Škůdci okrasných rostlin – 3
Štítenka skleníková
Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé.
Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina nedostala do substrátu v květináči. Zákrok proveďte co nejdříve.
Vlnovník révový
Vlnovník révový se vyskytuje hlavně na pokojovém břečťanu a loubinci popínavém (psí víno). Škůdci mají bělavé zbarvení a živí se sáním listů. Jsou tak malí, že nejsou prostým okem rozpoznatelní, ale mladé listy se kroutí. Vrcholky výhonů jsou znetvořené.
Proti vlnovníku révovému můžeme úspěšně bojovat pouze trpělivostí. Nejlepší výsledky má namáčení do chemického roztoku proti škůdcům (postřik). Tento postup se musí mnohokrát opakovat v týdenních intervalech.
Vzpřímenka šeříková
Jedná se o motýla, jehož larvy se vyskytují v listech okrasných rostlin. Listy pak hnědnou. V některých letech je napadení tak silné, že keře utrpí značné škody. Housenky jsou bělavě zelené, až 7 mm dlouhé. Zpočátku se jen trochu svinují listy.
Jakmile zjistíme napadení, měli bychom larvy v listech rozmačkávat. Poškození pak nenabude tak velkých rozměrů. Především se tím omezí druhá generace škůdce.
- Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
- Choroby a škůdci listů – 2 Letní popálení listů Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem. Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer. Viry na rostlinách..
- Jak poznáme svilušky Svilušky poznáme tak, že listy začínají měnit barvu do nezdravého bronzového tónu. Pokud se podíváme na spodek listů, s největší pravděpodobností zde najdeme drobného roztoče s příznačným pavučinkovitým vláknem. Jak se zbavit svilušek Rychlé množení svilušek podporuje suché a teplé prostředí. Na odstranění svilušek použijeme chemický postřik. V případě teplého počasí je nutné..
- Strupovitost jádrovin – nemoc ovocných dřevin Strupovitost jádrovin se projevuje hnědočernými skvrnami na listech a plodech, případně i trhlinami a deformacemi. Účinná prevence proti strupovitosti: Pěstování odrůd rezistentních proti této chorobě. Řezem udržovat korunu stromu světlé a vzdušné, aby po dešti rychleji osychala. Týden před podzimním opadem listí se doporučuje postříkat koruny stromů 5 až 7%..