Zimovzdorné kvetoucí trvalky vhodné pro úzké záhony, tzv. rabataŘebříček tužebníkovitý

trvalkám vhodným k pěstování v rabatech patří řebříček tužebníkovitý, který vyžaduje jakoukoliv normální zahradní půdu a umístění na plné slunce.

Vykvétá v období června až září citronově žlutými až zlatožlutými květy. Květy poskytují pastvu pro včely. Výška rostliny je od 60 do 120 cm. Řebříček vyniká také jako suchá květina. Množíme jej dělením starých trsů na jaře.

Oměj

Oměj zahrnuje několik druhů a odrůd. Všechny rostou v každé zahradní půdě, která není příliš suchá. Můžeme jej pěstovat i v těžké půdě. Tato trvalka snese slunce i stín. Vykvétá žlutými nebo také modrými až fialovými květy a to od června do října (dle druhu). Výška rostlin je od 60 do 150 cm a lze je v zahradě použít jako podsadu i jako solitéry. Hodí se k řezu. Pozor – oměj je jedovatá rostlina!

Sasanka (Anemone)

Sasanek existuje několik druhů – od nízkých vyrůstajících kolem 30 cm až po vysoké až 100 cm. Květy jsou zbarvené od bílé, růžové, červené až po vínovou. Sasanky můžeme pěstovat v každé středně těžké zahradní půdě. Přes zimu ve výše položených polohách sasanku zakrýváme ochrannou vrstvou z listí a chvojí. Všechny sasanky snášejí slunce až polostín. Hodí se k výsadbě v popředí dřevin a také k řezu.

Orlíček

Orlíček

Orlíček

Orlíček je velmi oblíbená trvalka vhodná k pěstování v zahradních rabatech. Této rostlině vyhovuje každá písčitohlinití půda v polostínu. Květy jsou v barvách bílá, žlutá, červená nebo modrá. Dost často se setkáváme s dvoubarevnými květy. Orlíček kvete od května do června, výška rostlin je 60 až 80 cm. Květina je vhodná také k řezu.


  • Pěstování pivoněk na zahradě Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta. Pivoňka lékařská Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku..
  • Chrpinec bělavý Pěstování chrpince bělavého Chrpinec bělavý je 60 až 80 cm vysoká trvalka. Má velké růžově červené květní úbory s bělavými vnitřními kvítky. Rostlinám nejlépe vyhovuje slunné stanoviště se sušší půdou. Svými kořenovými odnožemi se postupně rozrůstá do větší plochy. Podobné články: Třemdava – Dictamnus albus Kosatce Vděčná trvalka turan Pěstování bílých..
  • Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) Kopretina velkokvětá je rozvětveně trsnatá trvalka, která dorůstá do výšky 50 až 100 cm. Má velké bílé, u některých kultivarů jemně třepenité květy se žlutými středy. Na zahradě se kopretina velkokvětá uplatní ve smíšených trvalkových skupinách jako neutrální doplněk barevně kvetoucích květin. Pěstování kopretiny velkokvěté na zahradě Kopretina velkokvětá vyžaduje..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..