Výběr skalniček do skalky



Plánování výsadby skalniček

Na začátku plánování skalky, si uděláme přesný plán výsadby a vybrané druhy rostlin do něj nakreslíme. Při výběru skalniček bereme v úvahu výšku rostlin, barvu květů a olistění, dobu květu i nároky jednotlivých druhů na světlo a půdní vláhu.

Po celé vegetační období musí skalka působit zajímavě a vždy by na ní mělo upoutat pozornost několik kvetoucích druhů. Vedle sebe nesadíme druhy se stejnou barvou i dobou květu, nýbrž tvoříme barevné a výškové kombinace.

Vhodné skalničky do skalky, na cestičky, k jezírku

Do skalky jsou nejvhodnější zejména: huseník, hvězdice, tařice, lomikámen, rožec, plamének, hvozdík, nízké zvonečky, koniklec, protěž, trávnička, šater, primule, atd. Do puklin kamenů a malých mezer sázíme rozchodníky, netřesk a lomikámen.

Koniklec

Koniklec

Na cestičky a schody sázíme rostliny, které snášejí šlapání, např. plamének nebo kostřavu.

Na rovná políčka a do trávníku můžeme zasadit nízké cibulnaté a hlíznaté rostliny. Třeba sněženky, modřenec, šafrány, ocúny, ladoňky a botanické druhy tulipánů.

K jezírku jsou nejvhodnější nízké irisy, upolín, okrasné trávy a kapradí.

Na větší skalky a do jejich pozadí vysadíme zakrslé formy jehličnanů. Zejména kosodřevinu, jalovec a smrk.





  • Zakládání skalky Jak založit skalku Nejeden začátečník se o založení skalky a získání skalniček pokouší špatně – bere je přímo z přírody. Rostlinám přeneseným z prostředí, v němž žijí ve zcela odlišných podmínkách, se v nových nedaří a téměř bez výjimky hynou. Kdo jen trochu s přírodou cítí, nebere skalničky v horách také proto, že by tím způsobil..
  • Sněženky (Galanthus) Kdy kvetou sněženky Sněženky patří mezi první posly jara. Zvláště velkokvětá sněženka Elwesova, která kvete zpravidla v únoru a počátkem března. Při mimořádně teplém začátku zimy, se její poupata objevují již v lednu. Naše domácí sněženka předjarní (Galanthus nivalis) má květy menší, listy užší a kvete asi o 2 až 3 týdny..
  • Osázená kamenná koryta Miniskalku vytvoříme osázením kamenných koryt. Jak a čím osázet koryta? Do koryt vysazujeme alpinky, lomikameny, prvosenky, zvonky nebo lewisie. Přirozený vzhled miniskalce dodají trávovité rostliny. Okraje osázíme netřesky a rozchodníky, které dobře snáší sucho. Do koryt, která jsou umístěna ve stínu, můžeme zasadit bramboříky, dřípatky nebo kropenáče. Koryta dále můžeme..
  • Miniskalka v nádobě Jakou nádobu pro miniskalku? Miniskalka v nádobě se hodí pro ty, kteří nemají zahrádku a chtějí si dopřát miniskalku, např. v keramické míse. Keramická mísa by měla být z kvalitní, mrazuvzdorné keramiky. Nezapomeňte, že i tato nádoba musí mít na dně otvor pro odtékání vody. Dno mísy vyložíme oblázky, které jsou lepší než..