Škůdci okrasných rostlin – 3Štítenka skleníková

Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé.

Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina nedostala do substrátu v květináči. Zákrok proveďte co nejdříve.

Vlnovník révový

Vlnovník révový se vyskytuje hlavně na pokojovém břečťanu a loubinci popínavém (psí víno). Škůdci mají bělavé zbarvení a živí se sáním listů. Jsou tak malí, že nejsou prostým okem rozpoznatelní, ale mladé listy se kroutí. Vrcholky výhonů jsou znetvořené.

Proti vlnovníku révovému můžeme úspěšně bojovat pouze trpělivostí. Nejlepší výsledky má namáčení do chemického roztoku proti škůdcům (postřik). Tento postup se musí mnohokrát opakovat v týdenních intervalech.

Rostliny napadené škůdci

Rostliny napadené škůdci

 

Vzpřímenka šeříková

Jedná se o motýla, jehož larvy se vyskytují v listech okrasných rostlin. Listy pak hnědnou. V některých letech je napadení tak silné, že keře utrpí značné škody. Housenky jsou bělavě zelené, až 7 mm dlouhé. Zpočátku se jen trochu svinují listy.

Jakmile zjistíme napadení, měli bychom larvy v listech rozmačkávat. Poškození pak nenabude tak velkých rozměrů. Především se tím omezí druhá generace škůdce.


  • Silné deště a výkyvy počasí v zahradě Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách. Moniliový úžeh květů meruněk Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby..
  • Plíseň šedá u rostlin Plíseň šedá je houbová choroba, která působí nejvíce škody ve vlhké sezóně. Plíseň obvykle napadá nejdříve mrtvé nebo poškozené části rostlin, ovšem velmi brzy se rozšíří i na zbytek rostliny. Co udělat s napadenými rostlinami Na listech se objevuje šedý chmýřitý povlak a u mnoha letniček (např. petúnie, cínie) a..
  • Slimáci a plži v zahradě Co se slimáky v zahradě? Slimáci a plži jsou aktivní hlavně přes noc. Plži působí velké škody na všech zelených rostlinách, ať jde o zeleninu, trvalky nebo letničky. Přes den se skrývají ve vlhkých a tmavých úkrytech, čehož pozorný zahradních využije. Ekologická likvidace slimáků Na zem se večer položí prkno, lepenka..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..