Zimovzdorné kvetoucí trvalky vhodné pro úzké záhony, tzv. rabataŘebříček tužebníkovitý

trvalkám vhodným k pěstování v rabatech patří řebříček tužebníkovitý, který vyžaduje jakoukoliv normální zahradní půdu a umístění na plné slunce.

Vykvétá v období června až září citronově žlutými až zlatožlutými květy. Květy poskytují pastvu pro včely. Výška rostliny je od 60 do 120 cm. Řebříček vyniká také jako suchá květina. Množíme jej dělením starých trsů na jaře.

Oměj

Oměj zahrnuje několik druhů a odrůd. Všechny rostou v každé zahradní půdě, která není příliš suchá. Můžeme jej pěstovat i v těžké půdě. Tato trvalka snese slunce i stín. Vykvétá žlutými nebo také modrými až fialovými květy a to od června do října (dle druhu). Výška rostlin je od 60 do 150 cm a lze je v zahradě použít jako podsadu i jako solitéry. Hodí se k řezu. Pozor – oměj je jedovatá rostlina!

Sasanka (Anemone)

Sasanek existuje několik druhů – od nízkých vyrůstajících kolem 30 cm až po vysoké až 100 cm. Květy jsou zbarvené od bílé, růžové, červené až po vínovou. Sasanky můžeme pěstovat v každé středně těžké zahradní půdě. Přes zimu ve výše položených polohách sasanku zakrýváme ochrannou vrstvou z listí a chvojí. Všechny sasanky snášejí slunce až polostín. Hodí se k výsadbě v popředí dřevin a také k řezu.

Orlíček

Orlíček

Orlíček

Orlíček je velmi oblíbená trvalka vhodná k pěstování v zahradních rabatech. Této rostlině vyhovuje každá písčitohlinití půda v polostínu. Květy jsou v barvách bílá, žlutá, červená nebo modrá. Dost často se setkáváme s dvoubarevnými květy. Orlíček kvete od května do června, výška rostlin je 60 až 80 cm. Květina je vhodná také k řezu.


  • Okrasné trvalky mochničky Mochničky jsou okrasné trvalky, které kvetou v dubnu. Jedná se o dlouhověké květiny, které dobře poslouží k pokrytí půdy. K nejznámějším mochničkám patří mochnička kuklíkovitá a mochnička trojčetná. Oba dva druhy vytvářejí souvislé plochy tvořené zelenými listy, které zůstávají zelené i během zimy. V dubnu kvetou jasně žlutými, drobnými kvítky. Jak pěstovat mochničku Pěstování..
  • Fyzostégie – Physostegia virginiana Pěstování fyzostégie Fyzostégie je trvalka severoamerického původu. Vytváří 60 až 120 cm vysoké stonky, které koncem léta až začátkem podzimu zakončují čtyřřadé štíhlé klasy světle růžových nebo bílých květů. Fyzostégie se uplatní ve smíšených trvalkových záhonech, na slunné poloze a v lehčí propustné půdě. V létě potřebuje dostatek vláhy, na zimu přikrývku..
  • Kohoutek Jovišův – Lychnis flos-jovis Kohoutek Jovišův je nenáročná trvalka vysoká asi 20 až 40 cm. Vysazujeme ji do skalek nebo na trvalkové záhony, kde upoutá barvou svých květů. Na půdu není příliš náročný. Kohoutek je možné snadno množit semenem. Podobné články: Třemdava – Dictamnus albus Kosatce Vděčná trvalka turan Pěstování bílých kopretin Žluté trvalky..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..