba listy trvale postřikovat vodou. V zimě se musíte postarat o vlhký vzduch. Rostliny umístěte do chladu. Napadeným azalkám namočte krátce nadzemní část do roztoku insekticidu, po osmi dnech opakujte.

Třásněnky na okrasném chřestu (pokojovém asparágusu)

Sání škůdců způsobuje kadeřavé znetvoření výhonů. Je nutné se stále starat o vlhký vzduch. Napadené výhony chřestu spálíme a rostliny postříkáme vhodným chemickým postřikem proti savým škůdcům.


  • Odumírání větví Odumírání větví je častý vážný problém stromů a keřů pěstovaných v nádobách. Odumírání začíná u vrcholků a pomalu postupuje směrem dolů. Tato vážná choroba má několik možných příčin. Co dělat při odumírání větví? Není-li důvodem odumírání větví některá choroba, jde o častý úkaz možného přelití substrátu. Odumřelé dřevo odřízneme a řeznou..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..