Pěstování černého bezu
Černý bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní.
Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez se spokojí i s částečným a stíněním a s jakoukoliv půdou. Často jej můžeme vidět růst na rumištích a opuštěných místech.
Pěstování černého bezu na zahradě
Na zahradě bez pěstujeme jako keř nebo nízký stromek. Pokud jej máme na místě s dostatkem prostoru, necháváme jej bez řezu. U stromků řežeme každým rokem s tím, že ponecháváme mladé výhony, na kterých příští rok budou květy.

Pěstování černého bezu
Škůdci a choroby černého bezu
Černý bez na škůdce příliš netrpí, můžou se vyskytnout mšice. Z chorob pak plíseň šedá, kdy dochází k vadnutí květů.
Využití černého bezu
Květy černého bezu každoročně vykvétají až začátkem léta, proto se úspěšně vyhnout jarním mrazíkům. Květy jsou velké až 30 cm, barva smetanová s příjemnou vůní. Z nich se během léta vyvinou černé peckovičky, které dozrávají na podzim.
Z černého bezu lze využít květy, kůra a plody. Květy se používají na výrobu sirupu nebo čaje. Plody pak na marmelády, sirupy, džemy nebo vína.
Bez černý v léčitelství
Bez má léčebné účinky jako prostředek při snížení cholesterolu v krvi, proti horečce, nachlazení a aterioskleróze. Má také antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Bezinkový čaj je účinný proti žaludečním problémům. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky a podporuje srdeční činnost.
Bez může také pomoci při lupénce, ekzémech, revmatismu, dně, atd.
- Rybíz černý (Ribes nigrum) Rybíz černý je dobře známý keř, jehož plody by neměly chybět v žádné kuchyni. Rybíz patří do skupiny drobného ovoce, které lze bez problémů pěstovat na našich zahrádkách. Listy Předmětem sběru je list, který se sbírá v době odkvětu. Při sběru dbáme na to, aby listy nebyly napadnuté plísní a aby se..
- Kvetoucí jarní keře Pěnišník (Rhododendron) je bohatě kvetoucí keř s různobarevnými květy od bílé, žluté, růžové, červené až po fialovou. Potřebuje kyselou a vlhkou půdu, stanoviště by mělo být otočené na sever. Pěnišníku vyhovuje rozptýlené světlo. Přímé slunce snese pouze v případě, že je půda vlhká. Pokud odstraníme odkvetlé květy, zlepší se tím v příštím roce..
- Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
- Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Pěstování šeříků Rybíz..