Kalina a její okrasné plody
Kalina je opadavý keř, který je nejkrásnější na jaře – v květnu se obalí kulovitými nebo plochými trsy krásných bílých květů.
Pěstování kaliny
Množí se na konci léta řízky nebo hřížením postranních výhonů. Kalina má ráda kvalitní, mírně kyselou, vlhkou půdu a slunné stanoviště. Některé druhy mají narůžovělé, příjemně vonící květy a jsou stálezelené. Nové keře vysazujte na zahrádku na podzim nebo na jaře tak, aby měly dostatek prostoru a neomezovaly ostatní rostliny. Vždy na konci jara prořezejte staré dřevo – tím nejenže keře zmladíte, ale také upravíte jejich tvar.

Kvetoucí kalina
Plody kaliny
Většina kalin má měkké, skoro průhledné červené plody, ale jsou vyšlechtěny i kultivary s plody zlatožlutými. Plody kalin jsou nejedlé!
- Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
- Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
- Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
- Okrasné dřeviny na podzim – ozdobné plody Jabloně Zajímavé svými podzimními plody jsou např. jabloně. Na jejich větvích najdeme spoustu červených, oranžových nebo žlutých jedlých jablíček. Některé kultivary mají i pěkné do červena vybarvené listy. Jeřáb obecný Další pestrou paletu plodů má jeřáb obecný se svými drobnými červenými bobulkami. Hodí se i do malých zahrad, protože nezabere..





