Škůdci okrasných rostlin – 3Štítenka skleníková

Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce. Štítenky poznáme podle kulatého nebo podlouhlého hnědého štítku, jenž úplně pokrývá dospělce, kteří jsou pak díky tomu nepohybliví. Larvy štítek nemají a zpočátku jsou pohyblivé.

Štítenky smyjeme měkkým hadříkem a mýdlovou vodou. Rostliny přitom položíme, aby se tekutina nedostala do substrátu v květináči. Zákrok proveďte co nejdříve.

Vlnovník révový

Vlnovník révový se vyskytuje hlavně na pokojovém břečťanu a loubinci popínavém (psí víno). Škůdci mají bělavé zbarvení a živí se sáním listů. Jsou tak malí, že nejsou prostým okem rozpoznatelní, ale mladé listy se kroutí. Vrcholky výhonů jsou znetvořené.

Proti vlnovníku révovému můžeme úspěšně bojovat pouze trpělivostí. Nejlepší výsledky má namáčení do chemického roztoku proti škůdcům (postřik). Tento postup se musí mnohokrát opakovat v týdenních intervalech.

Rostliny napadené škůdci

Rostliny napadené škůdci

 

Vzpřímenka šeříková

Jedná se o motýla, jehož larvy se vyskytují v listech okrasných rostlin. Listy pak hnědnou. V některých letech je napadení tak silné, že keře utrpí značné škody. Housenky jsou bělavě zelené, až 7 mm dlouhé. Zpočátku se jen trochu svinují listy.

Jakmile zjistíme napadení, měli bychom larvy v listech rozmačkávat. Poškození pak nenabude tak velkých rozměrů. Především se tím omezí druhá generace škůdce.


  • Choroby a škůdci rostlin Choroba jilmů Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě. Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo! Zelenání pestrolistých rostlin Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může..
  • Bylinky proti chorobám a škůdcům Odvar z přesličky rolní proti houbovým chorobám Jako účinná prevence houbových chorob se používá odvar z přesličky rolní. 1 kg čerstvých nebo 10 dkg sušených rostlin máčíme 24 hodin v 10 litrech vody. Pak je 0,5 hodiny povaříme, přefiltrujeme a necháme zchladnout. Od jara do léta za příznivého počasí tímto odvarem, zředěným..
  • Rez na rostlinách – ochrana Vlhké léto zkomplikuje život na zahradě tím, že se může začít objevovat infekce rzi. Rez se objevuje na spodní straně listů jako oranžové, hnědé a béžové kupky výtrusnic. Na vrchní straně listů se pak objevují žluté skvrny. Jaká je ochrana proti rzi? Odstřihneme postižené listy a zlepšíme cirkulaci vzduchu uvnitř..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..