Skalník a jeho okrasné plodySkalník je nenáročný keř, který je oblíbený především proto, že je krásný od jara do zimy.

Pěstování skalníku

Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody. Skalníky jsou nenáročné na kvalitu půdy. Dobře se jim daří i na chudých skalnatých stanovištích – jak ostatně napovídá i jejich název. Většina u nás rostoucích skalníků má drobné tmavě zelené neopadavé listy.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina

Skalníky se množí odkopem zakořeněných postranních větví nebo řízky. Výborně se hodí i k pěstování v přenosných nádobách, umístěných na balkonech a terasách.

Rozkvetlý skalník

Rozkvetlý skalník

Plody skalníku

Plody jsou v zimních měsících vítanou potravou pro ptáky, ale jinak pozor – jsou mírně jedovaté a zvláště malým dětem by jejich konzumace mohla způsobit zdravotní potíže. Zelené větvičky obalené plody se krásně vyjímají v podzimních a zimních dekoracích.


  • Kdoulovec (Chaenomeles) Kdoulovec je dřevina, která vyniká zejména na jaře svými krásnými květy. Jedná se o široký, hustě zavětvený keř, přičemž větve trčí trochu do stran. Dorůstá do výšky 70 až 200 cm. Lze jej dobře tvarovat stříháním. Jak kvete kdoulovec Květy kdoulovce jsou rumělkově červené, oranžově červené až temně rudé, také..
  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..