Skalník a jeho okrasné plodySkalník je nenáročný keř, který je oblíbený především proto, že je krásný od jara do zimy.

Pěstování skalníku

Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody. Skalníky jsou nenáročné na kvalitu půdy. Dobře se jim daří i na chudých skalnatých stanovištích – jak ostatně napovídá i jejich název. Většina u nás rostoucích skalníků má drobné tmavě zelené neopadavé listy.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina

Skalníky se množí odkopem zakořeněných postranních větví nebo řízky. Výborně se hodí i k pěstování v přenosných nádobách, umístěných na balkonech a terasách.

Rozkvetlý skalník

Rozkvetlý skalník

Plody skalníku

Plody jsou v zimních měsících vítanou potravou pro ptáky, ale jinak pozor – jsou mírně jedovaté a zvláště malým dětem by jejich konzumace mohla způsobit zdravotní potíže. Zelené větvičky obalené plody se krásně vyjímají v podzimních a zimních dekoracích.


  • Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..
  • Pěstování lísky obecné Líska obecná Lísku obecnou je možné pěstovat až do nadmořské výšky 750 metrů nad mořem. Má ráda slunné stanoviště, v půdě dostatek vápna a vlhko. Vysazujeme ji na místo chráněné před mrazy, protože kvete brzy na jaře. Líska nemá ráda těžkou, suchou, ani příliš vlhkou půdu. Má bohatý kořenový systém, čímž..
  • Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..
  • Lýkovec jedovatý – Daphne mezereum Pěstování lýkovce Lýkovec jedovatý je opadavý keř vysoký až 1,5 m a kvetoucí většinou od poloviny března do poloviny dubna. Má růžové nebo bílé květy, které intenzivně voní. Červené plody (případně žluté u bělokvětého lýkovce) jsou prudce jedovaté. Proto lýkovec nepěstujeme v zahradách, kde jsou malé děti. Umístění lýkovce Lýkovec se..