Pěstování černého bezu



Černý bez od nepaměti patřil do okolí venkovských zahrad. Je to keř z čeledi pižmovkovitých, který dorůstá do výšky 2 až 8 metrů. Dá se velmi dobře tvarovat, každoročně má dlouhé přírůstky. Vyniká charakteristickou vůní.

Tato nenáročná dřevina je rozšířená po celé Evropě, Severní Americe, Asii nebo také severní Africe. Bez se spokojí i s částečným a stíněním a s jakoukoliv půdou. Často jej můžeme vidět růst na rumištích a opuštěných místech.

Pěstování černého bezu na zahradě

Na zahradě bez pěstujeme jako keř nebo nízký stromek. Pokud jej máme na místě s dostatkem prostoru, necháváme jej bez řezu. U stromků řežeme každým rokem s tím, že ponecháváme mladé výhony, na kterých příští rok budou květy.

Pěstování černého bezu

Pěstování černého bezu

Škůdci a choroby černého bezu

Černý bez na škůdce příliš netrpí, můžou se vyskytnout mšice. Z chorob pak plíseň šedá, kdy dochází k vadnutí květů.

Využití černého bezu

Květy černého bezu každoročně vykvétají až začátkem léta, proto se úspěšně vyhnout jarním mrazíkům. Květy jsou velké až 30 cm, barva smetanová s příjemnou vůní. Z nich se během léta vyvinou černé peckovičky, které dozrávají na podzim.

Z černého bezu lze využít květy, kůra a plody. Květy se používají na výrobu sirupu nebo čaje. Plody pak na marmelády, sirupy, džemy nebo vína.

Bez černý v léčitelství

Bez má léčebné účinky jako prostředek při snížení cholesterolu v krvi, proti horečce, nachlazení a aterioskleróze. Má také antioxidační účinky, čímž zpomaluje stárnutí buněk. Bezinkový čaj je účinný proti žaludečním problémům. Bezová šťáva má protizánětlivé účinky a podporuje srdeční činnost.

Bez může také pomoci při lupénce, ekzémech, revmatismu, dně, atd.






  • Živý plot ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens) Pro nové výsadby zimostrázu vždyzeleného musí být půda dobře připravena, aby se mohly sazenice rovnoměrně vyvíjet. Půda musí být především bohatě zásobena dobře vyzrálým chlévským hnojem nebo kompostem. Mladé sazenice zimostrázu umístíme podél napjatého motouzu tak hluboko do země, aby z nich bylo nad zemí vidět jen 6 až 8 cm...
  • Rybíz černý (Ribes nigrum) Rybíz černý je dobře známý keř, jehož plody by neměly chybět v žádné kuchyni. Rybíz patří do skupiny drobného ovoce, které lze bez problémů pěstovat na našich zahrádkách. Listy Předmětem sběru je list, který se sbírá v době odkvětu. Při sběru dbáme na to, aby listy nebyly napadnuté plísní a aby se..
  • Pěstování svídy Svída je velmi dekorativní dřevina a to zejména v zimě, kdy má kůru vybarvenou červeně, oranžově nebo žlutě, podle odrůdy. Nejvíce dekorativní je svída v únoru a březnu. V průběhu vegetace se svída vyznačuje okrasnými listy – většinou jsou bíle panašované nebo žluté. Jak pěstovat svídu Svída je nenáročná okrasná dřevina. Můžeme ji..
  • Rakytník – bobule pro parádu Rakytník je keř dorůstající do výšky až 2,5 metru (pokud jej pravidelně nesestřiháváme). Velmi rychle se rozrůstá díky bujně rostoucím odnožím. Pěstování rakytníku Rakytník potřebuje kvalitní výživnou půdu a slunné stanoviště. Je opadavý, má tenké stříbřité listy a na jaře kvete nevýraznými žlutými květy. O to krásnější je na podzim..