Pěstování černého bezu
Černý bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní.
Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez se spokojí i s částečným a stíněním a s jakoukoliv půdou. Často jej můžeme vidět růst na rumištích a opuštěných místech.
Pěstování černého bezu na zahradě
Na zahradě bez pěstujeme jako keř nebo nízký stromek. Pokud jej máme na místě s dostatkem prostoru, necháváme jej bez řezu. U stromků řežeme každým rokem s tím, že ponecháváme mladé výhony, na kterých příští rok budou květy.

Pěstování černého bezu
Škůdci a choroby černého bezu
Černý bez na škůdce příliš netrpí, můžou se vyskytnout mšice. Z chorob pak plíseň šedá, kdy dochází k vadnutí květů.
Využití černého bezu
Květy černého bezu každoročně vykvétají až začátkem léta, proto se úspěšně vyhnout jarním mrazíkům. Květy jsou velké až 30 cm, barva smetanová s příjemnou vůní. Z nich se během léta vyvinou černé peckovičky, které dozrávají na podzim.
Z černého bezu lze využít květy, kůra a plody. Květy se používají na výrobu sirupu nebo čaje. Plody pak na marmelády, sirupy, džemy nebo vína.
Bez černý v léčitelství
Bez má léčebné účinky jako prostředek při snížení cholesterolu v krvi, proti horečce, nachlazení a aterioskleróze. Má také antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Bezinkový čaj je účinný proti žaludečním problémům. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky a podporuje srdeční činnost.
Bez může také pomoci při lupénce, ekzémech, revmatismu, dně, atd.
- Pěstování brslenu křídlatého Brslen křídlatý patří v průběhu roku k celkem nenápadnému keři, který nás ničím nezaujme. Změní se to na podzim, kdy udělá na zahradě velkou parádu díky svým sytě červeným listům. Původ má tento keř v Číně, Koreji a Japonsku. Dekorativně působí nejen listy, ale také výrazné korkovité lišty, široké několik milimetrů. Listy mají..
- Pěstování šeříků Šeříky jsou opadavé keře kvetoucí začátkem května. Jsou to světlomilné dřeviny, které dobře snáší sušší období i větší mrazy. Šeříky můžeme pěstovat jako solitéry nebo z nich vytvářet volně rostoucí živé ploty. Šeříky mají velké množství kultivarů, k nejznámějším patří: Šeřík obecný (Syringa vulgaris) K nejznámějším patří šeřík obecný (Syringa vulgaris), který dorůstá..
- Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Pěstování šeříků Rybíz černý (Ribes..
- Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..