Zimovzdorné kvetoucí trvalky vhodné pro úzké záhony, tzv. rabataŘebříček tužebníkovitý

trvalkám vhodným k pěstování v rabatech patří řebříček tužebníkovitý, který vyžaduje jakoukoliv normální zahradní půdu a umístění na plné slunce.

Vykvétá v období června až září citronově žlutými až zlatožlutými květy. Květy poskytují pastvu pro včely. Výška rostliny je od 60 do 120 cm. Řebříček vyniká také jako suchá květina. Množíme jej dělením starých trsů na jaře.

Oměj

Oměj zahrnuje několik druhů a odrůd. Všechny rostou v každé zahradní půdě, která není příliš suchá. Můžeme jej pěstovat i v těžké půdě. Tato trvalka snese slunce i stín. Vykvétá žlutými nebo také modrými až fialovými květy a to od června do října (dle druhu). Výška rostlin je od 60 do 150 cm a lze je v zahradě použít jako podsadu i jako solitéry. Hodí se k řezu. Pozor – oměj je jedovatá rostlina!

Sasanka (Anemone)

Sasanek existuje několik druhů – od nízkých vyrůstajících kolem 30 cm až po vysoké až 100 cm. Květy jsou zbarvené od bílé, růžové, červené až po vínovou. Sasanky můžeme pěstovat v každé středně těžké zahradní půdě. Přes zimu ve výše položených polohách sasanku zakrýváme ochrannou vrstvou z listí a chvojí. Všechny sasanky snášejí slunce až polostín. Hodí se k výsadbě v popředí dřevin a také k řezu.

Orlíček

Orlíček

Orlíček

Orlíček je velmi oblíbená trvalka vhodná k pěstování v zahradních rabatech. Této rostlině vyhovuje každá písčitohlinití půda v polostínu. Květy jsou v barvách bílá, žlutá, červená nebo modrá. Dost často se setkáváme s dvoubarevnými květy. Orlíček kvete od května do června, výška rostlin je 60 až 80 cm. Květina je vhodná také k řezu.


  • Pupkovec jarní (Omphalodes verna) Pěstování pupkovce jarního Pupkovec jarní je nenáročná plazivá trvalka, tvořící asi 10 až 15 cm vysoké polštáře olistěných lodyh. Modré květy zdobí rostliny v dubnu a počátkem května. Pupkovec jarní má rád humózní půdu a teplejší světlé až polostinné stanoviště. Postupně se rozrůstá do šířky, takže časem zabere dost velké místo...
  • Dlužicha – ozdoba zahrad Pěstování dlužichy Pěknou ozdobou zahrad je nízká trvalka dlužicha. V době květu dlužicha vytváří 30 až 60 cm vysoké bezlisté stvoly s jemnými květy zvonkovitého tvaru v barvě růžové nebo bílé. Květy vydrží kvést 2 až 3 měsíce. Květy dlužichy jsou vhodné i k řezu do kytic, ke zjemnění. Kam umístit dlužichu Dlužicha má..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..