Zimovzdorné kvetoucí trvalky vhodné pro úzké záhony, tzv. rabataŘebříček tužebníkovitý

trvalkám vhodným k pěstování v rabatech patří řebříček tužebníkovitý, který vyžaduje jakoukoliv normální zahradní půdu a umístění na plné slunce.

Vykvétá v období června až září citronově žlutými až zlatožlutými květy. Květy poskytují pastvu pro včely. Výška rostliny je od 60 do 120 cm. Řebříček vyniká také jako suchá květina. Množíme jej dělením starých trsů na jaře.

Oměj

Oměj zahrnuje několik druhů a odrůd. Všechny rostou v každé zahradní půdě, která není příliš suchá. Můžeme jej pěstovat i v těžké půdě. Tato trvalka snese slunce i stín. Vykvétá žlutými nebo také modrými až fialovými květy a to od června do října (dle druhu). Výška rostlin je od 60 do 150 cm a lze je v zahradě použít jako podsadu i jako solitéry. Hodí se k řezu. Pozor – oměj je jedovatá rostlina!

Sasanka (Anemone)

Sasanek existuje několik druhů – od nízkých vyrůstajících kolem 30 cm až po vysoké až 100 cm. Květy jsou zbarvené od bílé, růžové, červené až po vínovou. Sasanky můžeme pěstovat v každé středně těžké zahradní půdě. Přes zimu ve výše položených polohách sasanku zakrýváme ochrannou vrstvou z listí a chvojí. Všechny sasanky snášejí slunce až polostín. Hodí se k výsadbě v popředí dřevin a také k řezu.

Orlíček

Orlíček

Orlíček

Orlíček je velmi oblíbená trvalka vhodná k pěstování v zahradních rabatech. Této rostlině vyhovuje každá písčitohlinití půda v polostínu. Květy jsou v barvách bílá, žlutá, červená nebo modrá. Dost často se setkáváme s dvoubarevnými květy. Orlíček kvete od května do června, výška rostlin je 60 až 80 cm. Květina je vhodná také k řezu.


  • Iberka skalní (Iberis sazatilis) Pěstování iberky skalní Iberka skalní jen nízká, stálezelená trvalka vhodná do skalek. Dorůstá do výšky 5 až 10 cm. Bohatě kvete koncem března a v dubnu. Iberce se výborně daří vedle konikleců, huseníků, tařiček nebo pupkovců. Vyšší iberka stálezelená (Iberis sempervirens) kvete o měsíc později. Iberky jsou nenáročné, mají rády slunné..
  • Vysazování nových růží Růže jsou královnami každé zahrady. Symbolizují rozmanitost, barvitost, vůni a půvab. Vysazujeme je od poloviny října do poloviny listopadu. Pouze v oblastech s většími holomrazy je vysazujeme na jaře, kdy už pominulo riziko mrazíků. Pro výsadbu vybíráme takové odrůdy, které jsou odolné proti chorobám, takže nevyžadují časté ošetřování postřiky. V oblastech s chladným podnebím..
  • Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý je trvalka vysoká 100 až 150 cm. Pochází z Kavkazu. Květenství jsou žlutá, složená z drobných úborů. Řebříček tužebníkovitý kvete v červenci až srpnu, voní po koření. Není náročný na pěstování ani na půdní podmínky. V zahradě jej vysazujeme do sušších partií. Je vhodný k řezu do čerstvých i suchých kytic. Podobné články:..
  • Kohoutek Jovišův – Lychnis flos-jovis Kohoutek Jovišův je nenáročná trvalka vysoká asi 20 až 40 cm. Vysazujeme ji do skalek nebo na trvalkové záhony, kde upoutá barvou svých květů. Na půdu není příliš náročný. Kohoutek je možné snadno množit semenem. Podobné články: Třemdava – Dictamnus albus Kosatce Vděčná trvalka turan Pěstování bílých kopretin Žluté trvalky..