Třásněnky na okrasných rostlináchTřásněnka mečíková

Třásněnka mečíková se objevuje na listech mečíků. Je velká asi 0,8 až 1 mm, má podlouhlý tvar (žlutavá barva, dospělci jsou tmaví). Vlivem sání žloutnou listy.

Stříkáme povolenými chemickými postřiky proti savému hmyzu, ve spojení s lapači. Celý postup opakujeme několikrát v desetidenních časových odstupech. Třásněnky přezimují na hlízách mečíků, proto je musíme mořit kapalnými nebo práškovými přípravky.

Azalka

Azalka

Třásněnky na azalkách

Třásněnky na azalkách se projevují tak, že listy azalek jsou sáním těchto škůdců stříbřitě lesklé a později opadávají. Na rubové (spodní) straně jsou žlutaví a tmaví, asi 1 mm dlouzí škůdci.

Především v létě je třeba listy trvale postřikovat vodou. V zimě se musíte postarat o vlhký vzduch. Rostliny umístěte do chladu. Napadeným azalkám namočte krátce nadzemní část do roztoku insekticidu, po osmi dnech opakujte.

Třásněnky na okrasném chřestu (pokojovém asparágusu)

Sání škůdců způsobuje kadeřavé znetvoření výhonů. Je nutné se stále starat o vlhký vzduch. Napadené výhony chřestu spálíme a rostliny postříkáme vhodným chemickým postřikem proti savým škůdcům.


  • Choroby a škůdci plaménků (clematisů) Plaménky jsou velmi oblíbené popínavé rostliny vhodné k vysazování k pergolám nebo zdem. Nemají žádné zvláštní nároky, a proto jejich pěstování zvládne každý. Jaké choroby a škůdci nám můžou překazit naši snahu? Vadnutí plaménků Vadnutí plaménků je způsobené houbovou chorobou. Napadení se projevuje tak, že výhony plaménku celé uvadnou a..
  • Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
  • Přikrývání záhonů netkanou textilií Netkaná textilie nám umožňuje ekologickou ochranu záhonů před různým škodlivým hmyzem. Textilie musí být neporušená a k zemi připevněná po celém obvodu např. háčky, kameny, tyčemi nebo přihrnutou zemí, aby se pod ní škůdci nedostali. Důležité také je, aby se netkaná textilie použila ve vhodnou dobu, kdy škůdci nejvíce škodí. Před..
  • Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..