Barevné plody v zimní zahradě



Kalina obecná

Na vlhčím místě zahrady řešené v přírodním stylu se uplatní kalina obecná. V květnu až červnu vytváří četná plochá květenství, která mají po obvodu větší bílé neplodné květy, sloužící jako optické lákadlo pro opylující hmyz.

Z menších vnitřních květů se vytvoří korálově červené peckovičky, které zdobí keře dlouhou do zimy. Vypadají velmi dekorativně při mírném zasněžení.

Pěstování kaliny

Zimolez

Ozdobné svými většinou červenými bobulemi jsou četné druhy keřových i popínavých zimolezů. Plody některých druhů dozrávají již v létě, u jiných na podzim a vydrží do zimy.

Zimolez, živý plot

Krásnoplodka

U nás se poměrně málo pěstuje krásnoplodka, pocházející z teplejších krajin. V zahradě ji patří slunné a teplé stanoviště s úrodnou půdou a na zimu nastýlka listím nad kořeny. Je ozdobná svými drobnými fialovými peckovičkami. Vyplatí se vysadit alespoň dvě rostliny, aby došlo k lepšímu opylení květů. Krásnoplodka Giraldova je otužilejší než krásnopolodka japonská.

Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový je trnitý keř stromkovitého vzrůstu, dorůstající do výšky až 6 metr. Během vegetace je dekorativní svými úzkými stříbrnými listy, od podzimu do zimy žlutými až oranžovými peckovičkami, které obsahují mnoho vitamínu C a jiných látek významných pro zdraví. Protože je rostlina dvoudomá, je nutno zhruba na 10 samičích rostlin vysadit jednu samčí, aby došlo k opylení. Nevýhodou tohoto keře je jeho silná trnitost, která ztěžuje sklizeň plodů. Pro jejich zužitkovatelnost je rakytník zařazován mezi ovocné dřeviny.

Rakytník, pěstování

Rakytník, pěstování





  • Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..