Pěstování černého bezuČerný bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní.

Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez se spokojí i s částečným a stíněním a s jakoukoliv půdou. Často jej můžeme vidět růst na rumištích a opuštěných místech.

Pěstování černého bezu na zahradě

Na zahradě bez pěstujeme jako keř nebo nízký stromek. Pokud jej máme na místě s dostatkem prostoru, necháváme jej bez řezu. U stromků řežeme každým rokem s tím, že ponecháváme mladé výhony, na kterých příští rok budou květy.

Pěstování černého bezu

Pěstování černého bezu

Škůdci a choroby černého bezu

Černý bez na škůdce příliš netrpí, můžou se vyskytnout mšice. Z chorob pak plíseň šedá, kdy dochází k vadnutí květů.

Využití černého bezu

Květy černého bezu každoročně vykvétají až začátkem léta, proto se úspěšně vyhnout jarním mrazíkům. Květy jsou velké až 30 cm, barva smetanová s příjemnou vůní. Z nich se během léta vyvinou černé peckovičky, které dozrávají na podzim.

Z černého bezu lze využít květy, kůra a plody. Květy se používají na výrobu sirupu nebo čaje. Plody pak na marmelády, sirupy, džemy nebo vína.

Bez černý v léčitelství

Bez má léčebné účinky jako prostředek při snížení cholesterolu v krvi, proti horečce, nachlazení a aterioskleróze. Má také antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Bezinkový čaj je účinný proti žaludečním problémům. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky a podporuje srdeční činnost.

Bez může také pomoci při lupénce, ekzémech, revmatismu, dně, atd.


  • Okrasný barevný keř dřišťál Jak pěstovat dřišťál Dřišťál je trnitý keř, který může být opadavý nebo stálezelený. Je rozšířen po celém světě a obsahuje více jak 600 druhů. Dokáže růst ve velmi skromných podmínkách a vyhovují mu všechny půdy. Navíc je dřišťál odolný vůči suchu. Nejlépe se mu daří v mírně vlhkých půdách bohatých na..
  • Dřeviny vhodné k hlubokému řezu a zmlazení Ne všechny dřeviny můžeme bez následků zmladit (radikální ořezat). Některé této řez uvítají a velmi rychle začnou obrůstat, u jiných trvá i několik let, než si s tímto zmlazením poradí. Bobkovišeň lékařská – zmlazení neprovádíme v době, kdy hrozí mrazíky a tím poškození mladých výhonů. Při hlubším řezu této dřevině trvá déle,..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..