Jak řízkovat jiřinky?Množení jiřinek řízkováním

Jiřinky můžeme snadno množit dělením hlíz. Takto většinou získáme 2 až 3 nové rostliny. Pokud chceme z jedné rostliny získat více sazenic, je vhodnější použít řízkování.

Postup řízkování

S přípravou řízkování začneme v únoru nebo březnu. Ve světlém skleníku s teplotou kolem 15 až 20 °C zasadíme hlízy jiřinek do truhlíků se směsí rašeliny a písku tak, aby byly ze tří čtvrtin zakryté. Hlízy začnou brzy rašit. Mladé výhony použijeme k řízkování. Měly by mít velikost asi 5 až 7 cm, s třemi nebo čtyřmi páry listů. Řízky odebíráme s malým kouskem krčku hlízy, tzv. patkou. Patku vyřízneme nožem. Správně odebraný řízek zakoření za dva týdny.

Množení jiřinek

Množení jiřinek

Odebrané řízky můžeme přímo zapichovat do květináčků se substrátem. Květináčky přikryjeme mikrotenovým sáčkem a pravidelně zaléváme. Na záhon nové rostlinky jiřinek sázíme v druhé polovině května, jakmile pominou jarní mrazíky.

Jak pěstovat jiřinky?


  • Množení trvalek a okrasných travin dělením Dělení trvalek Dělení je nejznámější a nejsnadnější způsob, jak namnožit trvalky a získat tak nové rostliny. Ideální pro tuto činnost je duben. Všechny trvalky, které tvoří trsy, vyryjeme a rozdělíme. Trsy rozdělujeme ručně, nůžkami, rýčem nebo vidlemi. Po rozdělení nové trsy zasadíme a pořádně zalejeme. V dubnu nejčastěji množíme trvalky, které kvetou..
  • Tařice skalní (Aurinia saxatilis) Pěstování tařice skalní (Aurinia saxatilis) Tařice skalní je nenáročná trvalka vysoká asi 25 cm. Má šedivě plstnaté listy a bohatě kvete převážně v dubnu. V zahradě se jí daří ve velké skalce mezi štěrbinami kamenů, na hřebeni květinové zídky nebo ve stepní partii. Pěstování tařička chlumní (Alyssum montanum) Tařici skalní je podobná..
  • Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý je trvalka vysoká 100 až 150 cm. Pochází z Kavkazu. Květenství jsou žlutá, složená z drobných úborů. Řebříček tužebníkovitý kvete v červenci až srpnu, voní po koření. Není náročný na pěstování ani na půdní podmínky. V zahradě jej vysazujeme do sušších partií. Je vhodný k řezu do čerstvých i suchých kytic. Podobné články:..
  • Velkokvěté chryzantémy Velkokvěté chryzantémy patří mezi nejkrásnější květiny používané ke květinovým vazbám. Jejich obliba vyplývá z barevné a tvarové rozmanitosti. Jaké stanoviště pro velkokvěté chryzantémy Dobré stanoviště pro pěstování chryzantém je základ úspěchu. Velkokvěté chryzantémy pro řez květů pěstujeme na samostatných záhonech, které nemusí být součástí okrasné zahrady. Stanoviště má být chráněno před..