Pěstování černého bezu
Černý bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní.
Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez se spokojí i s částečným a stíněním a s jakoukoliv půdou. Často jej můžeme vidět růst na rumištích a opuštěných místech.
Pěstování černého bezu na zahradě
Na zahradě bez pěstujeme jako keř nebo nízký stromek. Pokud jej máme na místě s dostatkem prostoru, necháváme jej bez řezu. U stromků řežeme každým rokem s tím, že ponecháváme mladé výhony, na kterých příští rok budou květy.
Škůdci a choroby černého bezu
Černý bez na škůdce příliš netrpí, můžou se vyskytnout mšice. Z chorob pak plíseň šedá, kdy dochází k vadnutí květů.
Využití černého bezu
Květy černého bezu každoročně vykvétají až začátkem léta, proto se úspěšně vyhnout jarním mrazíkům. Květy jsou velké až 30 cm, barva smetanová s příjemnou vůní. Z nich se během léta vyvinou černé peckovičky, které dozrávají na podzim.
Z černého bezu lze využít květy, kůra a plody. Květy se používají na výrobu sirupu nebo čaje. Plody pak na marmelády, sirupy, džemy nebo vína.
Bez černý v léčitelství
Bez má léčebné účinky jako prostředek při snížení cholesterolu v krvi, proti horečce, nachlazení a aterioskleróze. Má také antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Bezinkový čaj je účinný proti žaludečním problémům. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky a podporuje srdeční činnost.
Bez může také pomoci při lupénce, ekzémech, revmatismu, dně, atd.
- Jak mít krásné hortenzie Z hortenzií je u nás nejoblíbenější hortenzie velkolistá, která kvete ještě v září. Je ovšem potřeba o ni správně pečovat, protože jinak příští rok nepokvete. Hortenzie potřebují specifické podmínky a správnou směs půdy. Proč květy nemají jasné barvy Hortenzie dávají přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Pokud jsou umístěné..
- Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
- Skalník a jeho okrasné plody Skalník je nenáročný keř, který je oblíbený především proto, že je krásný od jara do zimy. Pěstování skalníku Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody. Skalníky jsou nenáročné na kvalitu půdy. Dobře se..
- Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..